نسرین ستوده: حکم نرگس حسینی مغایر با قانون اساسی و تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی است

0
142

نسرین ستوده وکیل نرگس حسینی، یکی از دختران خیابان انقلاب گفت موکل او به شکل غیرقانونی طبق ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی با اتهام «تشویق به فساد» محکوم شده از سوی دادگاه انقلاب به دو سال حبس محکوم شده است تا مواجه با مجازات سنگین‌تر شود. این وکیل دادگستری گفت: «مفهوم این کار این است که از طریق فشار قضایی برای کسانی که به نوعی اعتراض دارند ایجاد ترس و وحشت شود.» خانم ستوده گفت طی مهلت مقرر به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد و امیدوار است دادگاه حکم را کاهش دهد.

نسرین ستوده با اظهار اینکه اتهام «تشویق به فساد» مطابق با عمل انجام شده موکلش نیست گفت: «عمل نرگس با ظاهر شدن در ملاعام بدون حجاب شرعی مطابقت دارد اما در دادگاه اتهامش را تشویق به فساد گرفتند. در حالی که اتهام تشویق به فساد مطابق تعریف قانون هم ردیف با دایر کردن خانه فساد و فحشا است.»

به گفته نسرین ستوده «قوه قضاییه برای ایجاد ترس سعی می‌کند با متهم با جرم انگاری شدیدتری نسبت به عملی که مجازاتش مشخص شده برخورد کند بنابراین سعی می‌کند جرم را در قالب دیگری مطرح کند تا بتواند مجازات سنگین‌تری برای آن تعیین کند که این عمل غیرقانونی است.»

نرگس حسینی ۳۲ ساله، اهل کاشان، دانشجوی فوق لیسانس علوم اجتماعی روز نهم دی ماه در حرکت اعتراضی در خیابان انقلاب روسری خود را از سر برداشت. او دقایقی پس از شروع اعتراضش از سوی پلیس بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او روز ۲۸ بهمن ماه با قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی آزاد شد و روز پنجم اسفند ماه در دادسری فرهنگ و رسانه به سه اتهام عدم رعایت حجاب شرعی، تظاهر به عمل حرام و تشویق به فساد متهم شد.

رعایت نکردن حجاب شرعی و تظاهر به عمل حرام موضوع ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی است که در صورت اثبات می‌تواند دو ماه زندان داشته باشد اما اتهام سنگین «تشویق به فساد و فحشا» موضوع ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی است که مجازات آن از یک سال تا ۱۰ سال حبس است.

نسرین ستوده در پاسخ به این سوال که آیا در قانون اساسی و قانون کیفری به طور مشخص صحبتی از حجاب و مجازات برداشتن روسری شده به کمپین گفت: «در قانون اساسی که در سال ۵۸ تصویب شد و همین‌طور در اصلاحیه آن که در سال ۶۷ به تصویب رسید، هیچ‌کدام به حجاب اجباری اشاره‌ای نشده است. در ضمن در زمانی که قانون اساسی به رفراندم گذاشته شد بسیاری از زنان بدون حجاب به پای صندوق رای رفتند و به قانون اساسی رای دادند. بنابراین در میثاق ملی بین مردم و دولت، یعنی همان قانون اساسی به هیچ‌وجه به حجاب اجباری اشاره‌ای نشده است.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: «اما تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی گفته چنانچه زنان بدون حجاب شرعی در معابر عمومی ظاهر شوند مجازات دارد و مجازاتش بین ۵ تا ۵۰ هزار تومان و یا ده روز تا دو ماه حبس است.»

خانم ستوده گفت عمل متهمش با روح واقعی قانون سازگار نیست گفت: «عمل موکل من با تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی منطبق است اما دادگاه آن را با ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی انطباق داده که خلاف قانون است. مساله دیگر اینکه خود تبصره ماده ۶۳۸ هم خلاف قانون اساسی است چون قانون اساسی به ازادی عمومی و برابری زنان و مردان اشاره کرده و یکی از مهمترین مصادیق برابری زن و مرد انتخاب پوشش است اما قانون مجازات اسلامی این ازادی زنان را در انتخاب پوششان نقض کرده است . بنابراین از این بابت قانون مجازات اسلامی خلاف قانون اساسی تصویب شده است.»

طبق تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی ایران زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد اما با توجه به صدور قرار وثیقه‌ سنگین پانصد میلیون تومانی برای نرگس حسینی، یکی از زنان معترض بازداشت شده، به نظر می‌رسد قوه قضائیه قصد دارد معترضان به حجاب اجباری را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کند، اتهامی که می‌تواند پنج سال زندان را برای آنان به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛  طبق ماده ۶۳۹ افراد زیر به حبس از یک تا ده سال محکوم می‌شوند:
‌الف – کسی که مرکز فساد یا فحشا دایر یا اداره کند.
ب – کسی که مردم را به فساد یا فحشا تشویق نموده یا موجبات آن را فراهم نماید. ۰تبصره – هر گاه بر عمل فوق عنوان قوادی صدق نماید علاوه بر مجازات مذکور به حد قوادی نیز محکوم می‌گردد.)