نامه کمپین کوچ دراویش به زندان خطاب به سازمان ملل: دراویش زندانی در شرف مرگ هستند

0
119

جمع ۲۰۰۰ نفره کمپین کوچ دراویش از ایران به زندان اوین، در نامه‌ای خطاب به سازمان ملل و دیگر نهادها و سازمان‌های حقوق بشری، خواستار واکنش فوری و عملی حامیان حقوق بشر و جامعه انسانیت برای نجات جان درویشان محبوس در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز شدند.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از مجذوبان نور، این نامه پس از آن به سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری ارسال شده است که اخباری مبنی بر وخامت وضعیت جسمی دراویش زندانی که اینک در شانزدهمین روز اعتصاب غذای نامحدود هستند به انتشار رسیده است.
نه درویش زندانی که خواستار رهایی پیروان طریقت و عرفان از زندان نگاه امنیتی مسوولان کشور و رفع حصر از بزرگان سلسله نعمت‌اللهی گنابادی شده‌اند، با انتشار وصیتنامه‌ای، اعلام کرده‌اند به اعتصاب غذای خود، تا زمان مرگ یا حصول خواسته‌های قانونی‌شان ادامه داده و از دراویش خواسته‌اند به خونخواهی ایشان از مسببین ظلم و ستم به اهل عرفان ادامه بدهند.

متن نامه کمپین کوچ دراویش از ایران به زندان اوین را در زیر بخوانید:

از دراویش طریقت نعمت‌ اللهی گنابادی
به سازمان ملل و سایر سازمان‌های حقوق بشری

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
سعدی

برادران عزیز جامعه‌ی انسانیت؛
این نامه از طرف دراویش و صوفیان گنابادی ساکن ایران نوشته می شود که غنای فرهنگی و عمق اندیشه های نوع‌دوستانه و صلح‌طلب آنها قرن‌هاست که از طریق شخصیت‌هایی همچون مولوی و عطار و خیام نیشابوری به جهانیان عرضه شده و امروز برکسی پوشیده نمانده است.
ما دراویش نعمت‌اللهی گنابادی سال‌هاست که به بهانه‌های مختلف به سفارش نهادهای امنیتی از کار بی‌کار می‌شویم، از حق آموزش عالی محروم می‌شویم، خانه و محل کارمان و حتی اندیشه‌مان با رفتارهای خصمانه و حتی وحشیانه نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار می‌گیرد. محل عبادتمان را آتش می‌زنند و با بولدوزر خراب می‌کنند. دراویش را به شیوه‌‌ای مرعوب‌کننده از شهر خارج می‌کنند و مورد ضرب و شتم جسمی و روانی قرار می‌دهند، به طور پیاپی بازداشت می‌کنند و در سلول‌های انفرادی در حبس نگه می‌دارند و به روش قرون وسطایی مورد بازجویی قرار می‌دهند و در حالی که با رجوع وکلای دادگستری و با عنایت به اصول مصرح در قانون اساسی خواستار برخورد قانونی ماموران هستیم، وکلای‌مان را نیز دستگیر می‌کنند و آنها را به سال‌های طولانی زندان و ممنوعیت از فعالیت محکوم می کنند.

این نامه را بیش از ۲۰۰۰ درویش گنابادی از ایران به شما می نویسند که همگی در کمپینی موسوم به کوچ دراویش به زندان ثبت نام کرده اند و آمادگی خود را برای زندانی شدن در زندان های کشور اعلام کرده اند، زیرا مدت هاست که خود را در زندان فشارهای امنیتی و تنگنای تقابلات مذهبی احساس می کنیم. ما زندانیان زندانی بزرگی شده‌ایم که در آن تمام آزادی های قانونی و اجتماعی ما سلب شده و هر گونه ابراز عقیده‌مان منجر به محدودیت‌های اجتماعی می‌شود. به همین دلیل با ثبت نام در این کمپین تصمیم گرفته‌ایم که از این زندان پنهان به زندان آشکار پناه بریم.

در نامه‌های مختلف به مقامات مملکت‌مان اعلام کرده‌ایم حاضریم به زندان برویم تا اسارت پنهان‌مان، ظاهری شود. ما با حکومت کشورمان برای دست برداشتن از این فشارهای غیرمنطقی بارها گفت‌و‌گو کرده‌ایم، اما این گفت‌و‌گوها نه تنها کاری از پیش نبرده است بلکه بر اعمال فشارها افزوده و کار به جایی رسیده است که اکنون دو هزار نفر از اهالی طریقت و عرفان، تصمیم گرفته‌اند به زندان بروند و به‌زودی همگی‌مان با “دستان و چشمانی بسته” در حمایت از برادران‌مان و به قصد زندانی شدن، در مقابل مراجع قضایی تحصن خواهیم کرد. با دست بسته تجمع می‌کنیم زیرا پیام ما صلح در برابر درگیری و برادری در مقابل دشمنی است و چشمان‌مان را نیز می‌بندیم زیرا نمی‌خواهیم برادران نادان ما در فردایی دیگر، از این که بر ما خشونت روا داشته‌اند، شرمنده شوند.

عالی‌جنابان
ما این نامه را برای توضیح‌دادن مسائل و مشکلات خود ننوشته‌ایم، زیرا راه خود را یافته ایم. تنها در گشوده در برابر ما، درهای زندان است. ما این نامه را نوشته‌ایم بلکه صدای کسانی را به گوش شما برسانیم که وکیل مدافع ما بوده‌اند و سال‌ها از حقوق ما دفاع کرده‌اند، دفاعی که به ظاهر بی‌ثمر بوده است و به زندانی‌شدن خود آنها انجامیده است. این زندانیان، رساننده صدای نقض حقوق انسانی ما به جهان بوده‌اند و به همین اتهام زندانی و محکوم شده‌اند.

امروز ۹ تن از دراویش گنابادی و برادران ایمانی ما که سال‌هاست به جرم دفاع از حقوق ما در زندان هستند، ۱۲ روز است که دست از خوراک کشیده‌اند و دست به اعتصاب غذا زده‌اند، آنها با این که در شرایط بسیار سختی در زندان به سرمی برند، برای توجه بیشتر به حقوق پایمال شده خود دست به اعتصاب غذا نزده‌اند. خواسته آنها برای پایان اعتصاب غذا، پایان ظلم و دشمنی به اهل طریقت و برداشتن نگاه امنیتی به دراویش است که در طی سالیان متمادی، انواع محرومیت‌ها و نقض حقوق، محکومیت و تبعید، شلاق و تخریب خانه و عبادتگاه و… را برای آنها در پی آورده است و چون می‌دانند که مسئولان کشور توجهی نخواهند کرد، وصیت نامه خود را نیز منتشر کرده و گفته‌اند تا زمان مرگ، دست از اعتصاب بر نمی‌دارند.

نوع‌دوستان گرامی
برادران ما به خاطر نجات ما در شرف مرگ هستند و ما برای کمک به آنان، کاری جز اینکه ما هم داوطلبانه به زندان برویم نمی‌توانیم انجام دهیم. بنابراین از شما می خواهیم با هر ابزاری که در دست دارید صدای این مظلومیت را بلند کرده و ظلم را محکوم کنید.

با احترام
ثبت نام کنندگان کمپین کوچ دراویش به زندان