نیکی هیلی در شورای امنیت: مراقبت نکنیم، جمهوری اسلامی یک کره شمالی دیگر می‌شود

0
198

سفیر آمریکا در سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت با انتقاد از جمهوری اسلامی، از کشورهای عضو خواست رفتار جدی تری در قبال جمهوری اسلامی داشته باشند تا یک کره شمالی دیگر شکل نگیرد.

نیکی هیلی روز چهارشنبه ۲۶ مهر در نشست شورای امنیت به رفتارهای جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت رژیم جمهوری اسلامی باید به خاطر اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه مورد بازخواست قرار بگیرد. آنها حقوق مردم خود را نقض می کنند و برخلاف قطعنامه های بین المللی به آزمایش موشک های بالستیکی ادامه می دهند.

وی از کشورهای عضو شورای امنیت خواست به «رفتار مخرب» جمهوری اسلامی بی تفاوت نباشند و نسبت به انحراف جمهوری اسلامی از توافق برجام واکنش نشان بدهند. او گفت اگر کاری نکنیم، به زودی یک کره شمالی دیگر خواهیم داشت.

ایالات متحده آمریکا می گوید جمهوری اسلامی بعد از توافق هسته ای دو سال پیش، همچنان با حمایت از گروه های تروریستی به بی ثبات سازی خاورمیانه کمک می کند، برخلاف قطعنامه شورای امنیت که جمهوری اسلامی را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده، برنامه موشکی خود را کنار نگذاشته و همچنین حقوق بشر را نقض می کند.

سیاست جدید در قبال جمهوری اسلامی

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر جمهوری اسلامی رااعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی جمهوری اسلامی به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

دونالد ترامپ با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفت، رژیم جمهوری اسلامی همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدانمان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی را اعلام می‌کنم.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی جمهوری اسلامی، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه‌داری از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست دستور اجرایی مقابله با تروریسم جهانی و تحریم آن خبر داد. نخستین بار است که آمریکا سپاه پاسداران را تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی تحریم می‌کند.

ایالات متحده جمهوری اسلامی را به نقض برجام از طریق بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، جمهوری اسلامی از آزمایش موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی منع شده است.

روز گذشته کشورهای اروپایی که پس از توافق و با برداشته شدن تحریمها قراردادهای میلیارد دلاری با جمهوری اسلامی امضا کرده اند، از تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام انتقاد کردند.

پس از دیدار مقامات اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه بار دیگر از پرزیدنت ترامپ خواست که آمریکا از برجام خارج نشود.

فدریکا موگرینی گفت: «اتحادیه اروپا تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی برعدم گواهی برجام را در راستای فرآیند سیاستهای داخلی آمریکا می بیند. اتحادیه اروپا از ایالات متحده می خواهد که التزام خود را به برجام حفظ کرده و پیش از اتخاذ گامهای دیگر پیامدهای آن تصمیم را در رابطه با امنیت آمریکا؛ شرکایش و منطقه لحاظ کند. اگر چه اتحادیه اروپا نگرانی خود را در قبال برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی و افزایش تنش‌ها در منطقه بارها اعلام کرده؛ اما بار دیگر متذکر می شود که باید راه حل این مسائل خارج از توافق برجام پیگیری شود.»

به گفته این مقام عالیرتبه اتحادیه اروپایی، برجام در زمانی که جهان با خطرات رویارویی هسته ای مواجه است می تواند به عنوان یکی از ستونهای پیمان عدم گسترش تسلیحات اتمی به کار آید.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که جمهوری اسلامی پایندی فنی به برجام دارد، اما پرزیدنت ترامپ از کنگره میخواهد که کاستی های برجام را رفع کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ بنا به قانون توافق اتمی ایران که کنگره در چارچوب دستیابی گروه پنج به علاوه یک به برجام تصویب کرد، در صورتی که پرزیدنت عدم گواهی پایبندی به برجام را صادر کند، دو ماه فرصت دارد که تصمیماتی در مورد حضور آمریکا در برجام اتخاذ کند.