نامه شش سناتور جمهوری خواه به ترامپ؛ همه ابعاد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی باید متوقف شود

0
141

شش سناتور جمهوریخواه در نامه‌ای به پرزیدنت ترامپ از او خواستند به مایک پمپئو وزیر خارجه دستور دهد تمامی ابعاد برنامه اتمی جمهوری اسلامی متوقف شود. این شش سناتور گفته‌اند معافیت‌هایی که ماه مه در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی به پایان می‌رسد، دیگر نباید تمدید شود.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این نامه نهم آوریل (۲۰ فروردین) برای پرزیدنت ترامپ ارسال شد. تد کروز سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس، تام کاتن سناتور جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا از جمله امضاکنندگان نامه هستند. بلومبرگ به نام سه سناتور دیگر اشاره ای نکرد.

اشاره این سناتورها به معافیت‌هایی است که دولت پرزیدنت ترامپ پس از خروج از توافق اتمی موسوم به برجام، به جمهوری اسلامی اعطا کرد. این معافیت‌ها به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد با دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با جمهوری اسلامی ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را در همان حد پایین نگه دارد.

این معافیت‌ها به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد با دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با جمهوری اسلامی ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را در همان حد پایین نگه دارد.

این گزارشی می‌گوید این بخش از توافق در برجام برای محدود کردن خطر حرکت برنامه اتمی جمهوری اسلامی به سمت ساخت سلاح اتمی بود تا علاوه بر نظارت آژانس، دیگر کشورها هم مشارکت و نظارت داشته باشند.

این شش سناتور در نامه خود به پرزیدنت ترامپ نوشته‌اند: «مدارک زیادی هست که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی از سال ۲۰۰۳ به بعد برنامه اتمی نظامی خود را از راه برنامه اتمی غیرنظامی ادامه داده است.»

آن‌ها همچنین خواسته‌اند تمامی ابعاد ارتباط آمریکا با توافق برجام به صفر برسد.

مهلت تحریم‌های یاد شده دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت) به پایان می‌رسد. سناتور تد کروز در جریان حضور مایک پمپئو در نشست کمیته روابط خارجی سنا که روز چهارشنبه برگزار شد، به وزیر خارجه ایالات متحده گفت:‌«کمپین فشار حداکثری، باید حداکثری هم اجرا شود.»‌

به گزارش صدای آمریکا؛ پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۹ فروردین در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.به گفته وزیر خارجه آمریکا تصمیم پرزیدنت ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده، از ۲۶ فروردین به شکل رسمی به اجرا گذاشته می‌شود.