هشدار و شروط روحانی خطاب به غرب پیش از سفر به نیویورک

0
163

حسن روحانی، امروز بار دیگر نسبت به حملۀ نظامی قدرت های غربی علیه رژیم بشار اسد هشدار داد و خواستار حل بحران سوریه از طرق سیاسی و گفتگو شد.

رییس جمهور جمهوری اسلامی که سخنانش را به مناسبت رژۀ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در جنوب تهران ایراد می کرد خطاب به آمریکا و متحدانش گفت که آغازگر جنگی جدید در منطقه نباشند. زیرا، به گفتۀ او، نمی توان آتش جنگ را با جنگ خاموش کرد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از خبرگزاری فرانسه، وی بار دیگر ابراز امیدواری کرد که مخالفان بشار اسد از طریق گفتگو با رژیم سوریه به جنگ داخلی و بحران در این کشور خاتمه بدهند.

پنجشنبه گذشته حسن روحانی با چاپ مطلبی در نشریۀ آمریکایی “واشنگتن پست” آمادگی دولتش را برای تسهیل گفتگو میان حکومت سوریه و مخالفانش اعلام کرد. این پیشنهاد بلافاصله با مخالفت احزاب اپوزیسیون سوریه و دولت فرانسه روبرو شد که با استناد به پشتیبانی نظامی سپاه پاسداران ایران از رژیم بشار اسد و مشارکت آن در سرکوب ناراضیان سوریه پیشنهاد حسن روحانی را فاقد هر نوع اعتبار دانسته و رد کردند.

هفتۀ آینده بحران سوریه در کانون مباحث مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود. به همین مناسبت بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، چهارشنبه با وزرای امور خارجۀ پنج عضو دائم شورای امنیت ملاقات خواهد کرد و سپس شنبه آینده برای تعیین تاریخ “کنفرانس صلح در سوریه” به طور جداگانه با جان کری و سرگئی لاوروف، وزرای امور خارجۀ آمریکا و روسیه، دیدار و گفتگو خواهد نمود.

در سخنان امروزش در تهران، حسن روحانی بار دیگر اسرائیل را به دلیل زرادخانۀ اتمی و بمب های شیمیایی اش تهدید حقیقی برای کل منطقه دانست و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران تهدیدی علیه کشورهای همسایه و منطقه نیست.

حسن روحانی در سخنانش بار دیگر از قدرت های غربی خواست که حقوق اتمی ایران از جمله حق غنی سازی اورانیوم از سوی این کشور را در داخل خاک خود و در چارچوب قوانین بین المللی به رسمیت بشناسند.

او حق غنی سازی اورانیوم از سوی ایران را کانون مباحثاتش با قدرت های جهانی در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل دانست. حسن روحانی سپس گفت که در صورت موافقت قدرت های غربی با این حق، جمهوری اسلامی ایران نیز حاضر به همکاری با قدرت های غربی برای حل مسائل منطقه و حتا جهان است.

قرار است فردا حسن روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود. به همین مناسبت او با همتای فرانسوی اش، فرانسوا اولاند، نیز دیدار و گفتگوی جداگانه ای انجام خواهد داد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، که هم اکنون در نیویورک به سر می برد قرار است با همتایان فرانسوی و انگلیسی اش و همچنین با کاترین آشتون، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، دیدار و گفتگو کند. هدف از این ملاقات ها ازسرگیری مذاکرات جدید با شش قدرت جهانی بر سر برنامۀ اتمی ایران است.

حسن روحانی در اظهارات امروزش تهدیدهای نظامی باراک اوباما علیه برنامۀ اتمی ایران را مورد سرزنش قرار داد و گفت که نمی توان به طور همزمان هم تهدید نظامی کرد و هم خواستار حل مشکلات از طریق گفتگو شد. رییس جمهوری ایران تأکید نمود که حکومت اسلامی ایران با قدرت و عزمی راسخ هر اقدام نظامی را علیه خود پاسخ خواهد داد. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در رژۀ امروز خود سی موشک بالستیکی “سجیل” و “قادر” را با بُرد دو هزار کیلومتر به نمایش گذاشتند.

مقاله قبلی“خلیج فارس” در اسناد تاریخی فیفا؛ به همراه تصاویر
مقاله بعدیساخت روبات مار شکل برای تصویربرداری از داخل بدن
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...