نقطه سرخ پررنگ: زمین، مریخ و پلوتو از زاویه دید خورشید

0
131

فضاپیمای STEREO-A ناسا در حین گشتن در مدار خورشید،‌نگاهی به پشت سرش انداخت تا تصویری از زمین، مریخ و پلوتو از زاویه نگاه خورشید به ثبت برساند و به گونه‌ای تصویر مشهور نقطه‌ آبی پررنگ را این‌بار در طیف نوری متفاوت و از فاصله‌ای نزدیک‌تر، شبیه‌سازی کرد.

 در ویدیویی جدیدی که از ترکیب تصاویر این فضاپیما به دست آمده‌است، موقعیت زمین، مریخ و پلوتو مشخص شده‌است،‌ درحالی که کهکشان راه شیری در پس‌زمینه مشاهده می‌شود. این فضاپیما که مسئولیت اصلی آن نظارت بر فعالیت‌های خورشیدی است، زمانی این تصاویر را ثبت کرد که در دورترین نقطه خورشید از سیاره‌ها قرار داشت.

این تصاویر در حین انجام وظایف روزانه STEREO-A ثبت شدند، زمانی که این فضاپیما درحال نظارت بر هلوسفر درونی خورشید بود،‌از این رو تصویر با استفاده از ابزار عکسبرداری هلیوسفری ثبت شده‌است.

به گفته کارل باتامز فیزیک‌ اخترشناس و دانشمند علوم رایانه ای آزمایشگاه پژوهش‌های نیروی دریایی آمریکا،دوربین HI-1 که ساخت این آزمایشگاه است از میدان دیدی برابر ۲۰ درجه برخوردار است و مرکز این میدان دید ۲۵ درجه از خورشید فاصله دارد،‌از این رو خورشید در این تصویر در خارجی‌ترین لبه سمت چپ قرار گرفته‌است.

 براساس گزارش همشهری به نقل از دیسکاوری، STEREO-A و فضاپیمای دوقلویش  STEREO-B در اکتبر سال ۲۰۰۶ با هدف تصویربرداری از خورشید به مدار این ستاره وارد شدند،‌در شرایطی که یکی از آنها جلوتر و دیگری عقب‌تر از زمین در مدار خورشید درحرکت بودند. با این‌همه ارتباط زمین با فضاپیمای دوم در اکتبر ۲۰۱۴ از دست رفت و این فضاپیما برای همیشه خاموش شد.