نامه‌ی جمعی از درویشان گنابادی به خانواده‌‌ی محمد راجی در سالروز جان‌باختن وی

0
278

جمعی از درویشان گنابادی با انتشار نامه‌ای خطاب به خانواده‌ی محمد راجی درویش جان‌باخته در حادثه‌ی یکم اسفند سال گذشته موسوم به گلستان هفتم، یاد او را گرامی داشتند.

آقای محمد راجی از فرماندهان جنگ عراق با ایران و از درویشان گنابادی‌ای بود که سحرگاه یکم اسفند به شکلی خشونت‌آمیز در خیابان گلستان هفتم توسط لباس‌شخصی‌ها بازداشت شد اما بدون رسیدگی پزشکی به بازداشتگاه آگاهی شاپور منتقل شد و نهایتاً زیر ضربات شکنجه هنگام بازجویی جان خود را از دست داد.
خبر درگذشت این سرباز شناخته‌شده‌ی وطن، ۱۵ روز پس از جان‌باختن به خانواده‌ی وی اعلام شد و پیکرش نیز در جوی امنیتی، شبانه در شهرستان الیگودرز خاکسپاری شد.

مأموران آگاهی شاپور از روز یکم اسفند تا امروز همواره منکر قتل وی در آگاهی بوده‌اند و اظهار می‌کنند که وی در جریان بازداشت جان باخته است. اما از سوی دیگر لباس‌شخصی‌ها که در سحرگاه گلستان هفتم درویشان گنابادی را مورد ضرب و جرح شدید قرار داده بودند به هیچ نهاد امنیتی و قضایی پاسخگو نبوده‌اند.

متن نامه درویشان گنابادی به شرح زیر است:

هـــــــو
۱۲۱
عاشقان چون به هوش بازآیند
پیش معشوق در نماز آیند
بر بساطى که عشق حاکم اوست
جان ببازند و پاک‌باز آیند

یک سال گذشت اما هنوز هم جامه‌ى اندوهمان در فراق جسم مبارکت بر تن دل است.
چشممان هنوز هم در طلب آن عزیزى‌ست که در زمستانى مَردکُش، برخاست، به عشق درآمد و بار بست و رفت.
و چه کنیم که گوشمان هنوز از شنیدن آن خنده‌هاى جانانه‌ى پر از سرمستى‌ات سیراب نشده است.
برادر جان نه اینکه رفتنت داغ دلمان باشد چرا که تو رسم «جاودانگى» را خوب می‌دانستى و ما همواره با سر و گردنى افراشته نام نجیبت را بر سر هر کوى با بانگى رسا می‌خوانیم که:

جرمش این بود که اسرار هویدا مى‌کرد

 

مبارکمان است این جان صیقلى‌ات که نو رسیدن صبح را مژدگانى مى‌دهد. اما در این میان آنچه که زهر بر دلمان ریخت چگونه رفتنت بود. آن جسم شریف که پیش از این‌ها در جنگ و به عشق وطن پر از زخم بود این‌بار جریحه‌دار و زخمى‌تر شد و جانبازمان جان باخت! گویى پروردگار از ازل سرشتِ آب و گِلت را به قامتِ برازنده‌ى جانبازى و به‌پاایستاده‌ى عشق بنا نهاده بود.
بى‌شک وجود و سلوکِ نیکت تا همیشه‌ى تاریخ ماندگار است و حقیقتِ راهت همه بانگى خواهد شد در حنجره‌ى دانایان که رگ‌به‌رگ نامت را به امید فرجام بسرایند.
درویش محمد راجى یادت گرامى باد

جمعی از فقرای سلسله نعمت‌اللهی گنابادی سلطانعلیشاهی
اول اسفند ۱۳۹۷