ناپلئون دوباره فرانسه را فتح کرد

0
500

 افتتاحیه فیلم «ناپلئون» چهارشنبه در فرانسه با اقبال روبه‌رو شد و نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر در اولین اکران فیلم به تماشای آن نشستند و فروشی نزدیک به یک میلیون دلار برای فیلم رقم خورد. از این میان حدود ۸۰۰۰ بلیت از پیش‌نمایش فیلم در سراسر فرانسه حاصل شده است به ویژه در پاریس که سونی پیکچرز ۱۴ نوامبر، اولین نمایش جهانی این حماسه تاریخی را برگزار کرد.

«ناپلئون» با بازی خواکین فینیکس در نقش امپراتور فرانسه و ونسا کربی در نقش همسرش ژوزفین، از سوی منتقدان فرانسوی به دلیل عدم دقت تاریخی و موضع ضدفرانسوی آن با انتقاد روبه رو شده است. حتی بازی فینیکس با تمسخر رسانه‌های معتبری مانند ایستگاه رادیویی «فرانس کولتور» مواجه شد که ظاهر ناپلئونی این بازیگر را مومی و غبارآلود خواند.

تندترین نقد را روزنامه فیگارو نوشت و گفت می‌توان نام فیلم را به «باربی و کن تحت امپراتوری» تغییر داد. در همین حال، فیلم در تلویزیون هم در برنامه‌های گفتگومحور و همچنین در کانال‌های خبری با نقد سیاستمداران همراه شد. در برابر ریدلی اسکات پاسخ منتقدان سرسخت را با این جمله داد که «فرانسوی‌ها حتی خودشان را هم دوست ندارند». به نظر نمی‌رسد سخنان او تماشاگران فرانسوی را از خرید بلیت منصرف کرده باشد.

خبرگزاری های هنری به نقل از ورایتی نوشنتد؛ «ناپلئون» در افتتاحیه خود بالاتر از درام خانوادگی «چیزی برای از دست دادن نیست» با بازی ویرجینی افیرا و همچنین انیمیشن «مارس اکسپرس» نشست و از سینمای داخلی فرانسه پیشی گرفت.

با این حال این بزرگترین اقبال فرانسوی از فیلمی از اسکات در سال‌های اخیر است. ۲ فیلم آخر او «خانه گوچی» و «آخرین دوئل» در اولین روزهای اکران در سینماهای فرانسه به ترتیب تنها ۳۴ هزار و ۲۲ هزار بلیت فروختند.

پیش‌بینی می‌شود که «ناپلئون» در هفته اول حدود یک میلیون بلیت بفروشد و این رقم در تعطیلات کریسمس دو یا سه برابر شود. برای «ناپلئون» هنوز فاصله زیادی با موفقیت «گلادیاتور» اسکات در فرانسه که در سال ۲۰۰۰ با ۱۹۵ هزار بلیتِ فروخته شده، کارش را آغاز کرد، وجود دارد. آن فیلم با بازی فینیکس و راسل کرو در نهایت ۴.۷ میلیون تماشاگر را به سالن‌های سینماهای فرانسه کشاند.