هر آنچه که در نود ۱۱ اسفند پخش شد

0
117

برنامه نود این هفته در حالی روی آنتن رفت که مهمترین بحث آن به مشکلات جامعه داوری اختصاص داشت و رضا غیاثی اتهامات و انتقادات تندی را علیه فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران مطرح کرد.

برنامه این هفته نود با سئوال محبوبترین بازیکن استقلال در دو دهه اخیر آغاز شد که آرش برهانی، مجتبی جباری، جواد زرینچه، فرهاد مجیدی و علیرضا منصوریان گزینه‌های این سئوال بودند.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از وبسایت ۹۰؛ در ادامه این برنامه چند آنالیز کوتاه پخش شد که یکی از آنها مربوط به عملکرد خوب دروازه بان تیم فوتبال صبای قم بود. همچنین تغییر پست پژمان نوری در ملوان و نتایج خوب این تیم هم مورد بررسی قرار گرفت.

زارع: دوست داشتم دروازه‌بان شوم

* مازیار زارع درباره شرایط ملوان بعد از اضافه شدن فیروز کریمی گفت: تیم ما خوب بسته نشده اما با آامدن آقای فیروز کریمی وضعیت خیلی بهتر شد. آقای کریمی از نظر روحی و روانی خیلی رو یبچه ها کار کرد و بردهای متوالی ما هم در روحیه تیم تاثیر گذاشته که یکی از مهم ترین دلایل آن حمایت هواداران است. بازی ما با سپاهان یکی از سخت ترین بازی هاست که اگر این بازی را ببریم نصف راه ماندن در لیگ را طی کرده ایم.

* وی درباره شایعه رابطه بدش با پژمان نوری گفت: اختلاف نظر در هر خونواده ای پیش میاد. ما در گذشته هیچ وقت خیلی با هم مشکل نداریم اما الان او یکی همراه با جلال رافخایی یکی از صمیمی ترین دوستان منه. پژمان اگر در پست های نزدیک به دروازه بازی کند از بهترین بازیکنان ایران است و هر بازی چند موقعیت گل ایجاد می کند.

* زارع درباره تعداد جو مخالف حضور بازیکنان غیربومی دراین تیم گفت: نه من فکر می کنم هر بازیکنی به ملوان می آید به نوعی فوتبالش زنده می شود که نمونه های آن مهرداد اولادی، امیرحسین فشنگچی  و فرزاد حاتمی هستند و جو ضدبومی در ملوان کمتر شده.

* زارع در پاسخ به سوال فردوسی پور که پرسید چند پنالتی خراب کرده گفت خیلی کم پنالتی خراب کردم و فقط یک پنالتی برای پرسپولیس در بازی سپاهان خراب کردم که از همین لحظه کل کل فردوسی پور و زارع درباره پنالتی زدن و تعداد پنالتی های خراب شده زارع آغاز شد.

* مجری برنامه نود یک پنالتی خراب شده دیگر از زارع را روی صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت و همین باعث شد زارع بگوید یک پنالتی بیشتر خراب نکردم که با این که شما نشان دادید می شود دو تا!

* وی درباره نحوه برخورد کریمی با بازیکنان گفت: فیروز کریمی و بازیکنان با هم رفیق هستند. جایی که لازم هست با بچه ها شوخی میکنه و جایی که لازم هست جدیه. ولی خصوصیتی که آقای کریمی دارد این است که بازیکنش را تا جایی که می تواند بالا می برد و به او اعتماد می دهد.

* وی درباره اضافه وزن خودش گفت: ماه های آخری که در پرسپولیس بودم تمریناتم خوب نبود و اضافه وزن داشتم. ولی وقتی به ملوان برگشتم تمریناتم خوب شد و اضافه وزنم از بین رفت. من در آن حد نبود که شکم داشته باشم اما به جرات می گویم الان اکثر فوتبالیست های ایران شکم دارند فقط فکر کنم شما آقای فردوسی پور شکم ندارید! از رضا عنایتی گذشته حسین ماهینی هم از بازیکنانی است که هرچی میخورند اضافه وزن  پیدا نمی کنند. حسین ماهینیروزانه  ۷ وعده غذا می خورد ولی اضافه وزن پیدا نمی کند!

* حالا که صحبت از ماهینی شد من از مسئولان خواهش می کنم بازیکنان ملی ما که حیف هستند و نمی توانند بازی کنند را کمکی کنند که بتوانند به فوتبال برگردند.

* وی در پاسخ به اینکه بهتر نبود مصاحبه هایی که اول فصل علیه نصرت ایراندوست انجام را انجام نداده بود گفت: بله حق با شماست. نباید این کار را می کردم.

* زارع با اشاره به ضربه پنالتی که در بازی با پرسپولیس مهار کرد و این که انگار خیلی از گلری خوشش آمده بود گفت: من از بچگی دوست داشتم گلر شوم اما پدرم اجازه نداد. خیلی دوست داشتم استعداد هم داشتم ولی الان پشیمان نیستم. یک مقطع هم در خط دفاع بازی کردم اما اصلا دوست نداشتم دفاع بازی کنم چون خیلی کار سختی است اما وقتی آقای کی روش خواست مدتی این کار را انجام دادم.

* کاپیتان دوم ملوانی ها درباره حرکتی که اول فصل انجام داد و در یک بازی به خاطر شعار تماشاگران از زمین خارج شد گفت: فشار روی در ملوان خیلی زیاد است. ما مثل یک خانواده هستیم و چنین اتفاقاتی در هر خانواده ای پیش می آید. من آدمی هستم که خیلی زود عصبی می شوم ولی این یکی از بزرگترین اشتباهات زندگی ام بود و امیدوارم با پنالتی که از پرسپولیس گرفتم مردم من را بخشیده باشند. خدا آن روز دستش بالا سر ملوان بود.

* زارع درباره دلیل شادی بعد از گل مفصلی که بعد از گلزنی به پرسپولیس انجام داد گفت: من خیلی ناراحت بودم که من را در لیست مازاد گذاشتند در حالی که بازیکن آزاد بودم و با یک سری بازیکن مثل من و بادامکی بد رفتار کردند. من با هواداران پرسپولیس نبودم و خطابم با کسانی بود که با من بد رفتار کردند. از یک ماه قبل از پایان فصل واقعا می خواستم به ملوان برگردم و نیازی به قرار دادن من در لیست مازاد نبود.

* از بهترین مربیان خارجی که به ایران آمده اسکوچیچ هست که دلم برایش تنگ شده. او از نظر فنی و روانی فوق العاده است و دوست دارم دوباره با او کار کنم.

* اگه پدرم نبود زودتر به ملوان بر می گشتم. سالی که از ملوان جدا شدم تا آخرین لحظه منتظر ماندم و یک ماه با تیم تمرین کردم و بعد با سپاهان داخلی بستم و سپس به پرسپولیس رفتم. می خواستم بمانم اما پدرم گفت برو یکم به دنبال سر و سامان دادن به زندگی ات باش.

* در بازی برابر ملوان در انزلی زمان پرسپولیس با دنیزلی پنالتی نزدم. در جلسه تیمی دنیزلی گفت چه کسی پنالتی میزنه که من شرایطش را نداشتم و حرفی نزدم اما آقای نوری گفت مازیار میزنه. در بازی پنالتی شد و من توپ را هم برداشتم اما نتوانستم بزنم و آقای مهدوی کیا زد و حسنی صفت گرفت.

* خواهش می کنم مسئولان استان با کمک مالک باشگاه فکری به حال ورزشگاه انزلی بکنند. یک سری شهرهایی ورزشگاه دارند که اصلا فوتبال ندارند اما انزلی ورزشگاه مناسب نداره. همچنین امیدوارم داماش دوباره به لیگ برتر صعود کند و دربی گیلان برگزار شود چرا که هرچه تیم های استان قوی تر باشند به نفع فوتبال گیلان است.

وی همچنین گفت: من اواخر حضورم در پرسپولیس اضافه وزن داشتم. البته اکثر فوتبالیستهای ایرانی «شکم دارند» به جز شما (عادل فردوسی پور). البته حسین ماهینی هم هست. او روزی هفت وعده غذا می‌خورد ولی چاق نمی‌شود. (با خنده)

۲۴ میلیارد تومان برای ۲۹ خارجی
ارائه آمار بازیکنان خارجی لیگ از دیگر بخش‌های برنامه نود بود. طبق آمار برنامه، ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه بازیکنان خارجی این فصل لیگ برتر شده است که به طور متوسط هر بازیکن حدود ۶۳۳ میلیون تومان دریافت کرده است. بازیکنان خارجی لیگ از ۲۱ کشور مختلف در ایران هستند که به ترتیب سهم برزیل، کامرون، ازبکستان، کرواسی و مالی بیشتر است. این بازیکنان خارجی بیشتر در سه پست مدافع میانی، هافبک دفاعی و خط حمله به کار گرفته می شوند.

عسگری: داوران فوتسال خودشان بلیت هواپیما خریدند!
حسین عسگری رئیس دپارتمان داوری به همراه رضا غیاثی عضو پیشین کمیته داوران هم از دیگر میهمانان حضوری برنامه نود بودند.

ابتدا عسگری مشکل مالی داوران فوتسال را تایید کرد و گفت: ما برای داوران فوتسال نتوانستیم هفته گذشته بلیت هواپیما بگیریم و آنها مجبور شدند از جیب خودشان پول بدهند. البته این مشکل حل شد. حل مشکل مالی داوران مربوط به مدیران ارشد فدراسیون است که ما بارها آنرا تذکر داده ایم.

غیاثی و افشاگری «فینگلیشی» علیه اصفهانیان
در ادامه، غیاثی صحبت‌هایش را شروع کرد. او که رابطه خوبی با فریدون اصفهانیان رئیس فعلی کمیته داوران ندارد، بارها صحبت های تندی را علیه وی مطرح کرد. غیاثی گفت: اختلافات بین مسئولان سازمان لیگ با رئیس کمیته داوران کار دست آنها داده است چون اصفهانیان تعامل خوبی با تاج ندارد.

وی افزود: حضور اصفهانیان در کمیته داوران غیر قانونی است. همانطور که رئیس کل سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداره اعلام کرده اند حضور همزمان در شورای شهر و مناصب ملی و کشوری ممنوع است.

غیاثی همچنین نسبت به اصفهانیان دست به افشاگری زد و گفت: در یکی از کلاس های دانش افزایی داوران در خارج از کشور، آقای اصفهانیان گزارش خود را به صورت فینگلیش (جملات انگلیسی که به زبان فارسی نوشته می‌شود) خوانده است که آنرا هم نوید مظفری برایش نوشته بود. بعد اصفهانیان مصاحبه می کند و می گوید من در جلسات انگلیسی حرف زدم و حتی برایم کف زدند!

عضو پیشین کمیته داوران در ادامه موضعگیری هایش علیه فریدون اصفهانیان، تاکید کرد: ایشان خودش برای خودش ابلاغ می زند که در فلان مسابقه ناظر باشد یا در فلان کلاس مُدرس شود. این خلاف قانون است. ضمن اینکه تیمی در لیگ دسته دوم به نام شهدای زنجان (اصفهانیان عضو شورای شهر زنجان است) است که خود اصفهانیان به عنوان رئیس کمیته داوران و رئیس هیات فوتبال زنجان سر مسابقاتش می رود و حتی داوران را ملاقات می کند! اینها استفاده شخصی بوده و خلاف قانون است.

پاسخگویی درباره شائبات یک تیم زنجانی
در ادامه، فریدون اصفهانیان روی خط تلفنی برنامه آمد تا از خودش دفاع کند. وی خطاب به غیاثی گفت: زمانی که ما داور بودیم، خودتان هم ناظر ویژه مسابقات بودید و هم رئیس کمیته داوران. خود من چندین بازی داور بودم و شما به عنوان ناظر در استادیوم حضور داشتید. الان هم یکی از وظایف کمیته داوران این است که بر کار داوران نظارت کند.

وی با رد ادعای غیاثی درباره دخالت در کار داوران بازی های تیم زنجان در لیگ دسته دوم، تاکید کرد: من اصلا در چیدمان داوران لیگ دسته دوم دخالت نمی کنم تا مبادا نگویند اصفهانیان هوای تیم خودش را دارد. قبلا هم زنجان یک تیم داشت که از دسته اول به دسته دو و سپس به دسته سه و زیرگروه رفت ولی اصلا درباره آن دخالتی نداشتم. من همان اصفهانیان هستم و عوض نشده ام. اصلا به من چه مربوط است؟ داوری که بخواهد خودش را به خاطر من زیر سئوال ببرد، داور نیست.

درخواست برای تماس با یک شاهد
غیاثی با انتقاد مجدد از اصفهانیان به وی گفت: چرا فقط شما باید در کلاس های دانش افزایی شرکت کنید؟ شما که نه زبان انگلیسی بلد هستید نه کامپیوتر. رئیس کمیته داوران هم پاسخ داد: من هشت سال داور بین المللی بودم. نمی گویم انگلیسی ام قوی است ولی در حدی هست که مفهوم را برسانم.

غیاثی برای اثبات ادعایش مبنی بر روخوانی اصفهانیان از متن فینگلیش در جلسه داوران در خارج از ایران از فردوسی پور خواست تا نوید مظفری زاده که همراه اصفهانیان در این کلاس حضور داشت را روی خط برنامه بیاورد.

مشروح درگیری لفظی در برنامه
ادامه جر و بحث و درگیری لفظی اصفهانیان با غیاثی و نوید مظفری زاده به این شرح بود:

غیاثی: آقای اصفهانیان! شرافتا وقتی تاج در کمیته داوران بود، درخواست نکردی بدون امتحان دادن به کلاس ها بروی؟ مگر آن موقع نگفتی حسین (عسگری) با من بد است و او نمی خواهد که من به این کلاس ها بروم؟ آن موقع سر جلسه امتحان نیامدی و گفتی معلوم است که قبول نمی شوم. حالا که به این کلاس ها رفته ای، آیا امتحان دادی یا فقط به این خاطر که رئیس کمیته داوران بودی؟ هر دفعه هم یک نفر را با خودت می‌بری که انگلیسی بلد باشد و سری آخر هم آقای رفعتی را به این کلاس ها بردی.

نوید مظفری زاده: من سه بار در کلاس های دانش افزایی داوران شرکت کردم. دفعه سوم با فریدون اصفهانیان رفتم که از ما امتحان نگرفتند. حتی من پافشاری کردم که چرا امتحانی در کار نیست ولی اصفهانیان گفت اگر هم امتحان بگیریم معلوم است که چه کسی اول می شود.

غیاثی: بگو متن فینگلیش را چه کسی نوشت.

مظفری زاده: درست نیست من وارد این بحث شوم. خود اصفهانیان یادش هست که چقدر با هم کار کردیم و من روی برگه نوشتم.

فردوسی پور: از چپ به راست یا از راست به چپ؟!

مظفری زاده: این دیگر مهم نیست. من سه بار در این کلاس ها شرکت کردم و در هر سه کلاس به هر کسی که توانستم کمک کردم.

غیاثی: مگر شما به من نگفتی که برای اصفهانیان متن فینگلیش نوشتی؟

مظفری زاده: الان هم انکار نکردم. من دوست ندارم وارد این بحث شوم.

جر و بحث طرفین بعد از دقایقی ادامه داشت. غیاثی تاکید کرد: اصفهانیان آدم خود رایی است و با اعضای کمیته داوران مشکل دارد.

غیاثی: تاج ذلّه شده است!
اصفهانیان درباره بحث دو شغله بودنش هم اظهار کرد: من شنیده ام که اعضای شورای شهر نمی توانند رئیس فدراسیون باشند. من نمی دانم تعبیر غیاثی از منصب ملی چیست ولی در هر حال ما تابع قانون هستیم.

وی درباره عدم کمک سازمان لیگ به داوران گفت: ما با تاج و کفاشیان جلسه داشتیم. آقای تاج می گوید اگر ما بخواهیم پول داوران را بدهیم، باید ابلاغ ها را هم ما انجام بدهیم ولی با توجه به اینکه سازمان لیگ خودش به عنوان یک پیمانکار با فدراسیون فوتبال همکاری می کند، قرار شد پول داوران را خود فدراسیون فوتبال بدهد نه سازمان لیگ.

غیاثی هم در پایان برنامه گفت: می دانید چرا تاج کمک نمی کند؟ چون از دست اصفهانیان ذله شده است!

1

مجیدی با اختلاف اول شد
طبق آمار پیامک برنامه این هفته نود، حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در مسابقه شرکت کرده بودند که فرهاد مجیدی با ۵۹ درصد به عنوان محبوبترین بازیکن دو دهه اخیر استقلال انتخاب شد.