هشدار رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به جمهوری اسلامی

0
316

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با توجه به از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم دولت جمهوری اسلامی به این دولت هشدار داد. او گفت آمریکا تصمیم گرفته در حال حاضر دست به اقدام نظامی نزند، اما توانایی آن را دارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در واکنش به اینکه جمهوری اسلامی اعلام کرده که غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات اتمی فردو را به عنوان یکی از اقدامات چهارمین مرحله کاهش تعهدات برجامی از سرگرفته، در مصاحبه با فرستنده تلویزیونی ای‌بی‌سی یکشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) گفت: «ما تردیدی نسبت به تلاش‌های دیپلماتیک نداریم و با این حال، همزمان اطمینان حاصل خواهیم کرد از اینکه به قدر کافی ظرفیت‌های نظامی را در منطقه حفظ کنیم تا در صورت لزوم از منافع آمریکا دفاع کنیم.»

از زمانی که ایالات متحده آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از توافق اتمی بین‌المللی با جمهوری اسلامی خارج شد، تنش در روابط میان دو دولت جمهوری اسلامی و آمریکا به طور فزاینده‌ای بالا گرفت.

جمهوری اسلامی در ماه ژوئن گذشته یک پهپاد تجسسی آمریکایی را سرنگون کرد. آمریکا همچنین معتقد است که جمهوری اسلامی مسئول حمله به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی در میانه ماه سپتامبر گذشته است.

حال جمهوری اسلامی پس از بیش از چهار سال بار دیگر شروع به غنی‌سازی اورانیوم کرده است. جمهوری اسلامی در تأسیسات زیرزمینی فردو غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفته است. سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ۱۶ آبان (هفتم نوامبر) رسما خبر از آغاز فرایند غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو داد. این در حالی است که پایان دادن به امر غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو یکی از محورهای اصلی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به شمار می‌آید.

در توافق هسته‌ای پیش‌بینی شده بود که فردو تبدیل به یک مرکز پژوهش فناوری هسته‌ای شده و امر غنی‌سازی در این تاسیسات متوقف گردد. گازدهی به سانتریفوژهای موجود در این تاسیسات در عمل به معنای تبدیل شدن فردو به یک سایت اتمی فعال خواهد بود.

از سر گیری غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی فردو یکی از اقدامات چهارمین مرحله کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی به شمار می‌آید. این در حالی است که روسیه، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای از جمهوری اسلامی خواسته‌اند، به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.

«ادامه کار بسته به رفتار جمهوری اسلامی است»

ژنرال میلی ضمن طرح موضوع بالا گرفتن تنش‌ها گفت: «دولت ما تصمیم گرفته است که در این برهه از زمان دست به اقدام نظامی نزند، اما ما توانایی چنین اقدامی را داریم.»

به گزارش دویچه وله؛ او اشاره کرد به اینکه آمریکا در ماه گذشته نیروهای نظامی جدیدی را به منطقه منتقل کرده است. میلی گفت که ادامه کار بستگی به ابعاد و نوع تحریکی دارد که از سوی جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و اینکه این کشور تا چه حد سربازان آمریکایی، منافع ایالات متحده یا متحدانش در منطقه را تهدید کند.