نیاگارای ایران در سرپل ذهاب

0
260

آبشار زیبای پیران، که از دل کوهها و صخره‌های اطراف سرازیر می‌شود در زمره جاذبه‌های بسیار کم نظیر روستای شالان در شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد و می توان گفت با زیبایی های منحصر به فردی که دارد مسافران و گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال مجذوب خود می کند.

 آبشار پیران یا ریجاب یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در شهرستان سرپل ذهاب در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی کرمانشاه واقع شده است.

آبشار پیران، آبشاری سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاهتر است، به گونه ای که طبقه سوم آبشار پیران در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی شود اختلاف ارتفاع آبشار پیران در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، نزدیک به ۱۸۰ متر است.

در پایین آبشار پیران، روستای پیران و دره سرسبز و بسیار زیبای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه ریجاب می آید منشأ می گیرد و باغهای انجیر، زردآلو و انار در دره پیران قرار گرفته است.

 abshar-piran2201-mm6

روستای کوهپایه‌ای پیران که بافت مسکونی متمرکز دارد و عبور نهر آب از میان کوچه‌های روستا همراه با درختان قدیمی چنار، تبریزی و گردو که روستا را در برگرفته‌اند، جلوه جذابی به روستا بخشیده است.

در کنار آبشار بلند پیران، چندین آبشار زیبای دیگر وجود دارد، همچنین جنگلهای انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار، تبریزی و گردو، چشم اندازهای بسیار زیبا، زمینه‌های مساعدی برای گذران اوقات فراغت فراهم کرده‌اند.

آب نماهای طبیعی متعدد در کنار آبشار پیران، بسیار زیباست، بالای آبشار پیران، منطقه ریجاب سرپل ذهاب می باشد و برای دیدن نمای کامل و دورتر آبشار باید به روستای ژالکه ریجاب رفت.

 image_gallery(1)

در همین رابطه، فرماندار شهرستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: آبشار پیران در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.

میرزاد مراد پیرو مسیر دسترسی به آبشار پیران را از دو طریق امکان پذیر دانست و گفت: مسیر نخست، روستای پیران در ۱۰ کیلومتری سرپل ذهاب است که علاقه مندان به طبیعت را به پای آبشار می برد و مسیر دیگر روستای ژالکه در منطقه ریجاب است.

 image_gallery3

وی خاطرنشان کرد: خود منطقه ریجاب هم جاذبه های طبیعی زیادی دارد که در ایام مختلف سال و بویژه در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

پیرو ادامه داد: منطقه بابا یادگار و زیارتگاه مقدس آن نیز در منطقه ریجاب واقع شده است، سراب اسکندر، مجموعه دیدنی و بسیار عجیب قلعه یزدگرد یادگار یزدگرد سوم بر بلندای کوه های صعب العبور دالاهو، قبرستان و مقبره ابودجانه از دیگر جاذبه های منحصر به فرد سرپل ذهاب و ریجاب است.

به گزارش مهر، وی همچنین با اشاره به آب و هوای بسیار مناسب شهرستان سرپل ذهاب در فصل بهار، از کلیه هموطنان دعوت کرد تا در ایام تعطیلات نوروز با سفر به این شهرستان لحاظ خوب و خاره انگیزی را برای خود و خانواده هایشان رقم بزنند.