نوید کرمانی جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد

0
155

در آخرین روز برگزاری نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت نوید کرمانی، خاورشناس ایرانی-آلمانی، جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد. او در نطق تشکر خود از “تلاش ناکافی جامعه بین‌الملل برای حل بحران در سوریه و عراق” انتقاد کرد.
جایزه صلح ناشران آلمان در سال ۲۰۱۵ به نوید کرمانی، نویسنده و خاورشناس ایرانی-آلمانی، اعطا شد.

نوید کرمانی در سخنرانی خود به مناسبت دریافت جایزه صلح ناشران آلمان، از جامعه بین‌الملل خواست که به جنگ در سوریه و عراق پایان دهد.

به گزارش صدای آلمان؛ او در مراسمی که روز یکشنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶ مهر) با حضور یک‌هزار نفر در کلیسای پاول فرانکفورت Paulskirche بر پا شد، گفت که بدین منظور گام‌های بسیار مصممانه‌تر دیپلماتیک و نیز حتی گام‌های نظامی لازم هستند: «آیا یک برنده جایزه صلح مجاز هست که به جنگ فرا بخواند؟ من به جنگ فرا نمی‌خوانم، فقط به این اشاره می‌کنم که جنگی در میان است و ما به عنوان نزدیکترین همسایگان آن باید در مقابلش موضع و شاید حتی موضع نظامی بگیریم. هر چه هست باید بسیار مصمم‌تر از موضع تاکنونی‌مان که دیپلماتیک و مدنی بوده است موضع بگیریم، زیرا پایان این جنگ دیگر فقط در سوریه و عراق امکان‌پذیر نیست.»

کرمانی که در خانواده‌ای ایرانی در شهر “زیگن” به دنیا آمده و در “کلن” زندگی می‌کند، گفت: «تنها در صورتی که جوامع ما این سفاهت را دیگر نپذیرند، دولت‌ها دست به عمل خواهند زد.»

او افزود که جنگ تنها توسط قدرت‌هایی می‌تواند پایان گیرد که پشت ارتش‌ها و شبه‌نظامیان متخاصم ایستاده‌اند و از جمله این قدرت‌ها ایران، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه و نیز غرب هستند.

کرمانی گفت: «احتمال دارد که ما هر کاری هم که اکنون بکنیم اشتباه باشد، اما بزرگترین اشتباه را در صورتی خواهیم کرد که همچنان هیچ کاری در برابر قتل عامی که در نزدیکی خانه اروپا رخ می‌دهد – به دست “دولت اسلامی” و به دست رژیم اسد – نکنیم یا تنها اقدامی اندک انجام دهیم.»