نشست وزرای امورخارجه ٢٨ کشور اروپایی درباره جمهوری اسلامی تشکیل می‌شود

0
107

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه  ۱٧ ژانویه، نسبت به هرگونه تلاش در جهت خواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی هشدار داد. این درحالی است که قرار است که روز دوشنبه آینده ٢٢ ژانویه نشست وزرای امورخارجه ٢٨ کشور عضو این اتحادیه در بروکسل تشکیل جلسه دهند.

آقای گوترش گفت: «مشکلاتی که مستقیماً با برجام (نام رسمی توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی) مربوط نیست، باید بدون تضعیف این توافق حل و فصل شود». دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد که دغدغه‌های مربوط به اجرای توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی باید با توجه به مکانیسمی که در خود توافق گنجانده شده، در نظر گرفته شود.

وی تأکید کرد، برجام که در سال ٢٠۱۵ به امضا رسید، «یک موفقیت بزرگ برای عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای و یک موفقیت دیپلماتیک است که به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک می‌کند».

دبیرکل سازمان ملل متحد به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اشاره کرد که تاکنون در چند نوبت پایبندی جمهوری اسلامی به توافق هسته‌ای را تأیید کرده است.

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی که در پی یک سری مذاکرات ١٢ ساله به امضا رسید، نتوانسته جمهوری اسلامی را در زمینه برنامه‌های موشکی تنبیه کند و از نقش جمهوری اسلامی در منازعات منطقه‌ای بکاهد.

در مقابل، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاشند که تا اواسط ماه مه، یعنی مهلتی که ترامپ برای آنان تعیین کرده، راه‌های نجات این توافق بررسی کنند. در این راستا، قرار است که روز دوشنبه ٢ بهمن/ ٢٢ ژانویه، نشست وزرای امورخارجه ٢٨ کشور عضو این اتحادیه در بروکسل تشکیل جلسه دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ برخی از کارشناسان بین‌المللی معتقدند که موضع ایران در عرصه جهانی به ویژه پس از اعتراضات مردمی علیه رژیم جمهوری اسلامی و عملکرد منطقه‌ای آن ضعیف‌تر شده است.