نیویورک تایمز : ماکرون ١۵ میلیارد دلار اعتبار به جمهوری اسلامی وعده است

0
205

نشریۀ آمریکایی “نیویورک تایمز” به نقل از منابع آگاه در دولت آمریکا نوشت که رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، در ازای توقف کاهش تعهدات جمهوری اسلامی نسبت به برجام به این کشور وعدۀ پانزده میلیارد دلار خط اعتباری داده است. «نیویورک تایمز» افزوده است که این پیشنهاد موضوع گفتگوهای هفتۀ گذشتۀ امانوئل ماکرون با همتای آمریکایی او، دونالد ترامپ، در نشست اخیر گروه هفت قدرت اقتصادی جهان در جنوب فرانسه، «بیاریتز»، بوده است.

«نیویورک تایمز» افزوده است که پانزده میلیارد دلار خط اعتباری معادل نیمی از درآمد سالانۀ نفتی ایران است، هر چند معلوم نیست که دولت ترامپ نهایتاً با چنین طرحی موافقت کند. مشاور امور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون، از هم اکنون گفته است که با چنین طرحی مخالفت خواهد کرد و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در گفتگویی تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه به او گفته است که “اتفاقاً حالا بدترین موقع برای مذاکره با جمهوری اسلامی است.”

بدون موافقت دولت آمریکا بعید است که بانک های اروپایی حاضر شوند با گشایش یک خط اعتباری برای جمهوری اسلامی به وعدۀ رئیس جمهوری فرانسه جامۀ عمل بپوشانند.

به گفتۀ مقامات آمریکا، رئیس جمهوری فرانسه بر این گمان است که دونالد ترامپ حاضر است با جمهوری اسلامی مذاکره کند، اگر احساس کند که این مذاکرات پیش از انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری آمریکا به یک توافق خواهند انجامید.

در هفته های گذشته رؤسای جمهوری فرانسه و جمهوری اسلامی گفتگوهای تلفنی مکرری با یکدیگر انجام دادند. با اشاره به همین گفتگوها، علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، گفته است که نظرات دو کشور در بسیاری از موارد به یکدیگر نزدیک شده اند.

روز دوشنبه دوم سپتامبر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجۀ روسیه ضمن انتقاد از مواضع دولت آمریکا، “از تلاش های فرانسه برای نجات برجام” قدردانی کرد.

اگر چه رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در حاشیۀ نشست گروه هفت در فرانسه تلویحاً از طرح همتای فرانسوی خود مبنی بر گشایش یک خط اعتباری و یک وام کوتاه مدت برای جمهوری اسلامی پشتیبانی کرد، اما مشاوران او اندکی بعد تصریح کردند که تنها پس از عقد یک توافق جدید با جمهوری اسلامی، دونالد ترامپ با گشایش یک خط اعتباری برای این کشور موافقت خواهد نمود.

به گزارش رادیوفرانسه؛ به گفتۀ کارشناسان، دولت فرانسه در ازای وعدۀ خود به حکومت جمهوری اسلامی، خواستار توقف کامل غنی سازی اورانیوم از سوی این کشور و شروع مذاکرات بین المللی با جمهوری اسلامی بر سر مسائل منطقه ای خواهد شد.