هشدار چین و روسیه نسبت به «سیاست فشار حداکثری آمریکا» علیه جمهوری اسلامی

0
149

چند ساعت بعد از آن که آمریکا اعزام هزار سرباز دیگر را به منطقۀ خلیج فارس اعلام کرد، روسیه و چین از “همۀ طرف‌ها” خواستند که آرامش خود را حفظ کنند. هر دو کشور به جمهوری اسلامی توصیه کردند که به هر ترتیب در برجام باقی بماند. در عین حال، پکن سیاست‌های آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

روز سه‌شنبه ١٨ ژوئن/٢٨ خرداد، آقای وانگ یی وزیر امور خارجۀ چین در مقابل خبرنگاران گفت: “ما از همۀ طرف‌ها می‌خواهیم که خونسردی خود را حفظ کنند و به اقدامات غیرقابل جبران دست نزنند”.

او با اشاره به افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه گفت: “ایالات متحد آمریکا باید روش فشار حداکثری خود را تغییر دهد. این روش نه تنها مشکلات را حل نمی‌کند که به وخامت بحران می‌افزاید”.

وزیر خارجۀ چین که با ولید معلم، همتای سوری خود دیدار داشت، در نشست خبری مشترک به ایران نیز توصیه کرد که “تصمیمات خود را با احتیاط بگیرد”. او با اشاره به برجام گفت: “جمهوری اسلامی نباید به آسانی این توافق را رها کند”.

روز سه‌شنبه مقامات روسی نیز در مورد افزایش تنش در منطقه هشدار دادند. سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه  با جملاتی مشابه سخنان چینی‌ها گفت: “ما از همۀ طرف‌ها می‌خواهیم که آرامش خود را حفظ کنند. ما ترجیح می‌دهیم شاهد اقداماتی که تنش را دامن می‌زند، نباشیم”.

آمریکا افزایش نیروهای خود در منطقۀ خلیج فارس را چند ساعت بعد از آن اعلام کرد که جمهوری اسلامی گام دیگری در جهت خروج از برجام برداشت. روز دوشنبه ١٧ ژوئن،  بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که جمهوری الامی تا ده روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده فراتر خواهد رفت.

اما معاون وزارت خارجۀ روسیه تأکید کرد که “ما همیشه فرض را بر این پایه قرار می‌دهیم که جمهوری اسلامی در برجام باقی خواهد ماند و به تعهدات خود عمل خواهد کرد”. او گفت که اخیراً در دیدار قرقیزستان، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین در این باره با یکدیگر سخن گفته‌اند.

به گزارش رادیو فرانسه؛ اختلافات میان جمهوری اسلامی و آمریکا و تنش در منطقۀ خلیج فارس اخیراً با حمله به دو نفتکش در دریای عمان ناگهان شدت گرفت. آمریکا صریحاً جمهوری اسلامی را متهم کرده اما روسیه و چین در این مورد نیز احتیاط و بررسی‌های بیشتر را توصیه کرده‌اند. به نوشتۀ سایت اسپوتنیک،سرگئی ریابکف در ارتباط با حمله به کشتی‌ها گفته است: “ما نسبت به  نتیجه‌گیری‌های عجولانه هشدار می‌دهیم. به تازگی شاهد افزایش فشارهای سیاسی، روانی و نظامی بر جمهوری اسلامی بوده‌ایم. ما خواهان آن نیستیم که وقایع  اخیر که بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده برای تشدید شرایط موجود بر ضد جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد”.