هشدار آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به ایران

0
120

میزان موجودی آب سنگین ایران صد کیلو بیش از میزان تعیین شده در برجام است. آژانس از ایران خواست به تعهدات خود پایبند بماند.

خبرگزاری رویترز از نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین برگزار شد، گزارش داده است. در این گزارش آمده که ایران در یک مورد به تعهدات تعیین شده در برجام پایبند نبوده است. این چهارمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی است که پس از توافق هسته‌ای گروه ۵ بعلاوه یک با ایران منتشر می‌شود.

یوکیا آمانو، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نشست شورای حکام که پنجشنبه ۱۷ نوامبر برگزار شد درباره میزان آب سنگین ایران و تعداد سانتریفوژهای این کشور گزارش داد. بر اساس گزارش یوکیا آمانو، جمهوری اسلامی ایران ۱۰۰ کیلو آب سنگین بیش از میزان پیش بینی شده در توافق هسته‌ای در اختیار دارد.

بر اساس توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران می‌بایست در دو فاز میزان موجودی آب سنگین خود را کاهش دهد. در فاز نخست جمهوری اسلامی ایران متعهد شده بود، مقدار آب سنگین خود را به ۱۳۰ تن کاهش دهد و در فاز دوم به ۹۰ تن. حال بر اساس گزارش آمانو که هفته پیش منتشر شده، موجودی آب  سنگین ایران ۱۰۰ کیلو بیشتر از حد مجاز عنوان شده است.

هزینه‌های احتمالی تخلفات ایران

آمانو در نشست پنجشنبه ۱۷ نوامبر آژانس، به مسئولان جمهوری اسلامی ایران در این زمینه هشدار داد. او در شورای حکام گفت: «برای آنکه اعتماد بین‌المللی به اجرای دقیق توافق هسته‌ای آسیب نبیند، مهم است که چنین چیزی در آینده تکرار نشود.»

مدیر آژانس البته در ادامه گزارش خود به تلاش‌های ایران برای صدور بخش دیگری از موجودی آب سنگین خود اشاره کرد. در صورت اجرایی شدن این اقدام، میزان موجودی آب سنگین ایران کاهش خواهد یافت و به زیر ۱۳۰ تن خواهد رسید. از جانب دیگر در گزارش آژانس آمده است که جمهوری اسلامی شمار سانتریفوژهای خود را مطابق تعهدات برجام کاهش داده است.

به گزارش دویچه وله؛خبرگزاری‌ها ضمن انتشار خبر مربوط به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به سیاست‌های احتمالی رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال برجام اشاره کرده‌اند. گفته شده است که دیپلمات‌های غربی نگرانند که هرگونه تخلف از سوی ایران، امکان لغو برجام از سوی دونالد ترامپ را فراهم کند.