نرگس محمدی پس از گفت‌وگو با فرزندانش به اعتصاب غذا پایان داد

0
148

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین پس از گفت‌وگوی تلفنی با دو فرزند خردسال خود به اعتصاب غذا پایان داد. او در اعتراض به دستور دادستان که حق گفت‌وگوی تلفنی را از او گرفته بود از ۷ تیر اعتصاب کرده بود.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که در زندان اوین محبوس است سرانجام شنبه (۲۶ تیر/ ۱۶ ژوئیه) اجازه یافت با دو فرزند خردسال خود تلفنی گفت‌وگو کند. او از هفتم تیرماه در اعتراض به دستور دادستانی که او را از حق گفت‌وگوی تلفنی با فرزندانش محروم کرده بود، به اعتصاب غذا دست زده بود.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی که همراه دو فرزندشان در پاریس زندگی می‌کند روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی پیامی با این مضمون منتشر کرد: «الان نرگس دارد با بچه ها حرف می‌زند. با این وصف اعتصاب غذا پایان یافته است.»

نرگس محمدی که از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در زندان است از بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی رنج می‌برد. پزشکان معالج او تأکید کرده‌‌اند که دو بیماری‌ نرگس محمدی در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید شده و در نهایت بی‌توجهی به وضعیت بیماری او می‌تواند جان او را به خطر بیندازد.

فرزندان نرگس محمدی پس از بازداشت او به فرانسه محل اقامت پدرشان، تقی رحمانی نقل مکان کردند.

تقی رحمانی، فعال سیاسی طیف ملی و مذهبی که سال‌های زیادی از عمر خود را در ایران در زندان سپری کرده پیشتر گفته بود

بازجوی همسرش گفته است “به دلیل این‌که بچه‌ها نزد پدرشان در فرانسه هستند، اجازه نمی‌دهد تا او با فرزندانش گفت‌وگو کند.”

نرگس محمدی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و تشکیل و اداره “گروهک غیرقانونی” به تحمل ده سال حبس محکوم شده است.

این حکم سنگین انتقادهای بسیاری را برانگیخته است.

زنان برنده جایزه نوبل صلح با انتشار بیانیه‌ای از دولت ایران خواستند “نرگس محمدی، روزنامه​نگار و فعال حقوق بشر که در ۱۷ مه ۲۰۱۶ به علت مبارزه علیه اعدام به ۱۰ سال حبس دیگر محکوم شده است را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند”.

شهر وایمار در آلمان نیز به دلیل “فعالیت‌های دراز مدت و جسورانه نرگس محمدی” جایزه حقوق بشر شهر وایمار سال ۲۰۱۶ میلادی به او اهدا کرد.

به گزارش دویچه وله؛ جایزه‌ حقوق بشر شهر وایمار هر سال در ۱۰ دسامبر، روز بین‌المللی حقوق بشر، به برنده‌ی آن اهدا می‌شود. نرگس محمدی در سال ۲۰۰۹ نیز در آلمان برنده‌ی جایزه بین‌المللی بنیاد الکساندر لانگر شده بود.