نمایش قلب ۲۷۲ کیلوگرمی نهنگ آبی در یک موزه

0
298

جانورشناسان کانادایی برای نخستین بار قلب ۲۷۲ کیلوگرمی یک نهنگ آبی را حفظ کرده اند. آنها این قلب را در موزه رویال اونتاریو کانادا به معرض نمایش گذاشته اند.

جانورشناسان موزه رویال اونتاریو واقع در کانادا از قلب ۲۷۲ کیلوگرمی یک نهنگ آبی رونمایی کردند. ابعاد این قلب به اندازه یک اسب کوچک پونی است!

 محققان اعلام کردند این نخستین قلب یک پستاندار دریایی است که به طور کامل حفظ و نگهداری شده و احتمالا تا ۱۰۰۰ سال دیگر نیز قابل نگهداری است.

این قلب بدون خون و بقیه ساختارهای وابسته حدود  ۱۸۱ کیلوگرم وزن دارد. بقیه وزن این قلب مربوط به چارچوب فولادی است که دانشمندان داخل آن قرار داده اند تا این عضو به حالت عمودی قابل نمایش باشد.   همچنین با این شیوه رگ های نازک خونی نیز حفظ می شوند.

2466819

در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹ نهنگ آبی در منطقه Newfoundland کانادا میان یخ ها به دام افتادند و به همین دلیل مردند هنگامیکه این موجودات ۱۳۶۰۷۷ کیلوگرمی می میرند، در آب غرق می شوند اما در رویدادی نادر جسد دو نهنگ در سواحل کانادا یافته شد. دانشمندان نیز از این فرصت برای مطالعه اعضای داخلی حیوان استفاده کردند.

به هرحال دانشمندان تصور می کردند قلب نهنگ به اندازه یک خودروی سواری باشد. اما مشخص شد قلب این حیوان به اندازه یک اسب کوچک پونی است و می تواند در هر ثانیه ۵۸ گالن خون را پمپاژ کند.

2466816

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، از سوی دیگر نهنگ های آبی دارای بزرگترین قلب میان حیوانات هستند و به همین دلیل تا به حال امکان انجام عملیات حفظ و نگهداری این عضو برای نهنگ امکان پذیر نبود. برای این کار دانشمندان نخست تمام آب را از بافت های اعضای بدن حیوان خارج می کردند. برای این کار آنها قلب را در حمام استون قرار دادند. سپس آن را به حمام پلیمر منتقل کردند. در مرحله آخر دانشمندان کل تانک پلیمر را در اتاق خلا قرار دادند تا استون از بین برود. قلب بیش از ۴ ماه در حالت خلاء باقی ماند. به گفته محققان پس از انجام این فرایندها اکنون می توان قلب را تا ۱۰۰۰ سال دیگر نیز حفظ کرد.