نتانیاهو دست به دامن پوتین شد؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

0
404

ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، افسر اطلاعاتی پیشین شوروی و رهبر کنونی و ارباب مطلق روسیه، استاد مسلم توطئه است. او شیفته کشیدن سرنخ توطئه ها می باشد. پوتین ورزشکار، راننده ماهر کامیون های بزرگ، لوکوموتیو و خودرو های نظامی است. پوتین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به سرعت نردبان ترقی را طی کرد و به گفته آگاهان دستکم تا سال ۲۰۲۸، میلادی نیز بر سریر قدرت باقی خواهد ماند.

باید پذیرفت که ولادیمیر پوتین یک سرو گردن از همه رهبران سیاسی کشور های پرمدعای غربی بالاتر است. واژه پوتین در زبان روسی به معنی جاده ای است که از زیر آن آب رد می شود و به معنی پل نیز آمده است. این واژه برگرفته از ریشه زبان های هند و اروپایی است و درانگلیسی (path= مسیر) و د رفرانسه (pont= پل) گفته می شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای پنجمین بار به دیدار ولادیمیر پوتین می شتابد تا بلکه بتواند میان جمهوری اسلامی و روسیه اختلاف بیاندازد. ادامه حضور جمهوری اسلامی در سوریه پس از پایان جنگ در این کشور، اسرائیلی ها را بشدت نگران کرده است. بطوریکه نتانیاهو می گوید ؛ ایران یک تهدید بزرگ علیه امنیت خاورمیانه و اسرائیل می باشد. یک شنبه گذشته هنگام برگزاری شورای وزرای دولت اسرائیل، نتانیاهو با نگرانی گفت؛ « ایران می کوشد با حضور نظامی در زمین و دریا بطور دائم در سوریه بماند » نتانیاهو افزود ؛ « این چشم انداز کاملا غیر قابل قبول است».

اسرائیل با همه قوا می کوشد تا از استقرار جمهوری اسلامی در کنار مرز های خود و تقویت حزب الله، متحد جمهوری اسلامی جلوگیری کند. ارتش اسرائیل تاکنون در جنگ داخلی سوریه بار ها نقاط مختلف سوریه و نیرو های حزب الله لبنان را بمباران کرده است.

ژنرال ذخیره، آموس یادلیم، رئیس پیشین سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل ( امان) که هم اکنون مدیریت انستیتو امنیت ملی اسرائیل را به عهده دارد، بر این باور است که وجود رئیس جمهور کنونی سوریه، بشار الاسد که به یاری ایران و حزب الله قدرت را قبضه کرده است خطر عمده ای برای اسرائیل بشمار می رود. بی شک اشاره این ژنرال اسرائیلی به نزدیکی بشار الاسد و جمهوری اسلامی می باشد.

ژنرال ذخیره، آموس یادلیم، در گفتگو با نشریه فرانسوی فیگارو می گوید؛ اسرائیل توجه دارد که ایران که هم پیما ن روسیه در جنگ سوریه می باشد نتواند بطور دراز مدت و با قدرت در سوریه ریشه بگیرد. وی افزود؛ به نظر ما، این غیرقابل قبول است که ارتش ایران در چنین شرایطی از حزب الله و عملیات نظامی روس ها بسود خود بهره می برد و حزب الله به لطف جنگ سوریه به یک ارتش منطقه ای تبدیل شده است.

ارزش جنگی نیرو های شیعه لبنانی به دلیل شرکت در عملیات مشترک در کنار نیرو های نظامی سوریه و کماندو های روسی درچهار سال گذشته افزایش یافته است. این مسئله در مورد نیرو های شیعه درعراق و یمن نیز دیده می شود، بطوریکه این بار اسرائیل آماده برای یک جنگ در سرزمین خود می باشد.

فرستاده ویژه نشریه فرانسوی فیگارو گزارش کرد؛ هنگامی که درماه اکتبر ۲۰۱۶، نیرو های شورشی در سوریه به منطقه غرب حلب که در اختیار نیرو های رژیم سوریه، روس، ایرانیان و حزب الله بود حمله کردند ، در منطقه می- آن سربازان گارد زبده ریاست جمهوری سوریه عقب نشینی نموده و ارتباط آنان با مرکز فرماندهی قطع شد. فرستاده ویژه فیگارو در بیروت به نقل از یک دیپلومات سازمان ملل متحد گفت؛ همه گمان می کنند این نیرو های روسیه بودند که در نبرد حلب پیروز شدند در حالی که حزب الله فاتح نبرد حلب بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بخوبی آگاه است که برای کوتاه کردن دستان جمهوری اسلامی در خاورمیانه نمی تواند تنها به آمریکا و دولت آقای دونالد ترامپ دلخوش باشد ، بلکه بخوبی می داند که کلید حل این بحران در دستان ولادیمیر پوتین رهبر روسیه قرار دارد. پوتین با ویژگی هایی که در بالا برشمرده شد کسی نیست که به سادگی به دام نتانیاهو و تبلیغات اسرائیلی ها بیافتد.

آرزوی دیرینه روس ها حضور در آب های گرم جنوب بوده است و اکنون به لطف رژیم های الاسد و جمهوری اسلامی این آرزوی دیرینه بر آورده می شود. بنیامین نتانیاهو بخوبی آگاه است که ارزش استراتژیکی ایران به مراتب بیشتر از بسیاری از کشور های خاورمیانه است و برای اختلاف انداختن میان روسیه و ایران راه درازی در پیش اسرائیل باقی مانده است. موفق شدن در این راه مستلزم پرداخت بهای غیر قابل تصوری از سوی اسرائیل و غرب به روسیه می باشد.

دهم مارس ۲۰۱۷