هشدار جدید هاوکینگ؛ بشر فقط ۱۰۰ سال فرصت دارد

0
221

استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس سرشناس، معتقد است که بشر باید هرچه‌سریعتر خود را برای کوچ به سیاره‌های بیگانه آماده کند زیرا طی ۱۰۰ سال آینده زمین دیگر سیاره‌ای قابل سکونت نخواهد بود.

هاوکینگ هشدار داده‌است که خطر تغییرات اقلیمی، برخورد سیارک‌ها به زمین، بیماری‌های همه‌گیر و رشد جمعیت می‌تواند زمین را به مکانی غیر قابل سکونت تبدیل کند. هاوکینگ معتقد است موجودیت بشر می‌تواند در ۱۰۰ سال آینده با خطرهایی جدی مواجه شود، از این رو انسان‌ها باید به سرعت به فکر نقل مکان به سیاره‌های بیگانه باشند.

این اولین‌باری نیست که هاوکینگ درباره نیاز به مهاجرت انسان به سیاره‌ای دیگر پیشنهاد می‌دهد. او در نوامبر سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی کرده بود که زمین هزار سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود اما به نظر می‌رسد با توجه به روند رو به سقوطی که جهان در پیش گرفته،‌هاوکینگ نیز ۱۰۰۰ سال را به ۱۰۰ کاهش داده‌است.

انسان‌ها تا کمتر از هزار سال دیگر منقرض خواهد شد

هاوکینگ سال گذشته مریخ را به عنوان خانه جدید انسان‌ها معرفی کرده‌بود و پیشنهاد ساخت جوامعی خودکفا را در این سیاره مطرح ساخته‌بود. اما برای چنین مهاجرتی به چندین دهه زمان نیاز است حتی با وجود اینکه سازمان‌های فضایی مانند ناسا مدت‌هاست مریخ را هدف مأموریت‌های با سرنشین خود قرار داده‌اند؛ اما هنوز هم برنامه مشخصی برای این سفر وجود ندارد.

اما این کیهان‌شناس بریتانیایی فراتر از سامانه خورشیدی فکر می‌کند و از برنامه شلیک نانو فضاپیماها با کمک نیروی محرکه لیزری به ستارگانی با فاصله چندین سال‌ نوری از زمین حمایت می‌کند.
این پروژه که Breakthrough Initiatives نام دارد با سرمایه‌گذاری یوری میلنر، میلیاردر روس، نخستین سامانه خورشیدی پس از سامانه خورشیدی زمین، یعنی آلفا قنطورس را به عنوان هدف خود برگزیده است.

به گزارش همشهری به نقل از فاکس، این سامانه ۴٫۳ سال نوری از زمین فاصله دارد و سفر به این سامانه با فناوری‌های موجود جهان،‌ ۳۰ هزار سال طول خواهد کشید، اما فضاپیماهای کوچکی که هاوکینگ در نظر دارد قرار است همین فاصله را با کمک نیروی محرک لیزری تنها در ۲۰ سال بپیمایند. اشعه لیزری این فضاپیمای کوچکِ مسلح به بادبانی عظیم را هدف قرار داده و سرعت آنها را افزایش می‌دهد.

Quantum Diaries