نزدیک شدن زیردریایی اسرائیل به خلیج فارس و هشدار به رژیم جمهوری اسلامی

0
77

رسانه‌های اسرائیلی از عبور یک زیردریایی این کشور از آب‌راه سوئز و حرکت آن به سمت خلیج فارس خبر داده‌اند. هدف از این اقدام هشدار به رژیم جمهوری اسلامی گزارش شده؛ هشداری که رئیس ستاد ارتش اسرائیل با لحن تندی تکرار کرده است.

بنابرگزارش‌ها یک زیردریایی اسرائیلی به تازگی از آب‌راه سوئز عبور کرده و در مسیر رسیدن به خلیج فارس در حرکت است. روزنامه جروزالم پست روز سه‌شنبه، دوم دی ماه (۲۲ دسامبر) به نقل از شبکه کان‌نیوز، اسرائیل هدف از این کار را هشدار مستقیم به رژیم جمهوری اسلامی عنوان کرده است.

گفته می‌شود این زیردریایی هنگام گذشتن از آب‌راه سوئز به سطح آب آمده تا پیام تهدید و هشدار خود را به طور آشکار به رهبر رژیم جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای منتقل کند.

عبور از دریای سرخ به سمت تنگه هرمز

کان‌نیوز عصر دوشنبه اعلام کرد زیردریایی اسرائیلی در حال عبور از دریای سرخ است تا در نهایت وارد آب‌های خلیج فارس شود. در پیامی در شبکه توئیتر مسیر این زیردریایی مشخص شده است.

در این پیام به نقل از منابع اطلاعاتی عربی گفته می‌شود عبور زیردریایی اسرائیلی از کانال سوئز با آگاهی و اجازه دولت مصر انجام شده است. ارتش اسرائیل از اظهار نظر درباره این خبر و توضیح درباره ماموریت رزم‌ناو اسرائیلی خودداری کرده است.

این اتفاق کمتر از چهار هفته پس از سوءقصد به جان محسن فخری‌زاده، یکی از شخصیت‌های مهم و پشت‌پرده برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی رخ می‌دهد. رژیم جمهوری اسلامی این عملیات را که به کشته شدن فخری‌زاده منجر شد به اسرائیل نسبت می‌دهد و تهدید کرده به خاطر آن “انتقامی سخت” می‌گیرد.

این ماجرا و نزدیک بودن نخستین سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران روابط رژیم جمهوری اسلامی با واشنگتن و متحدان منطقه‌ایش را بیش از پیش به تنش کشانده است.

کاروانی شامل دو خودرو حامل سلیمانی و همراهانش، از جمله ابوالمهدی المهندس، معاون فرمانده شبه‌نظامیان حشد شعبی بامداد ۱۳ دی‌ماه سال پیش نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادی نیروهای آمریکایی قرار گرفت و تمام سرنشینان کشته شدند.

تهدیدهای مکرر رژیم جمهوری اسلامی برای گرفتن “انتقام سخت”

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که انتقام کشته شدن سلیمانی و فخری‌زاده را خواهند گرفت و این انتقاد “سخت” خواهد بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح سه‌شنبه، دوم دی ماه در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، کشتن سلیمانی و المهندس را “ترور ناجوانمردانه” خواند.

به گزارش دبیرخانه این شورا، شمخانی گفته است: «رژیم جمهوری اسلامی مصمم است با گرفتن انتقام سخت از آمران و عاملان این جنایت تاریخی، از تداوم اقدامات تروریستی، تشنج‌آفرین و ضد امنیتی آمریکا و عمالش جلوگیری و آنان را وادار به خروج از منطقه نماید.»

زیردریایی هسته‌ای آمریکا در منطقه

همزمان با این تحولات نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه‌ای از ورود زیردریایی هسته‌ای “یو‌اس‌اس جورجیا” آمریکا به آب‌های تنگه هرمز در روز دوشنبه، اول دی ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این بیانیه هدف از اعزام زیردریایی جورجیا به خلیج فارس نشان دادن تعهد و پایبندی آمریکا به شرکای منطقه‌ای و حفظ امنیت دریایی عنوان شده است.

این زیردریایی که دو ناو جنگی آن را همراهی می‌کنند، مجهز به سامانه موشکی هدایت شونده است و قابلیت حمل بیش از ۱۵۰ فروند موشک کروز را دارد.

تهدید و هشدار “غیرمعمول” اسرائیل

با بالاگرفتن جنگ لفظی و تنش‌ها در منطقه، ژنرال آویو کوخاوی، فرمانده ستاد مشترک ارتش اسرائیل روز دوشنبه سران جمهوری اسلامی را تهدید کرد که هرگونه تلاش برای ضربه زدن به منافع اسرائیل و شهروندانش “پاسخ سختی” در پی خواهد داشت.

او هشدار داد که اگر رژیم جمهوری اسلامی یا گروه‌های نیابتی و تحت حمایت آن اقدامی علیه اسرائیل انجام دهند هزینه آن برای آنها بسیار بالا خواهد بود.

ژنرال کوخاوی در سخنانی که برخی رسانه‌های اسرائیلی آن را “تهدیدی غیرمعمول” ارزیابی کرده‌اند تاکید کرد که ارتش اسرائیل به هر کس که از نزدیک یا دور و به هر شکل در اقدامی علیه این کشور و منافعش مشارکت کند حمله خواهد کرد.

دویچه وله نوشت؛ فرمانده ستاد مشترک ارتش اسرائیل خاطر نشان کرد برای تشریح شفاف و صریح اوضاع برای “دشمنان” به آنها می‌گوید که پاسخ به هر اقدام احتمالی و برنامه واکنش به آن “آماده و تمرین‌شده” است.