هشدار هاشمی درباره “باندی شدن” انتخابات خبرگان

0
233

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هشدار داد که «باندی و جناحی شدن» انتخابات مجلس خبرگان رهبری «از اعتبار آن در جامعه» می‌کاهد، و «ضررهایش به پایه‌های نظام می‌رسد.»

وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا که روز یکشنبه ۲۴ خرداد، منتشر شده، همچنین گفت که «برنامه خاصی» برای حضور در هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ندارد.

هاشمی رفسنجانی درعین حال دربارهٔ کاندیداتوری در انتخابات پیش روی این مجلس گفت: «اگر به این نتیجه برسم که باید بیایم، می‌آیم.»

وی اضافه کرد: «تصمیمات خبرگان طولانی‌مدت است. جان من هم با انقلاب آمیخته شده و هر جا که ببینم از آن ناحیه خطری متوجه انقلاب می‌شود، برای رفع آن خطرها در حد وسع و توان خودم وارد می‌شوم.»

این عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد که نباید «سلیقه‌های باندی و تفکرات جناحی» در مجلس خبرگان رهبری «دخالت» داشته باشد.

هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: «اصلاً مصلحت نیست که هر کسی با هر هدفی برای اعتبار رهبری نظام که کار مجلس خبرگان است، در جامعه شبهه درست کند…. به نظرم هر کس نگاه باندی به انتخابات خبرگان داشته باشد، به انقلاب خیانت می‌کند.»

شورای نگهبان روز هفتم اسفند سال ۹۴ را به عنوان روز برگزاری انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تعیین کرده‌است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در ادامه مصاحبه خود پیش‌بینی کرد که در صورت برگزاری یک انتخابات «عادلانه» در انتخابات مجلس دهم، «افکار عمومی مردم حاکم می‌شود.»

وی اضافه کرد: «افکار عمومی تندروی‌ها، افراط‌کاری‌ها و کارهای خشک و متحجرانه را نمی‌پسندد و قبول ندارد.»

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «فکر می‌کنم هر انتخابات درست، کلید نجات کشور در مشکلات است. مهم نیست چه کسی می‌آید، مهم این است که به تشخیص مردم باشد.»

وی همچنین با اشاره به مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام دربارهٔ عدم دخالت نهادهای حکومتی در انتخابات، افزود: «این دیگر مثل روز روشن است که کسی نباید در آرای مردم دخالت کند.»