نتانیاهو: در صورت لزوم علیه جمهوری اسلامی اقدام خواهیم کرد

0
154

موضوع سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنفرانس امنیتی مونیخ توافق هسته‌ای و خطر جدی جمهوری اسلامی برای جهان بود. نخست وزیر اسرائیل توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را “سیاست مماشات‌طلبانه” با این کشور خواند و گفت چنین سیاستی محکوم به شکست است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۸ فوریه در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، جمهوری اسلامی را بزرگترین خطر برای جهان نامید و گفت که در صورت لزوم علیه جمهوری اسلامی و متحدانش در منطقه عمل خواهد کرد.

نتانیاهو، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را خطایی بزرگ خواند و آن را محکوم به شکست دانست. نخست‌وزیر اسرائیل توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را نمونه‌ای از سیاست‌های مماشات‌گرایانه نامید و خطاب به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت: «نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد.» منظور نتانیاهو از اشتباهات گذشته، پیمان مونیخ در سال ۱۹۳۸ بود.

مماشات با جمهوری اسلامی

بر اساس این پیمان بریتانیا و فرانسه برای جلب رضایت آلمان هیتلری با الحاق سودتنلند به آلمان موافقت کردند. سودتنلند بخشی از چکسلواکی به حساب می‌آمد. این پیمان در عمل مانع از عظمت‌طلبی و تجاوز ناسیونال سوسیالیست‌ها به دیگر نقاط اروپا نشد. از پیمان مونیخ به‌مثابه نمونه‌ای از سیاست‌های مماشات‌گرایانه یاد می‌شود. همان سیاستی که به باور نتانیاهو محکوم به شکست است.

به باور نتانیاهو دنبال کردن این سیاست مماشات‌گرایانه با جمهوری اسلامی، منجر به افزایش قدرت و نفوذ این کشور شده است.

نتانیاهو گفت: جمهوری اسلامی را نمی‌توان با آلمان نازی یکی دانست، اما هرگاه این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای مجهز شود، دیگر قابل کنترل نخواهد بود.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «نگاه کنید که جمهوری اسلامی در حال حاضر چه می‌کند و سپس تصور کنید که هرگاه این کشور به سلاح‌های اتمی نیز مسلح شود، چه خواهد کرد.»

نتانیاهو در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین گفت: «اسرائیل اجازه نخواهد داد که رژیم جمهوری اسلامی کمند تروریسم را به گردن ما بیندازد. ما در صورت لزوم نه تنها علیه متحدان ایران بلکه علیه خود جمهوری اسلامی اقدام خواهیم کرد.»

پهپاد ساخت جمهوری اسلامی

نتانیاهو در کنفرانس امنیتی مونیخ قطعه‌ای فلزی را به شرکت کنندگان در این کنفرانس نشان داد و از آن به عنوان تکه‌ای از پهپاد سرنگون شده ساخت ایران نام برد که در حریم هوایی اسرائیل پرواز می‌کرده است. نخست وزیر اسرائیل خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «آقای ظریف این را می‌شناسید؟ شما باید این را بشناسید. این متعلق به شماست.»

نتانیاهو خطاب به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «هرگز تلاش نکنید قاطعیت و عزم اسرائیل را به چالش بکشید.»

اشاره نخست وزیر اسرائیل هنگام نشان دادن قطعه‌ای که گفت متعلق به پهپاد سرنگون شده جمهوری اسلامی است، به رویدادی بود که هفته گذشته رخ داد و در جریان آن اسرائیل گفت که یک “پهپاد جمهوری اسلامی” را منهدم کرده است.

به گفته اسرائیل، بعد از ورود این پهپاد از خاک سوریه به حریم هوایی اسرائیل و پاسخ متقابل این کشور، یک فروند جنگنده “اف ۱۶” اسرائیل با دفاع هوایی سوریه سرنگون شد.

خلبان‌های این هواپیما توانستند جان سالم به‌‌در برند اما این نخستین بار بود که این کشور از سال ۱۹۸۲ به بعد یک هواپیمای جنگی خود را در خلال نبرد از دست می‌داد.

به گزارش دویچه وله؛ جمهوری اسلامی خبر سرنگونی پهپاد خود توسط اسرائیل را تکذیب کرده است. علی شمخانی‌، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران سرنگونی جنگنده اسرائیل توسط پدافند هوایی سوریه را نشان آن خواند که “هر اشتباهی که اسرائیل در منطقه مرتکب شود بدون پاسخ نخواهد ماند”.