ناو هواپیمابر جدید چینی

0
146

ناو جدید چین شناوری آزمایشی را انجام می دهد.
اولین ناو هواپیمابر چین تولید بومی «توره-۰۰۱A» روز یکشنبه گذشته بندر شهر «دالیان» را ترک کرد و شناوری دوم خود برای آزمایش کار ناو در دریای آزاد را آغاز کرد.

به گفته کارشناس نظامی «سون جونپین»، در جریان دومین شناوری آزمایشی خدمه ناو  توجه خاصی به مسائل و مشکلاتی مبذول خواهند داشت که در جریان اولین شناوری بروز کردند. طی شناوری دوم، کار  موتور ناو، سیستم ارتباطات و ناوبری مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به عقیده کارشناسان، تا قبل از تحویل این ناو به ارتش چین، چند سری آزمایشات دیگر از جمله پرواز از روی ناو باید انجام شوند.

دومین ناو هواپیمابر چینی که اولین ناو تولید داخلی است آوریل سال ۲۰۱۷ به آب انداخته شد. درازای آن ۳۱۵ متر، عرض —۷۵ متر و وزن ۷۰ هزار تن و سرعت شناوری ۳۱ گره دریایی است. به گزارش رسانه های چینی، ۳۶ جنگنده «جی-۱۵» می توانند بر عرشه آن مستقر شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه «گلوبال تایمز»، اولین ناو هواپیمابر چینی بر اساس ناو خریداری شده از اوکراین در سال ۱۹۹۸ ساخته شد که ناو ناتمام  « واریاگ» شوروی بود. در سال ۲۰۰۵ در کارخانه «دالیان» کار ساخت آن به پایان رسید. ناو «لیائونین» اولین آزمایش شناوری را در سال ۲۰۱۱ انجام داد و سپتامبر ۲۰۱۲ جزئی از ناوگان نیروی دریایی چین شد.