هشدار امنیتی در بریتانیا به بالاترین سطح افزایش یافت

0
183

به دنبال وقوع انفجار مرگبار انتحاری در پایان یک کنسرت موسیقی در شهر منچستر انگلستان و افزایش هشدار امنیتی به بالاترین سطح، نیروهای نظامی بریتانیا به منظور پیشگیری از هر گونه تهدید فوری تروریستی در مراکز کلیدی کشور مستقر شدند.

یک مرد ۲۲ ساله لیبیایی تبار متولد منچستر دوشنبه شب و در پایان کنسرت آریانا گرانده، خواننده آمریکایی، در این دومین شهر بزرگ بریتانیا اقدام به بمب‌گذاری کرد و جان دست کم ۲۲ نفر که تعدادی از آنها کودک بودند را گرفت. خود مهاجم نیز کشته شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از مقام‌های بریتانیایی گزارش داد با توجه به احتمال وقوع حملات تروریستی مشابه، نیروهای نظامی در مراکز کلیدی – مانند کاخ باکینگهام، دفتر نخست وزیری و پارلمان در لندن – جایگزین ماموران مسلح پلیس می‌شوند.

علاوه بر پیشگیری از وقوع حملات احتمالی، اولویت اصلی نیروهای امنیتی بریتانیا دریافتن این موضوع است که آیا مهاجم به صورت انفرادی عمل کرده یا آن که با یک شبکه تروریستی مرتبط بوده و حمله دوشنبه شب بخشی از یک عملیات سازمان یافته است.

خبرگزاری رویترز صبح چهارشنبه از قول امبر راد وزیر کشور بریتانیا نوشت، سلمان عابدی عامل انفجار مرگبار منچستر، که برای دستگاه‌های امنیتی شناخته شده بوده و گفته می‌شود اخیرا از سفر به لیبی به کشور باز گشته بود، احتمالا به تنهایی عمل نکرده است.

این خبرگزاری پیشتر به نقل از جین کانرز فرمانده عملیاتی پلیس لندن نوشت، «در حالی که بحشی از اقداماتی که ما انجام می‌دهیم برای مردم روشن و آشکار است، اما فعالیت‌های دیگری هم در طول شبانه روز انجام می‌شود که هرگز به آگاهی عموم نمی‌رسد.»

این در حالی است که ترزا می نخست وزیر بریتانیا سه‌شنبه شب با بیان این که احتمال وقوع حملات بالقوه دیگری وجود دارد، اعلام کرد وضعیت هشدار امنیتی کشور را به بالاترین سطح افزایش داده است. هشدار امنیتی در بریتانیا پیش از حمله در سطح دو بود.

به گزارش صدای آمریکا؛ هشدار امنیتی در بریتانیا قبلا هم در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به بالاترین سطح افزایش یافته بود. این کشور در سال‌های گذشته شاهد چند حمله تروریستی بوده، اما حمله دوشنبه شب مرگبارترین آن پس از حمله تابستان ۲۰۰۵ در شبکه متروی لندن است؛ که چند انفجار جان ۵۶ نفر را گرفت.