نشانه هایی از تولد منظومه شمسی در کویر لوت کشف شد

0
225

گروهی از دانشمندان روس با همکاری استادان دانشگاه کرمان در کویر لوت ایران بقایای شهاب سنگی را یافتند که تصور می شود حاصل تولد منظومه شمسی در ۴.۵ میلیارد سال قبل بوده است.

 ویکتور گروخوفسکی دانشمند روسی که بقایای یک شهاب سنگ متلاشی شده در روسیه را در سال٢٠١٣٣ یافت، اکنون در کویر لوت نیز بقایی از یک شهاب سنگ کشف کرده است.

به نظر می رسد آب و هوای خشک این صحرا به حفظ بقایای شهاب سنگ ۴.۵ میلیارد ساله کمک کرده است.

در هر حال گروهی متشکل از چهار زمین شناس از دانشگاه دولتی فدرال اورال، برای یافتن شواهدی از شهاب سنگ های مشابه سال ٢٠١٣ که به شهر چلایابینسک روسیه برخورد کرد، کویر لوت را بررسی کردند. در این تحقیق گروهی از محققان دانشگاه کرمان نیز با آنها همکاری کردند.

این گروه نمونه هایی به وزن ١٣ کیلوگرم کشف کردند که به شهاب سنگ شباهت داشتند. همچنین تصور می شود ٨٠ درصد از نمونه ها، منشا فرازمینی داشته باشند.  

تصور بر این است که این نمونه ها بخشی از یک باران شهاب سنگی باشند، زیرا حدود ١٠تکه از ٧٠ نمونه جمع آوری شده حاوی یک نوع ماده شهاب سنگی هستند.

دانشمندان معتقدند این شهاب سنگ ها حاصل فرایند تولد منظومه شمسی در ۴.۵ میلیارد سال قبل است. اما برای تایید آن به آزمایش های بیشتری نیاز است.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل،به همین دلیل نیمی از مواد کشف شده در ایران باقی می ماند و بخش دیگر برای آزمایش های بیشتر  در روسیه است.