هشدار جمهوری‌خواهان آمریکا درباره تسهیل معاملات دلاری با ایران

0
223

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم احتمالی دولت اوباما برای رفع برخی محدودیت‌های معاملات دلاری با ایران نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در این باره هشدار داده و ابراز نگرانی عمیق کرده‌‌اند.

پاول رایان، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا با تسهیل معاملات دلاری با ایران مخالفت کرد
قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا پنج‌شنبه (۳۱ مارس/ ۱۲ فروردین) از این که دولت باراک اوباما ممکن است به ایران اجازه دهد در برخی معاملات بانکی از دلار استفاده کند، عمیقأ ابراز نگرانی کردند.

مقام‌های دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که این موضوع در وزارت خزانه‌داری به بحث گذاشته شده ولی تغییر در سیاست آمریکا شامل دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا نخواهد بود؛ اگر چه که پاره‌ای از رسانه‌ها گزارش‌های متناقضی در این مورد منتشر کرده‌اند.

یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود گفته است، دولت اوباما در فکر تسهیل برخی تحریم‌ها است تا شرکت‌های غیر آمریکایی با دسترسی به سیستم مالی آمریکا بتوانند با دلار آمریکا با ایران معامله کنند.

این مقام گفته است، این مسئله در دست بررسی است و هیچ تصمیمی در مورد آن گرفته نشده است.

به نوشته رویتزر، دلیل بررسی چنین گامی این است که شرکت‌های غیر آمریکایی که در حال حاضر به دلیل توافق اتمی سال گذشته می‌توانند با ایران معامله کنند این کار را به دلیل عدم دسترسی به سیستم مالی آمریکا دشوار می‌یابند.

به گفته این مقام، این شرکت‌ها از دو سو تحت فشارند و پیام‌های ضد و نقیض دریافت می‌کنند، یکی از جانب دولت‌های خود که آن‌ها را تشویق به تجارت با ایران می‌کند و دیگری از جانب واشنگتن که تأکید بر تحریم‌های وضع‌‌شده دارد.

جمهوری‌خواهان به‌ ویژه بعد از آزمایش موشکی اخیر ایران به‌ شدت با هر کوششی برای کاهش تحریم‌ها علیه این کشور مخالفت می‌کنند.

پاول رایان، رئيس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «در حالی که ایران با آزمایش‌های غیر قانونی موشک‌های بالستیک خود روح توافق اتمی را تضعیف می‌کند دولت اوباما از مسیر خود خارج می‌شود تا به تهران کمک کرده و راه تجارت را بازبگشاید.»

مارکو روبیو و مارک کرک، دو سناتور جمهوری‌خواه پنج‌شنبه در نامه‌ای به جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا به اظهارات سال گذشته آدام زوبین، مدیر تحریم‌ها در این وزارت‌خانه در کنگره اشاره کردند که تأکید کرده بود، ایران اجازه پیدا نمی‌کند که “حتی به معاملات دلاری” دسترسی پیدا کند.

اد رویس، رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته در نامه‌ای به اوباما با ابراز نگرانی از رفع احتمالی محدودیت‌های معاملات ارزی با ایران از جک لو، وزیر خزانه‌داری به دلیل این که گفته بود که دولت در صدد است ببیند چگونه می‌توان راه را برای ایران باز کرد، انتقاد کرد.

سیاست جاری در آمریکا بانک‌های خارجی را از معاملات دلاری با ایران از طریق بانک‌های آمریکایی منع می‌کند.

به گزارش دویچه وله؛ کارشناسان می‌گویند، وزارت خزانه‌داری آمریکا ممکن است مجوزی صادر کند که به بانک‌های آمریکایی اجازه می‌دهد به مؤسسات مالی خارج از آمریکا برای معاملات قانونی با ایران دلار بفرستند.

آسوشیتدپرس با تکیه بر اظهارات منابع مطلع گزارش داده که دولت اوباما ممکن است به‌زودی به دولت‌ها و بانک‌های خارجی بگوید که می‌توانند استفاده از دلار را در برخی موارد برای تسهیل تجارت با ایران آغاز کنند.