«نخستین کشور اروپایی» سفارتش در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند

0
135

صربستان همزمان با برگزاری گفتگوها با کوزوو در واشنگتن با انتقال سفارت خود در اسرائیل به بیت‌المقدس(اورشلیم) موافقت کرد. کوزوو نیز تصمیم گرفته است تا اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

به این ترتیب صربستان نخستین کشور اروپایی خواهد بود که مانند آمریکا سفارتش در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند. بنیامین نتانیاهو در بیانیه خود درباره انتقال سفارت صربستان به بیت‌المقدس از رئیس جمهوری این کشور به دلیل به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تشکر کرد. به گفته نخست وزیر اسرائیل سفارت صربستان تا ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی (تیر مرداد سال ۱۴۰۰ شمسی) به بیت‌المقدس منتقل خواهد شد.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در حالی با انتقال سفارتش کشورش به بیت المقدس موافقت کرده است که برای شرکت در مذاکره با عبدالله هوتی، نخست وزیر کوزوو در واشنگتن به سر می‌برد. این گفتگوها با میانجیگری آمریکا برگزار شد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. سفارت ایالات متحده در اسرائیل در سال ۲۰۱۸ به بیت المقدس منتقل شد.

یورونیوز نوشت؛ واشنگتن از دیگر کشورها نیز خواسته است تا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند. این در حالی است که انتقال سفارت آمریکا به اسرائیل با اعتراض فلسطینی‌ها روبرو شد.