هشدار برای گفتگو فوری قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع برای جمهوری اسلامی

0
182

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یک سخنرانی در موسسه «چتم هاوس» در لندن، گفت که او و مقامات مسئول در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی باید صحبت کنند و خیلی زود باید این گفت‌وگوها عملی شود.

گروسی، سه‌شنبه 18 بهمن همچنین گفت که باید «خیلی زود» به تهران برود تا توانایی بازرسی بین‌المللی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را بازیابی کند.

روزنامه بریتانیایی زمان انتشار این خبر به نقل از گروسی نوشت، «ایران نباید تغییرات یک‌جانبه اخیر در نیروگاه اتمی فردو که مستلزم افزایش بازرسی است را انجام می‌داد.»

پیش‌تر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای که برای اعضای عضو این سازمان ارسال کرده بود، از اقدام مخفیانه جمهوری اسلامی به تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت فردو جهت دست‌یابی به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داده و شدیدا از این رویکرد جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود.

رافائل گروسی در سخنرانی روز سه‌شنبه خود همچنین گفت: «تغییراتی وجود دارد که باید گزارش می‌شد. شما نمی‌توانید به عقب برگردید و این اشتباه را اصلاح کنید.»

او ادامه داد: «موضوع این است که البته با این اقدام، این سایت قابلیت‌های جدیدی یافته، بنابراین باید بیشتر بازرسی کنیم.»

العربیه به نقل از گاردین نوشت؛ جمهوری اسلامی پیش‌تر مدعی شده بود که تغییرات به‌وجود آمده در سایت فردو، به دلیل خطای انسانی بوده است.

اظهارات رافائل گروسی در موسسه چتم هاوس اما حاکی از آن است که او با این توضیح ایران قانع نشده و خواهان بازرسی‌های بیشتر و نشست دوباره با مقامات جمهوری اسلامی است.

بنا به گفته رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «ممانعت‌های اخیر مقامات جمهوری اسلامی از دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات فردو، به این معناست که «بازگرداندن تصویر کاملی از آنچه در جمهوری اسلامی از نظر زیرساخت‌های هسته‌ای داریم، بسیار دشوار خواهد بود.»

او با تاکید بر این‌که نمی‌داند آیا توافق هسته‌ای 2015 با قدرت‌های غربی می‌تواند احیا شود یا خیر، گفت، مقامات جمهوری اسلامی «به تدریج»، مانع دیده شدن برخی رویدادهای «بسیار بسیار مهم» توسط آژانس شده‌اند و این امر، او را «نگران می‌کند.»

او ادامه داد: «چون ما در حال از دست دادن این دید هستیم و برنامه [هسته‌ای] به کار خود ادامه می‌دهد – به همین دلیل است که من باید به تهران بروم. ما باید صحبت کنیم و باید به زودی این کار را انجام دهیم.»

او هشدار داد که بدون این گفت‌وگوی ضروری، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد.