هشدار مارتین شولتس درباره “بحران جدید پناهجویان”

0
141

رقیب آنگلا مرکل در انتخاباتی پارلمان فدرال آلمان نسبت به پیامدهای افزایش شمار پناهجویان در دریای مدیترانه هشدار داد. مارتین شولتس نسبت به تکرار وضعیت بحرانی سال ۲۰۱۵ ابراز نگرانی کرده است.

رئیس حزب سوسیال دموکرات و نامزد این حزب برای پست صدراعظمی آلمان با اشاره به افزایش شمار پناهجویانی که از طریق دریای مدیترانه قصد ورود به اروپا را دارند، وضعیت کنونی را بسیار مخاطره‌آمیز توصیف کرد.

مارتین شولتس در گفت‌وگو با نسخه ویژه‌‌ی یک‌شنبه (۱ مرداد/ ۲۳ ژوئیه) نشریه “بیلد” گفت: «اگر دست روی دست بگذاریم تکرار وضعیت سال ۲۰۱۵ ما را تهدید می‌کند.»

قرار است شولتس روز پنج‌شنبه با نخست وزیر ایتالیا، پائولو جنتیلونی دیدار و با او درباره راه‌های کاهش فشار بر این کشور به خاطر پذیرش پناهجویان رایزنی کند.

رئیس سابق پارلمان اروپا در گفت‌وگوی دیگری با رادیو آلمان نیز گفته است که در شرایط کنونی ضرورت دارد که “ائتلافی از اراده‌ها” در اتحادیه اروپا شکل بگیرد، زیرا در بلند مدت ایتالیا قادر به پذیرش تمام پناهجویان نخواهد بود.

او پیشنهاد کرده کشورهایی که آمادگی پذیرش شماری بیشتری از پناهجویان را داشته باشند، از بودجه اتحادیه اروپا منابع بیشتری دریافت کنند.

شولتس می‌گوید در حال حاضر آلمان در برابر کشورهایی که از پذیرش پناهجویان خودداری می‌کنند از قاطعیت لازم برخوردار نیست.

متعهد شدن به پذیرش درصد مشخصی از پناهجویان توسط اعضای اتحادیه اروپا یکی از بحث‌های داغ در سال ۲۰۱۵ بود. بر خلاف کشورهایی مانند آلمان که صدها هزار مهاجر و آواره را پناه دادند بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر تلاش کرده‌اند مرزهای خود را بسته نگه دارند.

رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان گفت اکنون نوبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرا رسیده است. او از کسانی که در صدد وقت‌کشی هستند و تلاش می‌کنند این معضل را تا زمان انتخابات پارلمانی آلمان در سپتامبر امسال نادیده بگیرند، به شدت انتقاد کرد.

گرچه هم‌اکنون سوسیال دموکرات‌ها با دو حزب هم‌پیمان دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در دولت ائتلافی آلمان مسئولیت دارند، میان این تشکل‌ها بر سر برخی مسائل مانند سیاست‌های مربوط به پناهجویان اختلاف نظر وجود دارد که در آستانه انتخابات تشدید نیز شده است.

هورست زهوفر، رئیس حزب سوسیال مسیحی و رئیس دولت ایالتی بایرن می‌گوید اکنون شرایط آرام است اما همه می‌دانند که موج مهاجرت‌ها بار دیگر به راه خواهد افتاد و “معضل پناهجویان” همچنان ادامه خواهد داشت.

زهوفر در عین حال همواره یکی از منتقدان سیاست‌های صدراعظم آلمان در مورد پناهجویان بوده و معتقد است باز گذاشتن مرزها توسط آنگلا مرکل یکی از علت‌هایی است که امکان محافظه‌کاران برای دست یافتن به اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را از میان برده است.

دولت ایالتی بایرن با سیاست‌های دولت مرکزی آلمان در مورد پذیرش پناهجویان مخالفت می‌کند و خواستار گذاشتن سقفی برای ورود مهاجران و پناهجویان به این کشور است.

بر پایه آمار سازمان ملل متحد از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون ۱۰۳ هزار پناهجو از طریق دریای مدیترانه وارد اروپا شده‌اند.

حدود ۸۵ درصد از پناهجویانی که در هفت ماه گذشته از مسیر دریایی به اروپا آمده‌اند وارد ایتالیا شده‌اند. ایتالیا از هفته‌ها پیش خواستار پذیرش بخشی از این پناهجویان از سوی دیگر کشورهای اروپایی شده است.

به گزارش دویچه وله؛ ظاهرا هشدار اخیر مارتین شولتس به کشورهای اروپایی واکنشی حمایت‌آمیز به درخواست ایتالیاست. برخی تحلیل‌گران معتقدند سخنان او بی‌ارتباط با مبارزات انتخاباتی پارلمان فدرال آلمان نیست.