نامه صادق زیباکلام به آیت‌الله مکارم

0
138

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران به مکارم شیرازی نامه نوشت. زیباکلام در نامه توضیحاتی درباره اعتراض این مرجع تقلید به عملکرد وزارت ارشاد ارائه کرده است.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ متن زیباکلام که توسط تارنمای فرارو انتشار نموده است، به این شرح است:

بسمه تعالی
محضر ارجمند حضرت آیت الله ناصرمکارم شیرازی اعلی الله مقامه

با سلام و تحیات دراخبارآمده بود که آن مرجع عالیقدر از پذیرفتن آقای علی جنتی وزیرمحترم ارشاد بواسطه تکدرخاطر مبارک ازعملکرد و کوتاهی‌های وزارتخانه متبوعه در امورفرهنگی استنکاف فرموده اند.

قبلا هم البته حضرتعالی به علاوه برخی دیگر از روحانیون معززکثرالله امثالهم مراتب نارضایتی شان را از وضعیت فرهنگی کشور و کوتاهی های وزارت ارشاد ابراز داشته بودند. بنده همان وقت نامه سرگشاده‌ای خطاب به منتقدین دولت یازدهم درفقره “وضعیت نامطلوب” فرهنگی کشور تهیه کردم و نشان دادم که از مجموع نزدیک به۶۰۰۰ میلیارد تومان بودجه که درسال جاری برای امور فرهنگی اختصاص یافته در حدود ۱۰ درصد آن به وزارت ارشاد تخصیص یافته و ۹۰ درصد دیگردراختیاربیش از۳۰ نهاد، بنیاد، سازمان، کمیته، شورا، هیات و …. می باشد که اساسا نه دخلی به ارشاد دارند، نه به دولت، نه به مجلس و نه به هیچ ارگان و نهاد دیگری.

در حالیکه ارشاد برای یک ریال که هزینه می نماید می بایستی پاسخگو باشد، این سی و چند نهاد درقبال میلیاردها تومان بودجه که دریافت می نمایند به هیچ کجا هم پاسخگو نیستند. جالب هم هست که درحالیکه همه همچون حضرتعالی از ارشاد گلایه دارند، هیچکس بازخواست و اشاره ای به این سی و چند ارگان و عملکرد آنها ندارد. کانه آنها این بودجه ها را برای مصرف در کشوردیگری دریافت می کنند و در قبال وضعیت فرهنگی در ایران مسئولیتی ندارند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، در آن مرقومه که چند ماه پیش نوشتم متذکر شده بودم که ما درحالی ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال برای امور فرهنگی مان هزینه می کنیم که کل بودجه یکساله محیط زیست کشور با بیش از ۶۰۰۰ پرسنل ۱۷۴ میلیارد تومان می باشد. این مبلغ هم می بایستی صرف امور جاری شود و هم یک دوجین طرح های ریز و درشت محیط زیست کشور را اجراء نماید.

ازجلوگیری از نابودی اسفناک جنگل های کشور گرفته تا مبارزه با آلودگی رودخانه های کشور که بسیاری از آنها تبدیل به فاضلاب شده و به دریاها می ریزند، تا نجات تالاب ها و دریاچه های کشور که یکی پس از دیگری دارند خشک می شوند،تا بهبود هوای آلوده ایی که درشهرها داریم استنشاق می کنیم،آب های آلوده‌تری که می آشامیم، تا تخریب خاک مان،تا جلوگیری از آمدن ریزگردها از عراق و عربستان، تا احیاء دریاچه ارومیه و……همه را قرار است خانم ابتکار با همان ۱۷۴ میلیاردتومان و البته عصای معجزه گرحضرت موسی تحقق ببخشند.

حضرت آیت الله مکارم شیرای، چون یقین دارم که جدای از فرهنگ و دین و ایمان مردم، آب و خاک و جنگل و محیط زیست این مملکت هم برای تان مهم هستند و در قبال آنها هم همچون مقوله فرهنگ احساس مسئولیت می نمایند، لذا با کسب اجازه از پیشگاه تان شمه ای از وضعیت هولناک محیط زیست کشور را به عرض می رسانم. در پنج شهر غرب استان مازندران (نوشهر ،چالوس، رامسر و…) روزانه نزدیک به ۲۰۰ الی ۳۰۰ تن انواع زباله از جملات زباله های بیمارستانی که منشا انواع آلودگی ها می باشند “دپو” می شوند.

به زبان ساده تر، روی زمین ریخته و رها می شوند. یعنی حتی دفن هم نمی شوند یا آهک هم روی شان پاشیده نمی شود. خدا می داند که شیرابه این زباله ها وقتی جذب خاک می شود چه برسر خاک، جنگل، محصولات کشاورزی ودریای خزر می آورد.

دستگاه کمپوست که زباله ها را تصفیه می کند ۲۰ میلیارد تومان است. وقتی از یکی ازشهرداران این ۵ شهر پرسیده شد چرا صدها تن زباله را رها می کنند و چرا به کمک دستگاه کمپوست آنها را تصفیه نمی کنید، پاسخ بسیار حکیمانه ای داد: بودجه یکسال شهرداری ۱۵ میلیارد تومان است، چگونه ما دستگاه تصفیه زباله بخریم که ۲۰ میلیارد تومان است؟ او البته می توانست اضافه کند که با ۶۰۰۰ میلیارد تومان که خرج کارهای فرهنگی در سال می شود می شد ۳۰۰ دستگاه تصفیه زباله خریداری نمود. اما الویت با کارهای فرهنگی است تا حفظ آب وخاک و جنگل و محیط زیست.

ایام بکام باد
صادق زیباکلام
بیست ونهم آبانماه یکهزاروسیصدونودوچهار