نوسانات ارزی باعث زیان سنگین عراقی‌ها سرمایه گذار در بانک های جمهوری اسلامی شد

0
141

به دلیل نوسانات بازار ارز، شمار زیادی از شهروندان عراقی که دارای سپرده در بانک‌های جمهوری اسلامی بودند میلیون‌ها دلار ضرر کردند.

شمار زیادی از شهروندان عراقی اعلام کرده اند که کاهش ارزش ریال به دلیل ناتوانی دولت جمهوری اسلامی در روزهای اخیر، ارزش پول آن ها تقریبا نصف شده است. طبق قوانین بانکی جمهوری اسلامی، اتباع عراقی باید دلارهای خود را به ریال تبدیل و سپس در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند.

سررسید این سپرده‌ها نیز یک ساله بوده و سپرده گذاران تا آن زمان نمی‌توانند پول های خود را خارج کنند. مازن الشاکر- سیاستمدار وسرمایه گذار عراقی – در صفحه فیس بوک خود نوشته است که بهای یک اسکناس ۱۰ دلاری در بازار سیاه به یک میلیون ریال رسیده است. یک تاجر اهل بغداد نیز گفته است که شهروندان این کشور دلارهای زیادی را در بانک‌های جمهوری اسلامی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

او گفت: شخصی را می شناسد که ۴۰۰هزار دلار در یک بانک جمهوری اسلامی سرمایه‌گذاری کرده است.

عبدالرحمان المشهدانی- استاد روابط اقتصادی بین الملل – گفته است که دولت و بانک مرکزی عراق به دلیل این مساله مقصرند.

وی افزود که پرداخت ۲۵ درصد به سپرده های بانکی از عوامل مشوق عراقی‌ها برای سپرده‌گذاری در بانک های جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از الشرق الاوسط، علی الموسوی- روزنامه نگار عراقی – که مدتی در ایران زندگی کرده است نیز با اشاره به تلاش های بانک مرکزی برای مقابله با کاهش ارزش ریال و تورم در میان مدت می گوید: تا چند ماه پیش اوضاع خیلی خوب بود اما تحریم های آمریکا باعث کاهش ارزش ریال شده است و همین مساله یک شوک اقتصادی به بسیاری از خانواده های عراقی که وابسته به دریافت سود سپرده هایشان هستند وارد کرده است.