نشست شورای امنیت بر سر تظاهرات اعتراضی در ایران با اختلاف‌نظر شدید به پایان رسید

0
112

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست ایالات متحده امریکا بر سر رویدادهای اعتراضی اخیر در ایران برگزار شد، با انتقاد دیگر اعضا از نیکی هیلی برای طرح این موضوع در شورای امنیت پایان یافت.

فرانسوا دولاتر، نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد، با بیان اینکه اتفاقات در ایران نگران کننده است، گفت: تظاهرات اعتراضی اخیر در ایران تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی نیست.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ما باید در برابر هر گونه تلاش در بهره‌برداری از این بحران برای دستیابی به منافع شخصی بایستیم زیرا که می‌تواند عواقبی که به شدت با آن مخافل هستیم را بدنبال داشته باشد.

فرانسوا دولتر، ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، از نقض آزادی بیان و همچنین نقش جمهوری اسلامی در خاورمیانه انتقاد کرد.

روسیه و چین، دو عضو دیگر شورای امنیت هم نماینده امریکا را بدلیل طرح موضوع در شورای امنیت مورد انتقاد قرار دادند.

نماینده روسیه در شورای امنیت این درخواست را «غیرسازنده و مخرب» دانست و مدعی شد که اتفاقات داخلی در ایران هیچ ارتباطی با وظایف این مجمع جهانی ندارد. روسیه پیش از برگزاری نشست اخیر شورای امنیت خواستار برگزاری مذاکرات پشت درهای بسته شده بود.

نیکی هیلی، نماینده امریکا، در جریان این نشست، با بیان اینکه جمهوری اسلامی حقوق بشر در این کشور را نادیده می‌گیرد، گفت: جهان باید اعتراضات در ایران را مورد توجه قرار دهد و همچون اعتراضات در سال ۲۰۰۹ بی‌تفاوت نباشد.

بریتانیا، سوئد، هلند و لهستان، دیگر اعضا شورای امنیت با انتقاد از سرکوب و برخورد خشن با معترضان در ایران، از رهبران این کشور خواستند تا به گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران در امور حقوق‌ بشر اجازه سفر به ایران را بدهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ محمدجواد ظریف، وزیر أمور خارجه جمهوری اسلامی، در یک پیام توئیتری، نوشت: شورای امنیت سازمان ملل آمریکا به آشکار تلاش آمریکا برای دست‌کاری و ربودن ماموریت این شورا نه گفت.