نمایی از فوران پرتو ایکس از خورشید

0
150

تلسکوپ خورشیدی NUSTAR ناسا که به منظور مطالعه روی کهکشان‌های دورافتاده و سیاهچاله‌ها طراحی و به فضا ارسال شده‌، تصویری دیدنی از خورشید به‌ثبت رسانده‌است.

این تلسکوپ طیف‌سنج هسته‌ای در سال ۲۰۱۲ به فضا ارسال شد و می‌تواند جهان را در پرتوهای قدرتمند ایکس مشاهده کند.

این تلسکوپ که ماموریتش برای دو سال دیگر تمدید شده‌است، تاکنون توانسته سرعت چرخش سیاه‌چاله‌ها را تخمین بزند و تصویری که به تازگی به ثبت رسانده ثابت می‌کند از توانایی جمع‌آوری اطلاعات درباره خورشید نیز برخوردار است.

به دلیل حساسیت بالایی که این تلسکوپ دارد، می‌تواند معماهایی قدیمی از قبیل وجود نانوشعله‌ها را درباره رویداد‌های فضایی حل کند. این شعله‌های کوچکتر از شعله‌های غول‌پیکر خورشیدی می‌توانند دلیل داغ‌بودن اتمسفر خارجی خورشید را نسبت به سطحش توضیح دهند، معمایی که بیش از ۱۰ سال بدون پاسخ باقی مانده‌است.

دانشمندان زمانی که این تلسکوپ در دست ساخت بود به استفاده از آن برای مطالعه روی خورشید اندیشیدند، اما بعد این نظر رد شد زیرا ایده استفاده از ابزاری که برای رصد اعماق فضا طراحی و ساخته شده‌بود، به منظور رصد پدیده‌ای که در همسایگی زمین قرار دارد، عاقلانه به نظر نمی‌آمد.

اما در نهایت دانشمندان پروژه Nustar تن به این طرح داده و از تلسکوپ برای مطالعه روی خورشید استفاده کردند. به گفته دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سانتا‌کروز، این تلسکوپ می‌تواند دیدگاهی بی‌نظیر از عمیق‌ترین نقاط تا سطحی‌ترین بخش‌های خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.

به گزارش همشهری به نقل از BBC؛ این توانایی Nustar مدیون قدرت دید پرتو ایکس توانمندی است که در اختیار دارد، و در عین حال، خورشید در طیف‌های دیگر نوری به اندازه‌ای که درخشان دیده می‌شود، به نظر نمی‌آید. این درخشش شدید می‌تواند موجب از کار افتادگی ابزارهای ردیابی و رصد دیگر تلسکوپ‌های نظیر چاندار شوند.

تیم پروژه Nustar علاوه بر مطالعه خورشید، از تمدید زمان ماموریت این تلسکوپ که تا سال ۲۰۱۶ خواهد‌بود، برای مطالعه بر اجرام دورافتاده از قبیل سیاه‌چاله‌ها و بقایای ابرنواختری نیز استفاده خواهند‌کرد.