نماینده آمریکا در سازمان ملل: جمهوری اسلامی نمی‌تواند جهان را به گروگان بگیرد

0
108

ساعاتی پس از اظهارات رئیس جمهوری جمهوری اسلامی که تهدید کرد اگر واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کند توافق هسته‌ای را ترک خواهد کرد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت جمهوری اسلامی نمی‌تواند جهان را به گروگان بگیرد.

حسن روحانی صبح سه شنبه در سخنانی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای وین پایبند خواهد ماند، اما اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد از آن توافق خارج خواهد شد و برنامه اتمی خود را از سر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی ساعاتی بعد ضمن تاکید بر اهمیت برجام گفت «جمهوری اسلامی نمی‌تواند اجازه داشته باشد از توافق هسته‌ای برای به گروگان گرفتن جهان استفاده کند.» اظهاراتی که ظاهرا واکنش به تهدید روحانی است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت، جمهوری اسلامی «به دلیل پرتاب‌های موشکی، حمایت از تروریسم، نادیده گرفتن حقوق بشر، و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید مسئول شناخته شود.»

رئیس جمهوری ایالات متحده که نارضایتی خود را از برجام پنهان نکرده، گفته است توسعه برنامه موشکی و فعالیت‌های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاور میانه در تناقض با برجام است و در گزارش سوم دولت، پایبندی جمهوری اسلامی به برجام تایید نخواهد شد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته از قول یک مقام دولت ایالات متحده گزارش داده بود که نیکی هیلی قرار است به زودی برای رایزنی با مقام‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، به پایتخت اتریش سفر کند.

به کزارش صدای آمریکا؛ این خبرگزاری در گزارش اختصاصی خود از قول این مقام آمریکایی که هویت او را فاش نکرده است گفت، سفر خانم هیلی به وین در ماه جاری میلادی بخشی از تلاش واشنگتن برای بازبینی پایبندی جمهوری اسلامی به توافق جامع اتمی ۲۰۱۵ است.