نشست نمایندگان اپوزیسیون سوریه در ریاض، در واکنش به اجلاس سوچی

0
155

چهره‌های اصلی گروه‌های اپوزیسیون دولت اسد در ریاض جلسه تشکیل دادند. این نشست به موازات گفت‌وگوهای پوتین با اردوغان و روحانی در سوچی برگزار می‌شود. قرار است مذاکرات صلح ژنو، روز سه‌شنبه ۲۸ نوامبر برگزار شود.

در پی شکست داعش در سوریه، تلاش‌های دیپلماتیک بر سر آینده سوریه شروع شده است. پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه، ۲۰ نوامبر (۲۸ آبان) با بشار اسد دیدار و گفت‌وگو کرد. پوتین پس از دیدار خود با اسد، نتایج گفت‌وگوهای خود را در تماس‌های تلفنی به اطلاع دونالد ترامپ و همچنین ملک سلمان رساند. از آن گذشته، روز سه‌شنبه ۲۱ نوامبر، پوتین درباره آینده سوریه با بنیامین نتانیاهو نیز تماسی تلفنی داشته است.

در اجلاس نمایندگان گروه‌های اپوزیسیون سوریه، استفان د میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و همچنین عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز حضور داشتند. گفته می‌شود که شرکت کنندگان در اجلاس ریاض به دنبال “راه حلی عادلانه” برای بحران سوریه هستند.

قرار است مذاکرات صلح سوریه روز سه‌شنبه، ۲۸ نوامبر در ژنو برگزار شود. دمیستورا در همین باره گفته است که هدف از اجلاس ریاض فراهم آوردن زمینه‌های گفت‌وگو برای نشست ژنو است.

از آن گذشته، قرار است دمیستورا روز پنجشنبه برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات روسیه، عازم آن کشور شود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته است که نسبت به نتایج مذاکرات صلح سوریه خوش‌بین است و خوش‌بینی او در شرایط جاری افزایش یافته است.

به گزارش دویچه وله؛ پیروزی‌های نظامی ارتش سوریه باعث تضعیف گروه‌های اپوزیسیون این کشور شده است. از این‌رو، پیش‌بینی می‌شود که نمایندگان گروه‌های اپوزیسیون تمایل به توافق و سازش بر سر پاره‌ای از مسائل مورد اختلاف داشته باشند. همین موضوع باعث آن شده است که آن دسته از نمایندگان اپوزیسیون که تمایل به سازش نداشتند، به تدریج حذف شوند. آخرین مورد آن، کناره‌گیری ریاض حجاب، رئیس “کمیته عالی مذاکرات” گروه‌های اپوزیسیون در مذاکرات صلح ژنو از مسئولیت خود بود.