نجات یک معلم از حکم قصاص

0
110

بنا به گزارش دریافتی خبرنامه ملّی ایرانیان، امروز یک معلم در زندان مرکزی شهرستان رشت از قصاص نفس نجات یافت.

پویان راد معلم خوزستانی که به اتهام دو فقره قتل محکوم به قصاص شده بود از مرگ نجات یافت.

ماجرا از این قرار است که عصبانیت آنی این معلم در تابستان ۸۶ واقعه تلخی را رقم زد که طی آن دو نفر کشته شدند و نفر سوم نیز در آستانه مرگ قرار گرفت.

طبق عبارات صریح رای دادگاه، یکی از مقتولان به دلیل اختلافاتی که با مسعود پویان، فوق لیسانس جامعه‌ شناسی و دبیر خوزستانی ساکن رشت داشته به همراه دو پسرش از طبقه سوم خانه به طبقه دوم آمده و با وی درگیر شده‌اند. این درگیری به داخل خانه پویان کشیده شده است؛ در حالی که همسر او در حمام بوده و نمی‌توانسته مانع درگیری شود. پویان برای مقابله با آنها به کارد آشپزخانه پناه برده و دو نفر از آنها، هرکدام یک ضربه خورده‌اند که این ضربه به نقاط حساس یعنی ریه یکی و قلب دیگری اصابت کرده و بلافاصله درگذشته‌اند.

 دادگاه، قتل یکی از آنها را که جسدش داخل خانه افتاده مصداق دفاع مشروع و قتل دیگری را به دلیل اینکه جسد او در پاگرد ورودی افتاده قتل عمد و موجب قصاص می‌دانست.

 پس از طی تشریفات قانونی و با گذشت هفت سال از این اتفاق، پویان در آستانه قصاص قرار داشت. وی پدر و مادر نداشته، بستگانش ساکن خوزستان و همسرش درگیر اداره زندگی و فرزندان بوده و کسی از بستگان برای جلب رضایت از تنها ولی دم اقدام نکرده بود.

چندی پیش ۳۰۰ معلم آموزش و پرورش تهران و رشت روز یکشنبه طی نامه‌ای به مقامات رسمی کشور با اشاره به اعدام قریب‌الوقوع دبیر جامعه‌شناسی شاغل در آموزش و پرورش رشت درخواست کرده‌اند اجرای حکم برای رسیدگی دقیق‌تر و جلب رضایت ولی دم متوقف شود.

 در این نامه با اشاره به نظر متفاوت برخی از قضات و همچنین نامه رئیس مجلس نهم و نیز امام جمعه رشت به رئیس قوه قضائیه، آمده است: «خداوندی که حق قصاص را مقرر داشته بر ترجیح عفو تاکید کرده است.»