نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل: توافق اتمی جمهوری اسلامی اصلاح یا لغو شود

0
115

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در سخنانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با تکرار انتقادهای خود علیه توافق جامع هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، خواستار اصلاح یا لغو آن شد.

بنیامین نتانیاهو در هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی گفت توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی باید تغییر کند، به نحوی که آن بندهایی که برنامه اتمی جمهوری اسلامی را برای یک مدت مشخص محدود می‌کند باید حذف شوند.

وی پیشتر با این استدلال که حکومت جمهوری اسلامی قابل اعتماد نیست و از ابتدا مخالف مذاکره با تهران بود، ضمن تقدیر از موضع رئیس جمهوری آمریکا در برابر برجام گفت، این توافق یا باید اصلاح شود یا لغو گردد.

وی با اشاره به فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاور میانه، که اسرائیل و متحد عمده آن یعنی آمریکا معتقدند عامل بی‌ثباتی منطقه است، گفت کشورش از تاسیس پایگاه‌های دائم نظامی جمهوری اسلامی در سوریه جلوگیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز سه شنبه در نخستین سخنرانی خود در نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی را جزو کشورهای یاغی دسته بندی کرد که جهان و مردم خود را تهدید می‌کند.

وی در انتقاد از برجام، آن را توافقی «بد» دانست و گفت ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم کشوری که مرگ بر آمریکا می‌گوید، می‌خواهد اسرائیل را محو کند و دشمن متحدان ماست، به سلاح هسته‌ای دسترسی داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ با تفکیک رژیم جمهوری اسلامی از مردم ایران گفت، ایران کشوری است با فرهنگ غنی و مردم آن می‌خواهند به ریشه‌های اصیل خود باز گردند، روزهایی که شاد و رو به پیشرفت باشد.

نخست وزیر اسرائیل نیز در بخشی از سخنرانی خود در پیامی مستقیم به مردم ایران گفت «شما دشمن ما نیستید، شما دوست ما هستید،» و بعد عبارت «شما دوست ما هستید» را به فارسی تکرار کرد.

به گزارش صدای آمریکا؛ جمهوری اسلامی  اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های جمهوری اسلامی بارها آن را تهدید به نابودی کرده‌اند.