نگهداری جیسون رضاییان و یگانه صالحی، دو خبرنگار بازداشت شدۀ هفتۀ گذشته در خانۀ امن

0
943

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مطلع شده است که جیسون رضاییان و یگانه صالحی، دو خبرنگاری که شب ۳۱ تیرماه در تهران دستگیر شده اند، در یک خانه امن نگهداری می شوند و غیر از یک تماس تلفنی کوتاه یک روز پس از بازداشت، با خانواده خود هیچ تماسی نداشته اند.

پیشتر کمپین از اینکه نام افراد بازداشت شده اخیر در دفتر هیچ یک از زندان ها و همچنین نهادهای قضایی ثبت نشده است خبر داده بود. علاوه بر آقای رضاییان و همسرش، یک عکاس و همسر او نیز در همان شب دستگیر شده بودند، که همسر این عکاس در آخرین دقایق روز دوشنبه آزاد شده است.

کمپین مطلع شده است که وضع روحی این فرد؛ بسیار نامناسب بوده و از زمان آزاد شدن خود را از دیگران منزوی کرده است. به علاوه عکاس دستگیر شده نیز طی روزهای گذشته در وضعیت نامطلوب روحی با خانواده خود یک تماس تلفنی داشته است اما اطلاعاتی در خصوص این که توسط چه نهادی دستگیر شده اند و یا در کجا نگهداری می شوند و یا اینکه با چه اتهاماتی مواجه هستند ارائه نکرده است.

بازداشت جیسون رضاییان و یگانه صالحی در صورتی انجام شده که آنها مجوز کار به عنوان خبرنگار را از سوی دو نشریه واشینگتن پست و روزنامه نشنال امارات داشته اند.

براساس گفت‌وگوهای کمپین با منابع موثق، مقامات عالی رتبه نظام در هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تا روز سه شنبه از جزییات این بازداشت ها بی اطلاع بوده اند. دادستان کل کشور غلامحسین محسنی اژهای نیز در پاسخ به خبرنگاران درباره آخرین وضعیت خبرنگاران بازداشت شده در روز ۲۵ جولای گفته بود که درباره این پرونده اطلاعی ندارد: « باید اجازه دهید زمان همه چیز را مشخص کند.»

روز گذشته مادرجیسون رضاییان با انتشار ویدیویی از مقامات ایرانی خواست که پسر و عروسش را آزاد کنند. او گفت که جیسون رضاییان از بیماری فشار خون رنج می برد و دستگیری و بازداشت او می تواند وضعیت سلامتش را به خطر بیاندازد.

در سالهای گذشته در صورت ناخشنودی مقامات ایرانی از پوشش خبرهای ایران توسط خبرنگاران خارجی مقیم تهران، مجوز آنها باطل و از آنها خواسته می شد که ایران را در فاصله زمانی محدودی ترک کنند. اما دستگیری خبرنگارانی که با مجوز وزارت ارشاد و تایید نهادهای امنیتی در ایران فعالیت می کنند علیرغم مسبوق به سابقه بودن، چندان رایج نیست.

مطلب قبلیارسال درخواست استرداد شکایت دراویش زندانی به دادسرای رسیدگی به جرائم کارکنان دولت
مطلب بعدیعذرخواهی سازندگان لاک‌پشت‌های نینجا برای یادآوری یازده سپتامبر
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...