نیویورک تایمز: عربستان بهترین مکان برای خودنمایی ترامپ بود

0
158

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: “دونالد ترامپ”، رئیس جمهور آمریکا نشان داد هیچ درکی از این حقیقت ندارد که وهابیت که به خانواده سلطنتی عربستان مشروعیت می دهد، الهام بخش داعش و بیشتر گروه‌های تروریستی منطقه بوده است.

این روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود نوشت: با توجه به اشتیاق ترامپ برای اینکه خودنمایی کند، مکانی مناسب تر از عربستان سعودی برای نخستین سفر خارجی وی وجود نداشت.

کاخ ها، لباس های ملک سلمان و اعضای دربار وی، رقص شمشیر و حتی گوی درخشانی که از آن در مراسم افتتاح مرکز جدید ضد تروریسم عربستان استفاده شد، همگی به نظر می رسد پشتوانه های خوبی برای یک شخصیت معروف پیشین تلویزیون هستند. میزبانان ترامپ، در مورد نقطه ضعف وی در برابر چرب زبانی و چانه زنی، تلاش زیادی کردند. ترامپ که ماههای زیادی را صرف توهین به جهان اسلام کرده بود، سخت تلاش کرد در این باره اصلاحاتی انجام دهد.

ترامپ مسیر پیش روی نگران کننده ای را ترسیم کرد که در آن آمریکا و مسلمانان سنی با آرمانی مشترک بر ضد افراطی ها به یکدیگر ملحق می شوند و این مسیری است که ممکن است او را آزار دهد.

مردی که زمانی این شکایت را داشت که «اسلام از ما متنفر است»، آن را «یکی از بزرگترین ادیان جهان» خواند. وی گفت مقابله با تروریسم «نبرد میان ادیان مختلف» نیست. این در حالی است که برخی از مشاوران ترامپ چنین استدلالی داشتند. ترامپ گفت مقابله با تروریسم کشمکش «بین مجرمانی وحشی که درصدد محو حیات انسانی آنهم به اسم دین هستند و مردم شریف است.» ترامپ از سران مسلمان خواست تندروها را «از مکان های پرستش، جوامع و سرزمین مقدس خود بیرون کنید.»

اما ترامپ در این باره که چطور می توان در این جنگ با افراط گرایی پیروز شد، هیچ راهنمایی نکرد. ترامپ بر خلاف اوباما، نگفت تا زمانی که کشورهای اسلامی نظام های اقتصادی و سیاسی خود را اصلاح نکنند تا مردمشان راههایی برای رسیدگی به مشکلاتشان برای شرکت در اداره کشور و دستیابی به شغل و تحصیل نداشته باشند، بعید است افراط گرایی محو شود.

به گزارش بانشگاه خبرنگاران جوان، نیویورک تایمز نوشت: در عوض، ترامپ تصمیم گرفت ایران کشور مهم با اکثریت شیعه و دشمن اصلی عربستان را به سبب حمایت از نظامیان در لبنان و یمن و حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، به عنوان یک تهدید نشانه برود.

در حالی که ترامپ مجددا بر شراکت آمریکا با خانواده سلطنتی محافظه کار عربستان تاکید کرد، ایرانی ها، حسن روحانی را در سمت رئیس جمهور ابقاء و بر علاقه مندی خود به تعامل با جهانیان تاکید دوباره کردند.

مطلب قبلیتحویل طومار آزادی اسماعیل عبدی به قوه قضائیه
مطلب بعدیانیمیشن ایرانی حاضر در کن جایزه گرفت
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...