نبرد به شیوه بزن و در رو

0
117

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

پیروزی های اخیر رزمندگان سوری با وجود دستاوردهای قابل ملاحظه نباید آنان را از ملاحظات ضروری برای نحوه پیشبرد نبردهای آتی دچار لغزش کند و نسبت به توانایی های شان دچار بزرگ بینی شوند. بخش بزرگی از دستاوردهای رزمندگان به سبب همین قابلیتی است که نبردهای نامنظم برای یک نیروی رزم نامنظم با ارتشی منظم دارد و در صورتی که رزمندگان بخواهند ارتشی منظم تشکلیل دهند، عملاً این مزیت و برتری شان را نسبت به ارتش اسد از دست می دهند. رزمندگان اینک فاقد سه دو نیروی هوایی و دریایی هستند و نیروهای زمینی شان نیز عمدتاً فاقد سلاح های سنگین و سرویس های لازم برای واحد زرهی است، در حالی که ارتش اسد از همه شان برخوردار است. حالا چگونه می خواهید بر آنان پیروز شوید؟ شما با وجود فقدان دو نیروی دیگر با استفاده از کشاندن دشمن به سوی نبردهای نامنظم از طریق نیروهای رزمی نامنظم توانسته اید، چنین ضرباتی کاری به ارتش اسد بزنید و اگر همین نیروهای تان ارتش منظم تشکیل دهند، تبدیل به یک هدف راحت و عالی برای نیروهای دشمن می شوند و هواپیماها و هلیکوپترهای شان، همین اندک زرهی های به غنیمت گرفته شده تان را مثل خرگوش شکار می کنند.

ارتشی منظم دارای یک مزیت هست و آن سطح هماهنگی بین واحدهای مختلف است. شما می توانید با استفاده از دستگاه های مخابراتی پیشرفته، سطح هماهنگی واحدهای رزمی تان را به میزان قابل ملاحظه ای بالا ببرید، بدون این که به ارتشی یکپارچه و منظم بدل شوید. بنابراین، نبردتان باید به همین شیوه نامنظم و با راهبرد محاصره کردن پایگاه های هوایی و نظامی دشمن به همراه انواعی از تاکتیک های کمین های مداوم برای واحدهای رزمی و نیروهای امنیتی و سیاسی جانی رژیم و منفجر ساختن مکان های تجمع شان و هر جایی که از آن عقب نشینی می کنید، باید تداوم داشته باشد. اسد که تصور می کرد با کمک نیروهای حزب الله و سپاه ایران می تواند مناطق مختلف کشور را حفظ کند، حالا دارد یک به یک شان را از دست می دهد، آن هم با تلفات جانی سنگین برای ارتشی که از نظر انسانی به شدت در مضیقه است. به خصوص که اینک نیروهای اسد برای کمک به منطقه لاذقیه فرستاده می شوند، بهترین فرصت جهت گذاشتن کمین های متعدد برای شان است.

کردهایی که قبلاً به رزمندگان سوری پیوسته اند که با رژیم اسد می جنگند، توجه کنند که اگر خواستند، خارج از محدوده کردستان سوریه نبرد کنند، تنها باید به ارتش آزاد سوریه بپیوندند و به هیچ وجه با اسلام گرایان همکاری نکنند. آنان دستان شان به خون بی گناهان آلوده است و نبردشان جنگ باطل بر علیه باطل است. اینک هنوز مناطقی از کردستان سوریه در دست رژیم اسد است که نیاز به پاکسازی دارد.

مطلب قبلیآسمانخراش‌های ایران افتخارات را تکمیل کردند..
مطلب بعدیکشف کهن‎ترین فسیل انسانی اروپا در اسپانیا..
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.