ناسا فناوری حفاری در سیارک و ماه را توسعه می دهد

0
161

ناسا مشغول توسعه فناوری های جدید برای استخراج منابع طبیعی در ماه و سیارک ها است. در همین راستا دو طرح پیشنهادی جدید را تایید کرده است.

ناسا اعلام کرده مشغول توسعه فناوری های جدید است تا منابع طبیعی در ماه و سیارک های قابل دسترس را حفاری کند.

درهمین راستا برنامه Innovative Advanced Concepts(NIAC برای بررسی قابلیت اجرایی استفاده از کاوشگرهای رباتیک و فناوری های حفاری ارایه شده است. جیم رویتر یکی از مدیران ناسا در بیانیه ای دراین باره می‌نویسد: ما از فناوری های جدید برای کاوش در اعماق فضا و استفاده از منابع ماه و فراتر از آن استفاده می کنیم. طرح های انتخابی در فاز ۳ برنامه NIAC شامل تحقیقاتی نوآورانه است.

در همین راستا ناسا تاکنون دو طرح اولیه را تایید کرده است.

یک طرح پیشنهادی به نام Skylight با استفاده از تصاویر با کیفیتی که از سطح سیاره ثبت می شود، مدل هایی سه بعدی از دهانه های روی آن ساخته می شود. با کمک این تصاویر مشخص می شود دهانه مذکور امنیت لازم برای ارسال فضانورد یا کاوشگر به این منطقه را دارد یا خیر. این روند به دانشمندان کمک می‌کند قابلیت حفاری در منطقه را ارزیابی کنند.

کاوشگرها و فناوری های آنها می‌توانند چشم اندازی از نحوه ایجاد دهانه ها در سیارات و سیارک ها ایجاد کننند.

یک طرح پیشنهادی دیگر ابداع فناوری به نام «حفاری بصری» (Optical mining) را بررسی می‌کند . این طرح Mini Bee نام گرفته است. در طرح مذکور نور خورشید روی نقطه ای از سیارک متمرکز می شود.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، در مرحله بعد این فرایند در سطح سیارک فرسایش ایجاد می کند و هرگونه بقایا یا دور ریز به وجود آمده از عملیات در یک کیسه جمع آوری می شود.