هشدار شدیدالحن فرانسه به جمهوری اسلامی و روسیه: شریک جنایات جنگی در حلب معرفی می‌شوید

0
134

ژان مارک ارو، وزیر امور خارجه فرانسه، روز یکشنبه ۲۵ سپتامبر/ ۴ مهر به روسیه و جمهوری اسلامی هشدار داد که اگر موضع خود در سوریه را تغییر ندهند، به عنوان “شریک جنایات جنگی” در حلب معرفی می‌شوند. همچنین فرانسوا دولاتر، سفیر فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، دقایقی پیش از برگزاری نشست اضطراری این شورا درباره سوریه، با محکوم کردن “جنایات جنگی” در حلب، گفت که این جنایات نمی‌تواند بدون مجازات باقی بماند و رژیم بشار اسد و متحدانش راه حل نظامی را در سوریه دنبال می‌کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ خود تأکید کرده: “رژیم بشار اسد به وضوح، درگیری نظامی را انتخاب کرده، علیرغم اینکه هرکس می‌داند که راه حلی جز سیاست برای بحران سوریه وجود ندارد.”

به درخواست آمریکا، فرانسه و بریتانیا، شورای امنیت سازمان ملل عصر یکشنبه به وقت نیویورک درباره وضعیت حلب، تشکیل جلسه می‌دهد. هدف از این جلسه فشار بر روسیه و به طور غیرمستقیم بر رژیم بشار اسد است تا آتش بس مورد توافق میان روسیه و آمریکا برقرار شود.

سفیر فرانسه پیش از برگزاری نشست شورای امنیت تأکید کرده کشورش خواستار برقراری فوری آتش بس در سوریه است.

طی هفته‌های گذشته محلاتی که در شهر حلب توسط شورشیان تصرف شده بود، از سوی ارتش بشار اسد و نیروی هوائی روسیه به شدت بمباران شده است.

ژان مارک ارو وزیر امورخارجه فرانسه در بیانیه خود تاکید کرده است: “در برابر وخامت وضعیتی که در حلب وجود دارد، زمان بیشتری برای از دست دادن نداریم تا بتوانیم مردم را نجات دهیم. اکنون برای همه اعضای شورای امنیت لحظه حقیقت فرا رسیده است. من می خواهم که هرکس در بالاترین سطح مسئولیت‌پذیری خود باشد.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ روز شنبه ۲۴ سپتامبر نیز بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که از درگیری‌های نظامی در حلب وحشت‌زده است.