نتانیاهو: جمهوری اسلامی یک انبار هسته‌ای سری دارد

0
191

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. او گفت که جمهوری اسلامی هنوز در پی دستیابی به بمب اتمی است و در ماه اوت سال جاری میلادی رادیو اکتیو به جمهوری اسلامی وارد کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پنجشنبه پنجم مهر (۲۷ سپتامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت کشورهایی که هنوز از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند، بر این نظرند که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، راه این کشور را برای دستیابی به بمب اتمی مسدود می‌کند.

او در ادامه گفت این استدلال به طور دقیق همان استدلالی است که همین کشورها در باره توافق هسته‌ای با کره شمالی نیز داشتند و “همه می‌دانند که توافق با کره شمالی به کجا ختم شد”.

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که اگر تغییری در برخورد با برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی صورت نگیرد، “توافق با جمهوری اسلامی نیز به طور دقیق به همان نتیجه‌ای خواهد رسید که در کره شمالی شاهد آن بودیم”.

نخست وزیر اسرائیل نتیجه گرفت که به همین دلیل است که سیاست اسرائیل در ارتباط با توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی بسیار ساده است. اسرائیل می‌گوید “یا برجام را تغییر دهید، یا لغوش کنید”.

نتانیاهو اعلام کرد که  او خبر دارد که جمهوری اسلامی در کوچه ماهر محله تورقوزآباد تهران یک انبار سری اتمی دارد و او برای نخستین بار است که سر این انبار هسته‌ای جمهوری اسلامی را فاش می‌کند.

او گفت دولت جمهوری اسلامی هفته گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو از این انبار برداشته و در شهر تهران پخش کرده است. نتانیاهو در این هنگام نقشه‌ای از این “انبار سری” را به شرکت کنندگان در مجمع عمومی نشان داد.

نخست وزیر اسرائیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) را فرا خواند از این انبار دیدن کند و اعلام کرد: «آنچه جمهوری اسلامی مخفی می‌کند، اسرائیل کشف خواهد کرد.»

در ماه آوریل سال جاری میلادی (۲۰۱۸) نتانیاهو جمهوری اسلامی را متهم کرد که مواد بسیار زیادی برای تهیه بمب اتمی انبار کرده تا در آینده از آن استفاده کند. او گفت که ماموران اطلاعاتی اسرائیل ده‌ها هزار مدرک از یک “آرشیو مخفی اتمی” در جمهوری اسلامی به دست آورده‌اند.

دولت جمهوری اسلامی در واکنش به این سخنان همه ادعاهای نتانیاهو را رد کرد و گفت اینها همه اتهام‌های قدیمی هستند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) پیشتر در موردشان تحقیق کرده است. فدریکا موگرینی٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با نظری انتقادی نسبت به این اتهام‌ها واکنش نشان داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنان‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را قدمی دیگر در نزدیک شدن به جنگ ارزیابی کرد و گفت: «این توافق نه تنها جنگ را دور نکرده، بلکه جنگ به مرزهای ما نزدیک شده است.»

به گزارش دویچه وله؛او توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را توافقی از طرف آلمان، فرانسه و بریتانیا برای دلجویی از جمهوری اسلامی ارزیابی کرد و در ادامه گفت: «آیا رهبران این کشورها از تاریخ درست نگرفته‌اند؟» و در ادامه گفت: «آیا آنها روزی بیدار خواهند شد؟»