نصب مجسمه خیام در در دانشگاه اوکلاهما آمریکا

0
239
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-31 12:04:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿ

به همت مدیر انجمن بین‌المللی فرهنگ ایران، طی مراسمی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه، از مجسمه خیام نیشابوری، ساخته حسین فخیمی در دانشگاه اوکلاهما آمریکا با حضور گسترده دوستداران فرهنگ و هنر ایران‌زمین پرده‌برداری شد.

در این مراسم که جمع کثیری از اساتید، دانشجویان ، رئیس دانشگاه و ایرانیان مقیم وعلاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران‌زمین حضور داشتند، مهدی فریدزاده، مدیر انجمن بین‌المللی فرهنگ ایران و نیویورک ضمن تقدیر از استاد فخیمی گفت: این اثر ماندگار با حمایت علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مساعدت قالیباف شهردار تهران برای انتقال به امریکا و اهدا به جامعه فرهنگی امریکا آماده شده است.

فریدزاده در معرفی گوشه‌ای از شخصیت خیام، وی را شاعر، ریاضیدان، منجم ، حکیم و فیلسوف مسلمان ایرانی عنوان کرد که کمتر به عمق اشعار او توجه شده است. مدیر انجمن بین‌المللی فرهنگ ایران در ادامه با قرائت ابیاتی از رباعیات خیام، او را  ستایشگر زندگی نامید که اشعار او بیانگر روح ایرانی است.

اقای دیوید بورن رئیس دانشگاه اوکلاهما نیز ضمن تقدیر از اقدام انجام شده، تمدن و فرهنگ ایران را الهام بخش برای همه جهانیان دانست و افزود امیدوار است دانشجویان امریکا بیشتر به آموختن فرهنگ ایران و زبان فارسی همت گمارند.

برادران فرزانه از ایرانیان مقیم آمریکا، ضمن حمایت از توسعه برنامه آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی اعلام کردند با کمک مالی به این دانشگاه، زمینه گسترش بیشتر اینگونه برنامه‌ها را فراهم خواهند کرد.

به گزارش تسنیم؛در ادامه اساتید و دانشجویان دانشگاه اوکلاهما ضمن سخنرانی‌های کوتاه، مراتب تشکر و سپاس خود را از این اقدام جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند.