نخستین سیاهپوستی که برنده امی، گرمی، اسکار و تونی شد

0
235

جان لجند در ۳۹ سالگی به نخستین هنرمند سیاهپوست تاریخ تبدیل شد که توانسته هر چهار جایزه مهم دنیای هنر را از آن خود کند.

 جان راجر استفنز که با نام هنری لجند شناخته می‌شود، آهنگساز و خواننده و بازیگر آمریکایی است که چند روز پیش در هفتادمین دوره مراسم اهدای جوایز امی (بخش هنرهای نوآورانه) برنده جایزه امی به عنوان تهیه‌کننده برنامه «سوپراستار عیسی مسیح، زنده در کنسرت» شد. به این ترتیب، او نخستین سیاهپوست تاریخ است که توانسته چهار جایزه امی، گرمی، اسکار و تونی EGOT را کسب کند.

نکته جالب اینکه «سوپراستار عیسی مسیح» دو جایزه امی برای اندرو لوید وبر و تیم رایس به ارمغان آورد تا آنها هم در کنار لجند به فهرست چهره‌های استثنایی برنده EGOT بپیوندند. نخستین و تنها آمریکایی/آفریقایی برنده چهار جایزه بزرگ دنیای هنر در ۳۹ سالگی همراه با رابرت لوپس جوان‌ترین اعضای فهرستی هستند که در تمام این سال‌ها فقط ۱۲ عضو داشت و امسال تعداد اعضای آن به ۱۵ رسید.

لجند که برای بازی در نقش اصلی «سوپراستار عیسی مسیح» نامزد دریافت یک جایزه امی است (مراسم اصلی امی روز ۱۷ سپتامبر برگزار می‌شود)، برای ترانه «افتخار» در فیلم سینمایی «سلما» جایزه اسکار (و گلدن گلوب) برده، ۱۰ جایزه گرمی در کارنامه دارد، سال گذشته با تهیه‌کنندگی نمایش «جیتنی» برنده جایزه تونی شد و امی را هم امسال به دست آورد تا از این نظر در دنیای هنرهای سینما، تلویزیون، موسیقی و تئاتر تاریخ‌ساز شود.

۱۵ ستاره‌ای که پیش‌تر توانسته‌اند هر چهار جایزه امی، گرمی، اسکار و تونی را ببرند عبارتند از هلن هیز، ریتا مورنو، جان گیلگاد، آدری هپبرن، ووپی گلدبرگ، ریچارد راجرز، ماروین هملیش، جاناتان تونیک، مایک نیکولز، اسکات رودین، مل بروکس، رابرت لوپس و جان لجند. امی، گرمی و تونی به ترتیب معادل اسکار در تلویزیون، موسیقی و تئاتر هستند.

به گزارش همشهری به نقل از ورایتی، بنی پاسک و جاستین پل هم می‌توانستند به این فهرست اضافه شوند که نامزدی‌شان در بخش موسیقی «داستان کریسمس» به جایزه ختم نشد. ضمن اینکه لوپس در ۱۰ سال این جایزه‌ها را برده و تا ۲۰۱۸ تنها فردی است که هر کدام از جوایز را بیش از یک‌بار به دست آورده است.