نگاه نسل دیروز ایران به انقلاب اسلامی؛ بقلم کدبان هوشنگ معین زاده

0
345

چگونه و چرا آرزوی رفتن به سوی تمدن بزرگ ملت ایران، به بازگشت به صدر اسلام تبدیل شد!؟

پاریس – مرداد ماه ۱۳۹۶

در جوانی، وقتی در مدرسه تاریخ تدریس می­کردند و علل سقوط دو سلسلۀ بزرگ شاهنشاهی ایران «هخامنشی و ساسانی» را شرح می­دادند، همۀ دانش آموزان در غم و اندوه فرو می‌رفتند و حیرت­زده از خود می­پرسیدند:

“چرا بعضی از ایرانیان با خیانت خود، باعث شکست و فروپاشی دو سلسلۀ بزرگ پادشاهی ایران شدند؟ دو سلسله ای که  هر یک نقش بزرگی در بر پائی فرهنگ و تمدن ایران و  جهان داشتند.”

در میانسالی که با عشق و علاقه به سازندگی کشورمان مشغول بودیم، این بار با غم و اندوه و حیرت، دیدیم که چطور بعضی از ایرانیان، کشور و نظام پادشاهی ایرانی ما را به سادگی، تحویل بازماندگان سعد ­ابن ­ابی­ وقاص­ها دادند تا بار دیگر سایۀ نکبت­بار خلافت اسلامی را بر سرزمین اهورائی ما بگسترانند.

پرسیدنی است، چرا!؟ چرا بعضی از هم میهنان ما به کشور و ملت خود خیانت می­کنند!؟ آیا دلیل خیانت آنان این نیست که ما ایرانیان، هیچگاه به خدمتگزاران واقعی میهنمان ارج نمی­نهیم و قدرشان را نمی­شناسیم!؟ همچنان که هیچگاه خائنین میهنمان را جزا نمی­دهیم و بازماندگانشان را شرمسار نمی‌کنیم!؟

 و بدتر از همه این که گاهی هم از خائنین بنام میهنمان، مانند،”سلمان فارسی­ ها” تقدیر و تحسین هم می­کنیم!؟

پیش­گفتار

انقلاب اسلامى ایران نه یک انقلاب خلق ­الساعه و نه فقط منحصر به ایران بود. براى فراهم کردن زمینه­های این انقلاب نیزاز سالیان پیش برنامه­ریزى کرده و عوامل آن را انتخاب نموده بودند. ضمن اینکه، برپاکنندگان انقلاب، مى­خواستند با آتشى که برای انقلاب ایران می­افروزند، خرمن هستى بسیاری از کشورهاى منطقه را هم به آتش بکشند.

در بررسى­هائی که در علل و اسباب انقلاب اسلامی ایران انجام گرفته، بیشتر بررسى کنندگان، به ظاهر قضایا توجه کرده و به عمق فاجعه نپرداخته­اند. آن­ها بر این پندار بودند که چون مردم ایران و قشرهاى مختلف جامعه، در انقلاب حضور داشتند و در به ثمر رسیدن آن سهیم بودند، بنابراین، انقلاب ایران یک انقلاب خودجوش و مردمی بود. لذا، توجهی به نقش و دخالت بیگانگان نشان نداده‌اند. بدتر از همه اینکه آن­ها با دیدن سیل عظیم مردمی که با مشت­هاى گره کرده در خیابان­ها می‌دویدند و با نعره­هاى جانخراش فریاد آزادى سر مى­دادند، به این تصور باطل کشیده شدند که ملت ایران یک مرتبه اسلام­زده شده و به دنبال برپائی حکومت اسلامی افتاده است.

شوربختانه در آن اوضاع و احوال، کمتر کسی توجهی به بافت و ترکیب انقلاب­زده‌ها داشتند و نمی­دیدند که اکثر این انقلاب­زده‌ها، جوانان بی­تجربه و قشریون مذهبی هستند که شرکت در انقلاب را به آن­ها به عنوان فریضۀ دینی القاء کرده بودند. دو قشری که کمترین آگاهی از جریانات سیاسی  مملکت نداشتند. کسی هم در آن شور و هیجان، جرأت نمی­کرد که به این انقلاب­زده­ها بگوید:

-پدر جان، مادر جان، برادر عزیز، فرزند گرامی، خواهر مهربان، آن­هائی که تو را به کوچه و خیابان کشیده­اند، قصد، غرضشان کسب آزادى تو نیست! آن­ها به دنبال هدف دیگرى هستند و به منظور خاصى، قند شیرین آزادى را به دهان تو و همولایتی­های ساده لوح تو گذاشته­اند.

به طور یقین، هم­اکنون هم که بسیاری از مسائل پشت پردۀ انقلاب بر ملا شده، اگر به آن حضرات بگوئیم:

– دیدید که سرتان کلاه گذاشته بودند؟ دیدید که دعوای اصلی، سر لحاف ملا بود و شما از آن بی اطلاع بودید؟ هزار و یک بهانه سرهم مى­کنند تا نقشِ خود را در دامن­ زدن به آتشی که خرمنِ هستیِ ملتمان را سوخت، انکار کنند. اگر تنى چند انسان­هاى فرهیخته نیز به اشتباه خود اقرار مى‌کنند، و می‌گویند: « خودم کردم که لعنت بر خودم باد!»

مابقى همچنان با بهانه رو در رو قرار دادن شاه و مصدق، ۲۵ مرداد و ۲۸ مرداد و غیره مذبوحانه مى‌کوشند که گناه ندانم­ کاری خود را به گردن این و آن بیندازند و یا کتمان کنند.

باری،‌ غرض متهم کردن این و آن نیست، چون مسببین واقعى فاجعه­ی انقلاب، آنقدر زیادند که مى­توان این انقلاب­زده­هاى- فریب خورده و نادم و پشیمان در وجدان خویش – را بخشید و یا از گناهشان به دلیل نادانی­شان درگذشت.

چرا و چگونه عقب مانده ­ترین و غیر ضروری­ترین انقلاب‌های دنیا را برای ما «انقلاب شکوهمند اسلامی» نامگذاری کردند!؟

با نگاهى گذرا به گذشته و اوضاع و احوال کشورمان و دیگر کشورهاى مسلمان خاورمیانه، شاید بتوانیم راهى به سوى یک تجزیه و تحلیل دقیق از انقلاب اسلامی ایران به دست آوریم.

دنیاى اسلام بعد از قرن­ها دست و پا زدن در منجلاب فقر و جهل، در یک شرایط کاملاً استثنائی، با درآمد سرشاری که از نفت به دستش مى­رسید، جان گرفته بود. قصه­اش دراز است و همگان هم از آن آگاهند. با این­حال، ما این قصه را ازسالِ ۱۹۷۳ دنبال مى­کنیم که کشورهاى نفت­خیز با تکیه به سازمان اوپک، توانستند قیمت نفت خود را به حد نسبتاً معقولى بالا ببرند. چند سالى هم به برکت فروش نفت به قیمت معقول، همۀ کشورهاى نفت­خیز که اکثر آن­ها هم مسلمان بودند، مانند ایران، عربستان، عراق، لیبى، کویت، امارات متحده عربى، الجزایر، اندونزى و غیره علاوه بر اینکه از نکبت فقر بیرون آمدند، ثروت­هائی هم اندوختند که هم براى خودشان و هم براى دیگران باعث دردسر شد.

در این میان، ایران که پرچمدار افزایش قیمت نفت بود، با دوراندیشى که حاصل تجربه­هاى تلخ سالیان درازش بود، شروع کرد به بازسازى کشور خود. پادشاه این کشور با آینده نگری خردمندانه­اش، مى­کوشید ویرانه­هاى قرون گذشتۀ کشورش را ترمیم کند و ملت خود رابه کاروان تمدن نوین جهان برساند. به تمدنی که به علت غفلت و سهل انگاری حاکمان پیشین از آن عقب مانده بود.

اهمیت حرکت شتاب آمیز ایران در این بود که این کشور، همزمان با خود، دیگر کشورهاى مسلمان منطقه را نیز به دنبال مى­کشید. زیرا ایران همیشه، سرمشق و الگوئی براى کشورهاى همسایه مسلمان خود بوده.

مگر نه اینکه ایران در یک­صد سال گذشته در دو مسئلۀ بسیار مهم پیشقدم بوده است؟:

  • · نخستین آن انقلاب مشروطه بود که براى اولین بار در جهان اسلام، هم بت حکومت سنتى پادشاهى را با تشکیل حکومت مشروطه پارلمانی شکست و هم شریعتمداران مذهب خود را با محروم کردنشان در امر قضا، آموزش و پرورش و اوقاف، از اقتدار انداخت و مسیر پیمودن راه تمدن نوین را هموار کرد.

  • · دومین مسأله موضوع ملى کردن صنعت نفت ایران است. در این باره نیز مى­توان ادعا کرد که ملت ایران نخستین کشور از کشورهاى مسلمان است که با ملى کردن صنعت نفت خود، گریبانش را به نوعی از چنگال بیگانگان آزاد ساخت. به دنبال همین جریان بود که عبدالناصر در مصر کانال سوئز را ملى کرد و …

قصدم از ارائه این دو نمونه آن بود که بگویم ایران به دلایل خاصى همیشه در منطقه و جهان اسلام، الگوئی بود که کشورهای اسلامی از آن پیروى مى­کردند.

ملت ایران، همان­طور که در بالا یاد آوری شد، به همت مردمان سخت کوش و بیدار دل خود، مى‌کوشید تا هر چه زودتر فاصلۀ خود را از کاروان تمدن نوین کوتاه و کوتاه­تر کند.

به این منظور با ثروتى که از طریق فروش نفت به دست آورده بود، آخرین فرآورده­هاى تکنولوژى غرب را به قیمت­هاى گزاف خریداری مى­کرد تا عقب ماندگى چند صد ساله­اش را جبران کند. همین وضع در سایر کشورهاى اسلامى صاحب نفت نیز آرام آرام، داشت شروع می­شد.

ایران همزمان با تهیه آخرین تکنولوژى با اعزام ده­ها هزار دانشجوى جوان به کشورهاى غربى و آموزش در بهترین دانشگاه­ها و موسسات علمى و صنعتى، سعى مى­کرد که از نظر فکرى و علمى و صنعتى نیز تا آن­جائی که مقدور است جامعه ایران را خود کفا سازد.

در این میان، پادشاه ایران با خرسندى، آرزوى خود را براى ملت و مملکتش در کتاب«به سوى تمدن بزرگ» به رشته تحریر کشید. دریغا! که براین رهبر دلسوز ایران و آرزوهای ایران دوستانۀ او، هم دیروز و هم امروز ایراد گرفتند و مى­گیرند. در حالی که رفتن به سوى تمدن بزرگ، تنها آرزو و آمال آن پادشاه ایران دوست نبود. هر ایرانى که از تاریخ سرزمین خود آگاه و ذره­اى به وطن خود علاقه­مند بود، آرزوى رسیدن به تمدن بزرگ را داشت. این آرزو را مى­شد در تارپود وجود هر ایرانى، به ویژه جوانان ایران إحساس کرد.

ایرانیانى که از تاریخ پر حادثه و مملو از فراز و نشیب­هاى کشورشان و از تمدن با شکوه گذشته­شان آگاهى داشتند، همگى بر این باور بودند که روزگار در حق ملت و مملکتشان جفا کرده و آن­ها را به جایگاهى فرو کشانده است که سزاوار آن نیستند.

ایرانیان بنا به گفتۀ بزرگان جهان، یکى از نخستین فروزندگان مشعل فرهنگ و تمدن جهان بودند. گفته­ها و نوشته­های تحسین برانگیز ده­ها و صدها نفر از این بزرگان در آثارشان و در تاریخ تمدن بشر ضبط و درج است که نشان دهندۀ ارزشمندی مردم ایران است.

حکومت کهنسال ایلام، ماد، هخامنشى، اشکانى و ساسانى، پنج حکومتى بودند که جهان دیروز و امروز مدیون جهاندارى و میراث­خوار فرهنگ و تمدن آن­هاست. تمدن کنونى جهان نیزبى­شک وامدار فرهنگ و تمدنى است که از قرن دوم تا قرن ششم هجرى، ایرانیان به جهان اسلام دیروز و جهان غرب امروز پیشکش و ارمغان کرده­اند.

بنابراین، آرزوى رفتن به سوى تمدن بزرگ نه هذیان بود و نه خود بزرگ­بینى. آنچه ما براى پیمودن این راه کسرداشتیم، به همت رضا شاه بزرگ پدر ایران نوین و فرزندش محمد رضا شاه پهلوی براى ما فراهم شده بود. و کمبود ما براى رسیدن به تمدن نوین نیز عبارت بود از:

  • –  داشتن یک حکومت ایرانی علاقه­مند به رفاه و آسایش و ترقی ایران
  • –  داشتن استقلال و امنیت
  • –  امکانات مالى و شرایط مساعد جهانی.

ما در یک شرایط استثنائی تاریخی هر سه این موهبت­ها را یک جا در اختیار داشتیم. یک سلسله ایران­دوست، بر مملکت ما حکومت مى­کرد که استقلال و امنیت را براى ما فراهم کرده بود. شرایط مساعد نیز با سیاست مدبرانه دولتمردان ایران و شخص پادشاه براى ما به وجود آمده بود. درآمد نفت نیز امکانات لازم را از نظر مادى برایمان فراهم کرده بود. مردمى هم که بتوانند با معرفت علمى و فکرى این راه را طى کنند در مملکت ما به قدر کافى وجود داشتند. پس چرا باید از رفتن به سوى تمدن نوین یا تمدن بزرگ باز مى­ماندیم؟ چرا باید آرزوى رسیدن به تمدن بزرگ یا نوین را سرلوحه تلاش و کوشش خود قرار نمى­دادیم، چرا؟

آن­روزها همۀ ایرانیان با علاقه و صمیمیت و پشت گرمى که ناشى از غرور ملى آن­ها بود، در ساختن ایران دست به دست هم داده بودند. در مقابل این گروه انسان­هاى ارزشمند، جماعتى نیز که در رأسشان گروه­هاى چپ قرار داشتند که نیازى به معرفى آن­ها نیست، بوق و کرنا برداشته بودند و هر قدمى که براى رسیدن به کاروان تمدن نوین برداشته مى­شد را به سخره مى­گرفتند و تخطئه    مى­کردند.

همراه با آن­ها آخوندها و جمعیت­هاى وابسته به آن­ها، سازمان­های سیاسی مانند جبهۀ ملی، نهضت آزادى، چریک­هاى مجاهد و فدائی و غیره نیز که با آرزوى بازگشت به صدر اسلام و حکومت شبیه به حکومت محمد و على بودند، با هر نوع پیشرفت و ترقى مملکت سر ناسازگاری داشتند.

در این میان، آخوندها که با از دست دادن سه رکن اساسى منبع درآمدشان که تا قبل از ظهور رضا شاه بزرگ، در ید قدرت آن­ها بود، دکان کسب و کاسبى خود را کساد و بعضى مواقع از دست رفته می­دیدند. از این­رو، این جماعت براى بازپس­گرفتن آن چیزهائی که به غلط حق مسلم طایفه خود مى­پنداشتند، با هر نوع ترقى و پیشرفت ایران مخالفت می­کردند. اما جبهۀ ملی، نهضت آزادى، رهبران و اعضاى این سازمان­ها که همگى به دانش امروزى آگاهى داشتند و رهبرانشان، از جملۀ کسانى بودند که با هزینه مردم این مملکت و با دوراندیشى رضا شاه بزرگ، جزو اولین گروه محصلین اعزامى به خارج بود که:

              «بروند، بیاموزند، برگردند و به مملکت و مردم خدمت کنند» چه!؟.

وقتى می­بینیم که رهبران و بیشتر اعضاى این سازمان­ها، هر یک در بهترین دانشگاه­هاى داخل و خارج از کشور تحصیل کرده و در جریان چگونگى پیشرفت و ترقی کشورهاى غرب بودند، چطور به خود اجازه داده بودند که نسخۀ حکومت، شبیه حکومت محمد و على را براى مردم و مملکت خود بپیچند!؟ هر انسانی با هر اندازه فهم و شعور به حیرت می­افتد.

آخوندهاى حوزه­های علمیه حق داشتند که حکومت محمد و على را سرمشق حکومت کشورهاى اسلامى قرار بدهند، زیرا آگاهى و معرفت آنان بیش از آن نیست. اما اعضاء جبهۀ ملی و نهضت آزادى چه؟! آن­ها که اکثرشان در بهترین دانشگاه­ها و در بزرگ­ترین مراکز علمی کشورهای غرب تحصیل کرده بودند. آن­ها می­بایستی می­دانستند که همه ترقیات و پیشرفت­های این کشورها حاصل جدائی دین از حکومت و کنار گذاشتن احکام و دستورات به اصطلاح الهی در قوانین مدنی این کشورها بوده. چگونه است که آن­ها با این همه آگاهی­ها، این­طور سر بر آستانه نماد جهل و جهالت و احکام و فرامین عصر جاهلیت مدینه و مکه نهادند؟ چرا؟ راستى چرا؟

باید از این حضرات پرسید:«آرزوى بازگشت به صدر اسلام، چه آرزوئی بود که خواب آن را براى ملت و مملکت ایران مى­دیدید؟ آیا تاریخ صدر اسلام را خوانده بودید؟ وضع و حال مردم و مملکت ایران و سایر کشورهای تحت تسلط اعراب را در صدر اسلام مى­دانستید؟ اگر نمى­دانستید، واى به حالشان که حداقل نخواسته­ بودند، پى به محتواى آرزوئی که مى­کردند، ببرند و اگر مى­دانستید واى به حال مردم ایران که به دنبال آنها راه افتاده بودند».

آنچه تا کنون به اختصار شرح داده شد، درون بینى و شرح اوضاع و احوال مردم و مملکتمان بود. انقلاب اسلامى دو رویه داشت، یک رویه آن، نقش آن­هائی بود که عَلَم انقلاب را به اهتزار در آوردند و رویه دیگرش نقش آن­هائی که لقمۀ این انقلاب را براى ما تدارک دیده بودند. اگر چه نقش آن­هائی که انقلاب را براى ما تهیه و تدارک دیده­اند، نیاز چندانى به شرح و تفسیر ندارد و همگان با آن­ها و نیتشان آشنایند. با این وصف، لازم است به نکته­ای اشاره شود:

غرب نیاز به بازار مصرف دارد. بازار مصرف عمده، کشورهائی هستند که خود قادر به تولید نیستند. سیاست کشورهاى غرب، ممانعت از گسترش تولید در جهان سوم است. به این معنا که مى‌باید، جهان به همین صورت که هست باقى بماند. غرب تولید کند و کشورهاى شرق و عقب افتاده بازار مصرف تولیدات آن­ها باشند. در مقابل تنها امتیازى که براى کشورهاى مصرف کننده قائل هستند، این است که مواد خام و منابع زیر زمینى و روی زمینى خود را به ثمن بخس به کشورهاى تولید کنند بفروشند.

این معادله از اوایل دهه هفتاد با بالا رفتن قیمت نفت، داشت به هم مى­ریخت. زیرا کشورهاى صاحب نفت با آگاهى از استراتژى غرب، در صدد برآمدند که با خرید تکنولوژى غرب، خود به تولید بعضى از مایحتاج زندگی خویش بپردازند. بعضى از کشورها نیز مانند ایران قدم­هاى بیشترى در این راه برداشت. به عنوان نمونه یاد آورى بعضی از آرزوهاى پادشاه فقید تا حدودى ما را در جریان این نوع طرز برداشت­ها مى­گذارد. شاه فقید ایران،در مصاحبه­اى گفته بود:

« نفت خام که به قیمت اندک از ما خریدارى مى­شود، صدها فرآورده دارد که آن­ها را به قیمت­هاى بسیار گزاف به ما مى­فروشند. چرا خود ما این فرآورده­ها را فراهم نکنیم؟».

جاى دیگر گفته بود:

« پولى که بابت هر بشکه نفت خام به ما می­دهند، در مقابل آنچه در پمپ بنزین­ها از مردم مى­گیرند، آن­قدر ناچیز است که  ما فکر مى­کنیم در آینده شرکت ملى نفت ایران نیز مانند شرکت­هاى نفتى دیگر کشورها، محصول خود را به صورت بنزین در پمپ بنزین­هاى اروپا و امریکا مستقیماً به مصرف کنندگان عرضه کند!» …

غرب با هوشیارى آرزوهاى مردم این کشورها را دنبال مى­کرد و در ضمن مى­دانست هر قدمى که ایران در این راه بردارد، سایر کشورهاى مسلمان آن را دنبال خواهند کرد. از این­رو تصمیم گرفتند که قبل از اینکه کار از کار بگذرد، تکلیف ایران را روشن کنند و در ضمن درسى هم به دیگر کشورها بدهند که مبادا پاى خود را از گلیمشان بیرون بگذارند.

غرب براى این کار خود دلیل قانع کننده­اى داشت. در چند دهه پیش، اشتباهى مرتکب شده بود که همچنان دارد تاوان آن را مى­پردازد. و آن میدان دادن به ژاپن براى صنعتى شدن بود. غولى که از این اشتباه غرب در شرق به ظهور رسید، امروزه با اقتصاد کم نظیرش همۀ کشورهاى غرب را به زیر مهمیز کشیده است. میدان دادن به کشورهاى دیگر که به برکت پول نفت، مى­توانند به غول یا غول­هاى دیگرى مبدل گردند و به بازار تولید آن­ها لطمه بزنند، نه به صلاح آن­هاست و نه به سودشان.

از خوانندگان این نوشته خواهش دارم که این ایراد کهنه را از نو تکرار نکنید که:«اى بابا! این فقط یک خواب و خیال بود که ایران ژاپن دوم بشود!»

نه! خواننده عزیز! این­طورنیست! کدام یک از ابزار و وسائلى که ژاپن را به غول اقتصادى تبدیل کرد در کشور ما وجود نداشت؟ آدم قابل کم داشتیم؟ متخصص کم داشتیم؟ درس خوانده و علم آموخته کم داشتیم؟ ایرانیان از ژاپونى­ها کم هوش­تر و بى­استعدادتر هستند؟ وسعت خاک نداشتیم؟ معادن و منابع زیر زمینى نداشتیم؟ چه نداشتیم که ما نتوانیم ژاپن بشویم!؟ چه!؟

همه چیز داشتیم و اگر سر بزنگاه از پا در آوردندمان، به خاطر این بود که مى­دانستند ما شایسته ژاپن شدن را بهتر از ژاپن داشتیم. ما فقط شش سال با پول معقول نفت به جنبش در آمده بودیم و هنوز در اول راه بودیم، اما راه درازى را در همین مدت کم طى کرده بودیم.

آن­هائی که انقلاب اسلامى را براى ما تدارک دیدند و آن را با به خدمت گرفتن بعضى از هموطنان بسیار محترم ما!! اعم از سیاسیون، دانشگاهیان، نظامیان، سرمایه­داران، روحانیون، اهل قلم و مطبوعات و غیره به ثمر رساندند، بى­شک مى­دانستند که چه مى­کنند و براى چه مى­کنند! آن­ها کمترین تعللى را در این مورد به صلاح منافع و مصالح خود نمى­دیدند و قبل از این که ما به نیمه راه برسیم همۀ وسائل لازمۀ حرکت ما را از دستمان گرفتند.

حکومت باشکوه پادشاه ایرانىِ ما را به حکومت بچه سیدهاى لبنان و عراق و هند و غیره سپردند. استقلال و امنیت کشورمان را به اضمحلال کشیدند. همۀ آن­هائی را که در سازندگی کشورمان شرکت داشتند، یا کشتند، یا خانه نشین کردند و یا دست خالى به دیار غربت فرستادند. سپس به جان این مملکت افتادند و همه ساخته­ها و پرداخته­هاى چند نسل را با کینه و نفرت نابود کردند و ما را به زمانى برگرداندند که به همت بسیارى از ایران­دوستان از صد سال پیش شروع کرده بودیم.

غرب براى تولیدات خود نیازمند بازار مصرف است وکشورهاى مسلمان با جمعیتى نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون نفر بهترین بازار مصرف به شمار مى­روند. ضمن اینکه این کشورها علاوه بر مصرف کننده، امکان پرداخت بهاى تولیدات آن­ها را نیز دارند. مانند کشورهاى افریقا نیستند که حتى قدرت پرداخت قیمت مواد خوراکى مردم خود را نیز ندارند.

براى اینکه کشورهاى اسلامى همچنان بازار مصرف بمانند، باید از فکر پیشرفت و ترقى باز بمانند و براى این کار نیز هیچ راهى بهتر از آن نیست که بنیادگرایان را در این کشورها تشویق و ترغیب و حمایت کنند که نسخه « بازگشت به صدر اسلام» را توسط آخوندها و آخوند مسلکانی مانند جلال آل احمد، علی شریعتی، مهدی بازرگان و ده­ها و صدها عوامل دیگر نظیر همین تحفه­های درس خوانده و اروپا و امریکا دیده تبلیغ و ترویج کنند.

اگر صدر اسلام آش دهان­سوزى بود، بى­شک این آش براى قبیله قریش بود، نه براى دیگران، به خصوص اینکه در دوران سه خلیفه عمر و عثمان و على که جهان­گشائی اسلام شروع شد، براى مردم ایران و مصر و عراق و فلسطین و شامات و سایرسرزمین­های فتح شده، جز نکبت و فلاکت، بدبختى و خوارى ارمغانى همراه نداشت. آن­هائی که دم از صدر اسلام مى­زنند، اگر تاریخ اسلام را بخوانند، خواهند دانست که در صدر اسلام، حکومت­هاى اسلامى جز جنگ و کشت و کشتار و اسیر گرفتن زن و بچۀ مردمان سرزمین­هاى مغلوب و غارت و چپاول اموال و دارائی آن­ها نبوده.

یک ایرانى یا یک مصرى یا یک عراقى به صدر اسلام برگردد که چه کند؟ جان و مال و ناموسش را بسپارد به دست خلفا و حاکمان و غازیان عرب تا هر چه مى‌خواهند برسرشان بیاورند؟ همین بلائی که امروزه بر سر مردم ایران آمده!!؟

غرب با شناخت ماهیت اسلام با هوشیارى کامل ده­ها سال است که مى­کوشد تا ملت­هاى مسلمان از خواب خوش بى­خیالى، به خصوص آن قسمتى که مربوط به قضا و قدر الهى است، بیدار نشوند. آن­ها زمان درازى با استعمار ممالک اسلامى و استثمار کردن مردمان مسلمان این سرزمین­ها، به این خواسته خود جامه عمل پوشانده بودند. امروزه نیز با گسیل داشتن کسانى ظاهراً در لباس مستشرق و اسلام شناس و باستان شناس و غیره به این کشورها و نوشتن ده­ها کتاب و صدها رساله و غیره و تعریف و تمجید از فرهنگ و تمدن اسلام از یک طرف و باد به غبغب صدر اسلام آن­ها دمیدن، از سوی دیگر، هم اهل سنّت و هم شیعیان را از فکر هر نوع ترقى و تعالى که تمدن نوین با خود به همراه آورده است، وامى­دارند و در نهایت در هزاره­اى که همۀ احکام و دستورات دینى و مذهبى از جامعه کشورهاى غرب رخت بربسته است، کشورهاى اسلامى را به اجراى احکام و دستورات اسلام، یعنى قوانین عصر جاهلیت عرب و شهرک­هاى مکه و مدینه تشویق و ترغیب مى­کنند.

صدر اسلام یعنى دست و پا و بینى بریدن و چشم در آوردن و سنگسار کردن و در ملاء عام شلاق به ماتحت زن و مرد کوبیدن است! صدر اسلام یعنى خانه و ملک و مال مردم را به بهانه­هاى واهى مصادره کردن و مردم را از خانه و کاشانه خود بیرون کردن و در غربت آواره نمودن و به ناموس و شرف انسان­ها تجاوز کردن است. صدر اسلام یعنى،غارت و چپاول بیت­المال و ثروت­هاى ملى و سپردن آن در حساب‌هاى زعماى حکومت اسلامى و یا هدیه کردن به کسانى که مانند آخوندها قصد انقلاب در مملکتشان دارد. صدر اسلام یعنى همین حکومت اسلامى آخوندها که یک مملکت آباد و آزاد و مرفه و با آبرو را در سه دهه به یک مملکت ویرانه و در بند و فقیر و بى آبرو تبدیل کرده‌اند.

این­هاست بازگشت به صدر اسلام که باید ایرانیان و همه مسلمانان چشم و گوش خود را باز کنند و حداقل یک بار در طول حیات خود تاریخ اسلام و خلافت اسلامى را مطالعه کنند و به خصوص اعمال و رفتارى که در صدر اسلام بر سر سرزمین­هاى مغلوب آمده است را به خاطر بیاورند. اگر دسترسى به تاریخ اسلام و یا سواد خواندن ندارند، نگاهى به سرنوشت کشور ایران بیندازند و آن­ را با چهار دهه قبل، یعنى با دوران قبل از انقلاب مقایسه کنند.

در هر حال، کشور ایران به میمنت و مبارکى، اولین کشور اسلامى است که با کمک و حمایت غرب دوستدار مسلمانان جهان و حامی حقوق بشر و با کوشش و همت روشن­فکران تحصیل­کردۀ غرب و هموطنان مومن و دیندار خود، با سلام و صلوات به صدر اسلام برگشت، مبارک باد!!

حکومت ایران هم الحمدالله به دست مبارک سادات، اولاد شریف پیغمبر و امام اول شیعیان برقرار شده. مشاغل کلیدى و حساس این مملکت نیز به حمدالله در دست سادات اصیل­النسب افتاده، بى آنکه ایرانى بودن و نبودنشان مطرح باشد. زیرا سید و اولاد پیغمبر و امام بودن اساس کار حکومت اسلامى است، نه ایرانى بودن.

ایران و حکومت اسلامى نمونه و الگوى صد در صد «صدر اسلام» است و مردم به خصوص آن­هائی که نعره مى‌زدند وگریبان می‌دریدند و حکومت شبیه «صدر اسلام» مى‌خواستند مبارکشان باد!

و در این اوضاع و احوال، ببینید که چطور براى حکومت شبیه حکومت«صدر اسلام» براى ما مسلمانان تبلیغ کرده­اند که نه تنها مردمان مسلمان سایر کشورها مانند داعش به دنبال بازگشت به «صدر اسلام»هستند، بلکه جماعتى از هموطنان غیرتمند ما نیز که نکبت و ذلت اولین حکومت شبیه حکومت­های صدر اسلام را در کشورشان با جسم و جان خود لمس مى­کنند، همچنان دست از این حکومت بر نمى­دارند. و از آن بدتر اینکه هموطنان دیگر ما که با میل و رغبت از زیر سایه مبارک و پر برکت این حکومت «فرار» کرده و در خارج از کشور و به دور از احکام این حکومت مى­زینند، به خاطرِ منافعشان، با بی­خیالی همین حکومت را حمایت مى­کنند.

و من و بسیاری دریغا گو! مى­پنداشتیم؛ عجبا!چگونه بود که چند صد سال اعراب بیابان­گرد بر پدران با فرهنگ و تمدن ما حکومت می­کردند!؟…

و امروز با دیدن سینه چاکان حکومت اسلامى آخوندى، می­بینیم و مى­فهمیم که چگونه مى‌شود، مشتى آدم ابله بر ملتى با دانش و فرهنگ و هنر و صاحب تمدنى تاریخى حکومت کنند. تنها شرط آن نیز این است که آدم­هائی مثل بعضى از ما ایرانیان در کنار این نوع حکومتگران حضور داشته و مجرى اجراى فرامینشان و راهنماى رذالتشان باشند و…

به نقل از شماره ۱۲۳ فصلنامه ره آورد

مقاله قبلیوزیر خارجه آمریکا: دیدار «جان کری» با «ظریف» ناشایست و بی‌سابقه بود
مقاله بعدیدرنگ بیش از این جایز نیست؛ اقدام عملی بر علیه حشدالشعبی وابسته به رژیم ایران در عراق
هوشنگ معین زاده
نام من هوشنگ و نام خانوادگی ام معین زاده است. تولد و نوباوگی - در 19آذر ماه سال 1316 در شهر تبریز پا به این جهان گذاشتم و مانند همه نوزادان بعد از لحظاتی چشمان حیرت زده ام را با ترس و لرزبه این دنیای وانفسا گشودم. از آمدنم راضی بودم یا نه، نمی دانم، اما مادرم می گفت به جای اینکه مانند همه نوزادان گریه کنم، جیغ می کشیدم و با جیغ و دادم گوش همه را برده بودم، انگار که از زاده شدنت راضی نبودی. کی می داند، شاید به این علت جیغ و داد می زدم که بر خلاف میل و خواسته ام مرا به دنیا آورده بودند. آیا در جایی که بودم احساس راحتی و امنیت بیشتر می کردم؟ آیا از اینکه مرا جا به جا کرده بودند نا راضی بودم؟ هیچ کس پاسخ این پرسش ها را ندارد، حتی خود آدم. اگر بخواهم روشنترنحوه آمدنم را بیان کنم، باید بگویم که آمدن من بر خلاف همه مردم، بخصوص کسانی که می گویند، در زمان تولد می خندیدند و یا تکبیر می گفتند و به وحدانیت خدا گواهی می دادند و حتی مانند آنهایی که به صورت طبیعی گریه می کردند، نبود، من فقط جیغ می کشیدم و فریاد سر می دادم. امیدوارم که خوانندگان نپندارند که منظورم از مطرح کردن جیغ و داد کشیدنم در زمان تولد، خود بزرگ جلوه دادن یا آنرا به حساب معجزه ی تولد یافتن خود گذاشتن باشد،.نه! خود من فکر می کنم دلیل جیغ زدنم ممکن است در اثر بد خلقی و عصبانیت مامایی باشد که مرا به دنیا می آورد. به این گونه که احتمالاٌ آن زن بد کردار بخاطرناراحتی از مادرم، بی آنکه کسی متوجه باشد بشگونی از من گرفته بود یا اینکه بعد اززاده شدنم که مطابق معمول باید به پشت نوزاد کف دست بزنند که به نفس کشیدن بیفتند، مامای بد جنس این کف دستی را کمی محکمتراز حد معمول زده بود و یا هر کاردیگری که مرا واداربه جیغ و داد زدن کرده بود. بگذریم ازاین زاده شدن و این جیغ کشیدن کذایی که بالاخره هم نفهمیدم سبب آن چه بود. کودکی : کودکی من مانند کودکی همه کودکان بود. به روایت کسانی که مرا در آن عهد و ایام دیده بودند، هیچ نوع عمل یا حرکت غیر عادی از من سر نزده بود. به عبارت دیگر در تمام طول ایام کودکی، نه معجزه ای از من دیده شد، نه کراماتی به ظهور رسید و نه کار خارق العاده ای سر زد. خود من هم تا مدت ها از این بابت نه گله ای داشتم و نه شکایتی می کردم. اما وقتی که بزرگتر شدم و شنیدم، بعضی از بزرگان جهان از همان دوران کودکی کارهای عجیب و غریبی کرده بودند، شروع کردم به غصه خوردن و از اینکه من هم مانند آنها تا به دنیا آمدم، نگفته ام «لا اله الی الله» یا « الله و اکبر» و یا مانند عیسی زبان نگشوده و سخن های بزرگانه به لفظ شریف نیاورده ام، غمگین بودم و به کودکیم که نمی توانم بدان بنازم و ببالم تاسف می خوردم و به خود می گفتم : کاش من هم کاری کرده بودم که کودکان دیگر قادر به انجامش نبودند. یادم هست بعد از خواندن قصه زاد روز پیغمبر اسلام و معجزاتی که می گویند در آن روز بزرگ رخ داده است، مانند شکستن سقف کاخ کسرا، خاموش شدن آتش آتشکده فارس، شروع به جستجو و تحقیق کردم. با انجمن های زردشتی و با پژوهشگرانی که در باره این آئین تحقیق کرده اند به مکاتبه پرداختم و پرسشم هم این بود که آیا در ساعت هشت و بیست و سه دقیقه بامداد روز 19 آذر ماه 1316 آتش هیچ آتشکده ای خاموش شده بود یا نه؟ که البته با بی مهری تمام هیچ یک از آنها پاسخی به پرسش من ندادند. زمانی هم در گاهنامه های کشورهای مختلف به دنبال فرو ریختن سقف قصرهای سلاطین و یا خراب شدن گنبد مساجد و کلیساها و کنیسه ها و غیره می گشتم که در این جستجوها هم چیزی به دستم نیفتاد که بتوانم آنرا به عنوان معجزه روز تولد خود بشمار آورم. وفتی این حسرت به دل مانده ام را برای یکی از دوستان پیر خود بازگو کردم، پیر مرد فرزانه با توپ و تشر به من گفت : - مرد حسابی نوزاد که حرف نمی زند! نوزاد که نمی تواند دستش را پشت گوشش بگذارد و اذان بگوید! نوزادان حتی پدر و مادرشان را که در کنارشان حضور دارند نمی شناسند، چطور می توانند خدایی که حضور ندارد و همیشه هم غایب است بشناسند و به وحدانیت او شهادت بدهند! این دوست پیر آنقدر در باره ناتوانی نوزادان بنی آدم برای من موعظه کرد که از پندار ساده لوحانه خود سخت شرمنده و ناچار شدم حرف و حدیث هایی که در باره معجزات زمان زاده شدن بعضی ها، بخصوص پیغمبران و امامان عزیز می زنند همه را منکر شوم و گناهی دیگر بر جمع گناهان بی حد و حصر خود بیافزایم . با این همه ناچارم اعتراف کنم که مدت ها از اینکه زایش من بدون هیچ حادثه و اتفاقی رخ داده است، به شدت غمگین بودم و به خود می گفتم کاش یا به دنیا نیامده بودم! یا در وقتی زاده می شدم که یک اتفاق عظیم و جلیلی رخ داده بود که بتوان آنرا به عنوان معجزه زاد روز تولدم قلمداد کنم و از این بابت پیش این و آن پزی بدهم! اما افسوس که چنین نشد ..... جوانی و تحصیلات : تحصیلات ابتدای خود را در تهران دبستان ترقی و تحصیلات متوسطه ام را در دبیرستانهای اقبال و سعید تهران و دبیرستان فرخی آبادان به پایان رساندم و در سال 1336 دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان فرخی آبادان گرفتم. سال 1337 وارد دانشکده افسری و در سال 1340 به درجه ستوان دومی نائل و خدمت نظامی خود را آغاز کردم. دوران خدمت افسری: خدمت افسری خود را درنیروی دریایی شاهنشاهی شروع و در طول سالهایی که دراین نیرو بودم در پادگان ها و سمت های مختلف انجام وظیفه کردم ،دو سالی نیز به عنوان سرپرست دانش آموزان نیروی دریایی به ترکیه رفتم که ضمن سرپرستی دانش آموزان دوره ناوبری را در نیروی دریایی ترکیه گذراندم. پس از بازگشت از ترکیه شش ماه به ماموریت کشوراردون هاشمی و پس از آن به مدت چهار سال در کشور لبنان انجام وظیفه کردم.. دوران خدمت غیر نظامی : در سال 1355 بنا به درخواست سازمان بنادر برای تصدی پست مدیر عاملی کشتی رانی اروند رود که قرار بود با همکاری ایران و عراق تشکیل گردد، ازارتش به وزارت راه منتقل و به سمت مشاور مدیر عامل سازمان بنادر منصوب شدم. با روی کار آمدن دولت شریف امامی بنا به درخواست وزیر مشاور در امور اجرایی و پیگیری نخست وزیر به نخست وزیری منتقل و در پست مدیر کل امور اجرایی و پیگیری نخست وزیر مشغول انجام وظیفه شدم. در همین سمت با آخرین نخست وزیران ایران، ارتشبد ازهاری و شاهپور بختیار نیز همکاری کردم که با سقوط دولت شاهپور بختیار به خدمت من نیز پایان داده شد. سه ماه بعد از انقلاب من هم در پی تعقیب های مکررمامورین جمهوری اسلامی که مدام در پی من بودند و مرا نمی یافتند، ناچار شدم از راه کوه به ترکیه بگریزم و از آنجا به پاریس بیایم . اکنون هم دوران هجرت خود را در این کشور ادامه می دهم تا کی باشد که هجرت من نیز مانند هجرت پیشینیان به پایان برسد یا اینکه عمری را که با جیغ زدن آغاز کرده ام با جیغ زدن هایی که در سر پیری شروع نموده ام به پایان برسد......