نیکی هیلی: جمهوری اسلامی تأثیر دردناک تحریم‌ها را حس می‌کند

0
270

سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید جمهوری اسلامی از تحریم‌های ایالات متحده احساس ضعف می‌کند و این فشارها ادامه خواهد یافت. او سیاست‌های دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی را تضمین‌‌کننده امنیت ایالات متحده خوانده است.

سفیر دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر – به وقت محلی) در گفت‌وگویی اختصاصی به شبکه خبری “فاکس نیوز” آمریکا گفت: «آنها [جمهوری اسلامی] احساس ضعف می‌کنند و ما تا جایی به آنها فشار می‌آوریم که به موضوع موشک‌های بالیستیک خود بپردازند؛ آنها باید به موضوع حمایت‌شان از تروریسم بپردازند.»

به گفته خانم نیکی هیلی، ایران “تأثیر دردناک” تحریم‌های گسترده‌ای را که با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از ماه اوت دوباره برقرار شدند، حس می‌کند.

او درباره دلایل خروج آمریکا از برجام گفت: «نقش جمهوری اسلامی در سوریه کاملا مخرب است. دیدیم که تلاش کردند اسرائیل را تهدید کنند و در سراسر خاورمیانه جنگ‌های نیابتی به راه انداخته‌اند. همه این‌ها دلایلی هستند که سبب شدند ما از توافق با جمهوری اسلامی [برجام] خارج شویم. چون ما مبالغ بسیاری در اختیارشان می‌گذاشتیم که به این رفتار مخرب ادامه دهند. […] هیچ چیز شرایط جمهوری اسلامی را بهبود نمی‌بخشد، مگر این‌که جمهوری اسلامی خود را تغییر دهد.»

تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی که در پی امضای برجام و در زمان باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا لغو شده بودند، در دو مرحله بازمی‌گردند. مرحله اول تحریم‌ها از ۱۶ مردادماه (۷ اوت – به وقت شرق آمریکا) آغاز شد. این تحریم‌ها مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، صنایع خودروسازی جمهوری اسلامی و تامین قطعات و خرید و فروش هواپیماهای مسافربری را در بر می‌گیرند.

مرحله بعدی تحریم‌ها که به‌طور مستقیم روی درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی تأثیر می‌گذارد، از ۱۳ آبان (۴ نوامبر) آغاز می‌شود. این تحریم‌ها صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را هدف گرفته‌اند.

تنها ایالات متحده از برنامه موشکی جمهوری اسلامی انتقاد نمی‌کند و تنها این کشور نیست که خواستار پایان “دخالت جمهوری اسلامی در منطقه” و “حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم” شده است. اروپا هم به دنبال گفت‌وگو بر سر برنامه موشکی جمهوری اسلامی و نقش جمهوری اسلامی در منطقه است. فرانسه پیش از این برنامه موشکی جمهوری اسلامی را “بسیار نگران‌کننده” ارزیابی کرده بود.

جمهوری اسلامی اتهام‌ها را رد می‌کند و می‌گوید برنامه نظامی-موشکی این کشور جنبه دفاع دارد.

“تمرکز بر مردم ایران”

نیکی هیلی در ادامه با اشاره به ناآرامی‌های ماه‌های اخیر در مناطق مختلف ایران به شبکه تلویزیونی “فاکس نیوز” گفت: «تمرکز ما در حال حاضر بر مردم ایران است. آنها اعتراض کردند، آنها به زبان آمدند، آنها گفتند که خواستار زندگی بهتری هستند … اما در نهایت ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که آنها [جمهوری اسلامی] برنامه اتمی داشته باشند.»

سفیر دائم ایالات متحده در سازمان ملل در بخش دیگری از این گفت‌وگو به نقش جمهوری اسلامی و روسیه در سوریه اشاره کرد. او در ارتباط با گزارشی که ادعا می‌کند رئیس جمهوری سوریه در ادلب از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است، به ایران و دیگر نقش‌آفرینان مؤثر در خاورمیانه هشدار داد: «آنچه به سوریه، روسیه و ایران گفتیم این بود که، دو بار به آنها هشدار دادیم از تسلیحات شیمیایی استفاده نکنند، دو بار استفاده کردند و دو بار رئیس جمهوری ترامپ واکنش نشان داد.» هیلی تأکید کرد: «دوباره ما را آزمایش نکنید. معتقدم شرایط به شدت به ضرر آنها است.»

دونالد ترامپ که یک بار در سال گذشته و یک بار در ماه آوریل امسال فرمان حمله هدفمند به سوریه را صادر کرد، در هفته‌های اخیر گفته بود که استفاده دوباره ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی “اشتباهی بزرگ” خواهد بود.

خانم هیلی در واکنش به گزارش‌هایی که ادعا می‌کنند جان کری، وزیر خارجه باراک اوباما، به کشورهای دیگر گفته است منتظر پایان دولت دونالد ترامپ بمانند، بار دیگر به توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی در زمان اوباما و کری حمله کرد: «آنها می‌توانند منتظر پایان دولت این رئیس جمهوری بمانند، اما این رئیس جمهوری کسی است که با در پیش گرفتن این سیاست امنیت ما را تضمین کرد. زیرا در غیر این صورت آنها [جمهوری اسلامی] در عرض تنها چند سال به همه پول‌های خود دسترسی پیدا می‌کردند و محدودیت‌های برنامه هسته‌ای هم که [طبق برجام] در هر حال پایان می‌یابند.»

به گزارش دویچه وله؛ اشاره خانم هیلی به لغو محدودیت‌های برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است که مطابق برجام پس از (عمدتا) ۱۰ سال عملی می‌شود. جمهوری اسلامی می‌تواند پس از آن برنامه اتمی خود را در هماهنگی با قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مانند دیگر کشورها و به صورت عادی دنبال کند.