نتیجه آخرین تحقیقات در مورد سرنوشت شش زندانی سیاسی زندان ارومیه

0
203

با تحقیقاتی که در خصوص احتمال تبعید این زندانیان به زندانهای زنجان و تبریز مشخص شد که فعلا انتقال ‫‏سیروان‬ نژاوی و ‫‏ابراهیم‬ عیسی پور به زندان تبریز تایید شده است، ولی کماکان از سرنوشت علی و حبیب افشاری خبری در دست نیست.

بنا به گزارش دریافتی از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،با وجود درخواست‌ها، اعتراض‌ها و هشدارهای بین‌المللی درباره انتشار اطلاعات موثق از سرنوشت ۶ زندانی محکوم به اعدام بند ۱۲ ارومیه، کماکان حکومت ایران سکوت کرده است. به دنبال این وضعیت، اخبار تایید نشده و گمانه‌زنی‌های تازه‌ای مطرح شده است.

در شرایط فقدان اطلاعات موثق و روشن و رفتارهای امنیتی و اطلاعاتی مقامات ایرانی درباره سامان نسیم (پژاک)، حبیب‌الله افشاری (کومله)، علی افشاری (کومله)، سیروان نژاوی (پژاک)، یونس آقایات (آقایان از پیروان اهل حق «علوی») و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور، پژاک)، به صورت روزانه اخبار، گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت و سرنوشت این زندانیان انتشار یافته است.

دو روز پیش “کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی” در گزارشی اعلام کرد که “سامان نسیم و یونس آقایان به زندان زنجان، سیروان نژاوی و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور) به زندان تبریز منتقل شده‌اند.”

بر پایه ی گفتگوی که شبکه حقوق بشر کردستان با برادر سامان نسیم داشته است، اعلام می دارد که روز دوشنبه ۲۲ فوریه خانواده سامان نسیم نیز به زندان مرکزی زنجان مراجعه کرده و در خصوص انتقال سامان به این زندان خواستار تعیین وضعیت سامان شدند ولی ماموران زندان از چنین انقالی ابراز بی اطلاعی کرده اند. خانواده سامان نسیم سپس به دادگاه انقلاب زنجان مراجعه کرده و در آنجا یکی از مسولین دادگاه اعلام کرده که سامان به زندان زنجان منتقل شده و بعد از ظهر می توان اطلاعی جدید از وضعیت وی به آنها بدهد اما بعد از چند ساعت و مراجعه خانواده مجدد به دفتر این مسول قضایی وی از سرنوشت ‫#‏سامان‬ ابراز بی اطلاعی کرد.

بر پایه این گزارش معلوم شده است که فعلا انتقال ‫#‏سیروان‬ نژاوی و ‫#‏ابراهیم‬ عیسی پور به زندان تبریز تایید شده است و این زندانیان از روز شنبه ۲۱ فوریه در بند مجازات ( محل نگهداری زندانیان اجرای حکم اعدام در زندان تبریز که فاقد امکانات تلفن ، ملاقات و هواخوری است ) به صورت دستبند و پابند نگهداری شده و آنها نیز در اعتراض به این شرایط اقدام به اعتصاب غذا کرده و از روز شنبه ۲۱ فوریه در اعتصاب غذا بسر می برند.
از طرفی دیگر، همسر حبیب افشاری در گفتگوی با “کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی” می گوید که اداره اطلاعات مهاباد رسما به آنها اعلام کرده که علی و حبیب افشاری اعدام شده اند، و حتی از پسر عموی حبیب و علی تعهد گرفته شده که نباید هیچ مراسمی را در شهر مهاباد برگزار کنند.

در روزهای اخیر چندین نهاد و سازمان مدافع حقوق بشر جهانی و ایرانی، درباره رفتار حکومت ایران در موضوع سرنوشت مبهم اجرای احکام اعدام شش زندانی سیاسی ارومیه، با انتشار بیانیه اعتراض کرده‌اند.
شش زندانی محکوم به اعدام محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه، چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، به مکانی نامعلوم منتقل شدند.
حکومت اسلامی ایران، دستگاه قضایی آن و هیچ‌یک از مسوولان و مقامات ایرانی تاکنون حاضر به پاسخ‌گویی درباره سرنوشت این زندانیان نشده‌اند.
همزمان سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل، دیدبان حقوق بشر، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، اتحادیه اروپا و کمیسر حقوق بشر دولت فدرال آلمان، از حاکمان ایران حداقل درخواست توقف اجرای حکم اعدام سامان نسیم را کردند.
بر پایه اطلاعات رسیده به «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»، وزارت اطلاعات چند روز پیش از انتقال این زندانیان، از مسوولان زندان ارومیه خواسته بودند حکم اعدام سامان نسیم زندانی سیاسی را متوقف کنند؛ اما آنها پاسخی نداده بودند و این در حالی است که سپاه پاسداران نیز بر اجرای این حکم در تاریخ مقرر اصرار داشت.