نظر پزشکی قانونی درباره مومیایی کشف شده

0
204

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: جسد مومیایی کشف شده در شهر ری هنوز به پزشکی قانونی تحویل داده نشده است اما شناسایی این جسد از نظر علمی امکانپذیر است.

احمد شجاعی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تا کنون این جسد مومیایی که در عملیات حفاری در شهر ری کشف شده است، به دست پزشکی قانونی نرسیده است اما اگر این جسد مومیایی به دست ما برسد بدون وقفه کار شناسایی آن را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به اینکه در حال حاضر این جسد مومیایی کجاست، ادامه داد: در جریان این امر نیستم و تا کنون با ما راجع به این موضوع صحبتی نشده است.

شجاعی درباره نحوه شناسایی این جسد مومیایی نیز گفت: شناسایی این جسد امکانپذیر است و می توان از روی استخوان اگر سالم باشد یا از روش های دیگر DNA آن را استخراج کرد که البته کار سختی است و بعد از استخراج DNA می توان آن را با نمونه وابستگان جسد تطبیق داد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی همچنین درباره تطبیق با نمونه وابستگان نیز تاکید کرد: تطبیق DNA از نظر علمی همیشه با وابستگان درجه اول مانند فرزندان آسان تر است، اما می توان از وابستگان دیگر نیز استفاد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که تا کنون چنین شناسایی در چند دهه اخیر در ایران انجام شده است یا نه، نیز گفت: چنین موردی را من به خاطر ندارم، این شناسایی هر چند سخت باشد، اما امکانپذیر است.

به گزارش ایرنا، سوم اردیبهشت امسال (سال ۹۷)، حسن خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: یک جسد مومیایی شده در جریان عملیات عمرانی طرح توسعه ضلع غربی آستان عبدالعظیم حسنی کشف شده است.

رح شده مبنی بر اینکه جسد کشف شده مربوط به پهلوی اول است نیز اعلام شده بود که این احتمال به دلیل مومیایی بودن جسد وجود دارد که موضوع از طریق دستگاه های مسئول بررسی خواهد شد.

 

مطلب قبلیحکم قصاص محمد ثلاث تأیید شد
مطلب بعدیبازداشت عباس عدالت، فعال ضدجنگ، استاد دانشگاه امپریال کالج و شهروند ایرانی-انگلیسی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...